Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 1/2016
Wrażliwość dwóch pokoleń – o Muzeum Katyńskim Krzysztof Mycielski Muzeum łączy w sobie wrażliwość dwóch pokoleń. Zawiera zarówno podręcznikowy przekaz i elementy martyrologiczne, jak i współczesne abstrakcyjne przestrzenie odwołujące się do indywidualnej wyobraźni. Wystawę o charakterze edukacyjnym i symbolicznym zaprojektował siedemdziesięcioletni rzeźbiarz Jerzy Kalina, architekturę trzydziestolatkowie z pracowni Brzozowski i Grabowiecki – pisze architekt i krytyk architektury Krzysztof Mycielski.
Muzeum Warszawskiej Pragi Na potrzeby muzeum zaadaptowano trzy historyczne kamienice i dawny dom modlitwy z unikatowymi freskami. Poddane konserwacji polichromie stały się istotną częścią muzealnej opowieści o przeszłości Pragi i jej żydowskich mieszkańcach – pisze Monika Komorowska.
Trzy dzielnice w trakcie rewitalizacji Architektoniczny spacer po przestrzeniach reprezentujących różne oblicza polskiej rewitalizacji – przedstawiamy zmiany, jakie zachodzą na łódzkim Księżym Młynie, gdańskim Dolnym Wrzeszczu i warszawskiej Pradze. Oprowadzają Katarzyna Waloryszak, Daniel Załuski i Tomasz Żylski. W materiale mapy i fotoreportaż Marcina Czechowicza.
Architektura-murator
nr 1/2016
Zdjęcie wstępne

Pierwszy cykl graficznych okładek miesięcznika „Architektura-murator” pojawił się w 2008 roku i to wówczas dyrekcja Muzeum Narodowego w Poznaniu postanowiła włączyć je do swoich zbiorów. Wiele z nich otrzymało później prestiżowe nagrody w konkursie GrandFront na najlepsze okładki prasowe w Polsce, a w kilkuletnim cyklu wyróżniły się szczególnie te przedstawiające portrety architektów na tle ich realizacji („A-m” 2011).

Po czteroletniej przerwie przeznaczonej na prezentację wybitnych zdjęć architektury na okładkach „Architektury-murator” wracamy do idei okładek-plakatów i znów zapraszamy młodych polskich grafików do współpracy. Na początek – Dawid Ryski i jego mocna interpretacja głównego tematu numeru. Operacja rewitalizacja – w bieżącym numerze „Architektury-murator” Tomasz Żylski analizuje jak przebiegają procesy rewitalizacyjne, biorąc pod uwagę, iż na realizację tego typu działań z funduszy europejskich przyznanych Polsce na lata 2014-2020 w ramach polityki spójności przeznaczono 22 mld zł. W kontekście potrzeb nie jest to jednak wiele, zważywszy iż ok. 20% powierzchni polskich miast to obszary zdegradowane.

Ewa P. Porębska

Spis treści