Architektura MuratorBiblioteka2015Architektura-Murator 2/2015
02/2015
Architektura eksponująca krajobraz stoczni – o Europejskim Centrum Solidarności Daniel Załuski Pochylone elewacje z kortenu przywodzą różnorodne skojarzenia: sylwety niedokończonych statków w stoczni, blachy przygotowane do montażu kadłubów. To nachylenie pojawia się też we wnętrzu, wprowadzając wrażenie zaburzenia równowagi i niepokoju, co tylko podkreśla wymowę fragmentów wystawy poświęconych życiu w komunistycznej Polsce. Zwiedzający mogą zresztą odbierać tę przestrzeń wszystkimi zmysłami. Niezwykły efekt wywołuje choćby dobiegający zewsząd szum klimatyzatorów, który odbija się echem od kortenowych płyt, czy unoszący się w całym budynku zapach ziemi – główny hol projektanci zamienili bowiem w pełen bujnej zieleni ogród – pisze architekt Daniel Załuski.
Fotografia w służbie architektury? Jaką rolę pełni architektoniczna fotografia w tak powszechnej dziś kulturze obrazkowej? Czy jest odrębną dziedziną sztuki, czy po prostu narzędziem marketingowym, którym posługują się projektanci i czasopisma? Jak oddziałuje na samą architekturę i czy ma moc zmieniania świata? Maja Mozga-Górecka recenzuje dwa istotne dla tej dziedziny wydarzenia, które miały miejsce w ostatnim czasie: londyńską wystawę Constructing Worlds i premierowe wydanie książki Shooting Space.
Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie Aby zachować otwarty charakter placu, większość kubatury obiektu ukryto pod ziemią. Wyzwaniem był jego falujący dach, od którego zależała nie tylko geometria budynku, ale także placu. Ostatecznie wykonano go z 8-centymetrowych, betonowych płyt o wymiarach 60 x 60 cm – o realizacji nowego pawilonu dla Muzeum Narodowego w Szczecinie, pierwszym tej skali obiekcie publicznym w portfolio pracowni KWK Promes, piszą architekci Robert Konieczny i Michał Lisiński.
Architektura-murator
nr 2/2015
Zdjęcie wstępne

Tylko do połowy lutego 2015 roku trwają zgłoszenia do VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE. Warto zauważyć, że tym razem, po raz pierwszy w wieloletniej historii tego konkursu, pojawiła się nowa kategoria – wnętrza użyteczności publicznej. Ostatnie lata obfitowały bowiem w realizację wielu spektakularnych budowli i uznaliśmy, że warto pokazać je także od tej „wewnętrznej” strony. Zachęcam więc twórców do zgłaszania jak największej liczby obiektów, oczywiście we wszystkich pięciu konkursowych kategoriach, a internautów do oglądania projektów i czytania autorskich opisów. Dzięki konkursowi rośnie baza informacji o współczesnej polskiej architekturze! Szczegóły na www.zyciewarchitekturze.pl

  • Ewa P. Porębska
Spis treści