Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 2/2016
Architektura bliskiej relacji – o CKK Jordanki w Toruniu Ignacio Bosch Reig Architektura Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu skłania do refleksji, zaskakuje, niepokoi i inspiruje zarazem. Potrafi nawiązać z widzem dialog, a nawet rodzaj bliskiej relacji i tym samym skłonić go do wzniesienia się na wyżyny swoich możliwości interpretacji – pisze Ignacio Bosch Reig, profesor projektowania architektonicznego na WA politechniki w Walencji.
Nowe wiaty przystankowe w Warszawie Budowa wiat wraz z towarzyszącą im małą architekturą to sukces władz Warszawy, projektantów i firmy zarządzającej. Nie skorzystano, jak w innych krajach, z gotowych wzorów, a postawiono na konkurs i dobry polski projekt – piszą Dominik Lisik i Tomasz Gamdzyk sytuując przyjęte w stolicy rozwiązanie w kontekście podobnych realizacji na świecie.
Muzeum Biesbosch w Holandii Dla wielu turystów muzeum stanowi pierwszy punkt na trasie zwiedzania parku narodowego Biesbosch na pograniczu południowej Holandii i północnej Brabancji. Stary gmach nie odpowiadał jednak współczesnym standardom, dlatego podjęto decyzje o jego rozbudowie. W celu uproszczenia realizacji pierwotna heksagonalna konstrukcja została zachowana, a od południowego zachodu dodano nowe skrzydło. Zarówno nową, jak i istniejącą część obsypano ziemią, tworząc ogólnodostępny zielony dach z punktami widokowymi.
Architektura-murator
nr 2/2016
Zdjęcie wstępne

W styczniu oficjalnie Wrocław stał się Europejską Stolicą Kultury i cieszy niezwykle, iż w programie wśród ponad tysiąca wydarzeń artystycznych, widoczną rolę pełni architektura. Otwarcie ekspozycji Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej – Mies van der Rohe Award w Muzeum Architektury, czy inspirowane wystawą WuWA realizowane modelowe osiedle Europejskiej Stolicy Kultury – Nowe Żerniki to zaledwie początek architektonicznych wydarzeń, które przez cały rok prezentować będziemy na naszych łamach. Jak twierdzi Zbigniew Maćków – kurator ESK 2016 do spraw architektury – w programie chodzi przede wszystkim o rozszerzenie (architektonicznej) świadomości. Trzymamy kciuki!

Ewa P. Porębska

Spis treści