Architektura MuratorBiblioteka2017Architektura-Murator 2/2017
Dworzec o dwóch twarzach – o Łodzi Fabrycznej Filip Springer Wielką zaletą obiektu jest to, czym nie jest. A nie jest galerią handlową. Trend, by dworce podpinać pod komercyjne inwestycje o tym charakterze spowodował wystarczające spustoszenie w krajobrazie polskich miast. Jego smutnym pomnikiem jest całkowicie dysfunkcjonalny dworzec, a właściwie aneks dworcowy, w Poznaniu. Ofiarą tego myślenia stał się też Sopot z handlowym molochem wciśniętym w kameralne dotychczas centrum i Katowice z galerią, która stanęła na gruzach brutalistycznej ikony – pisze Filip Springer.
Alternatywna architektura mieszkaniowa Jak możemy i jak chcielibyśmy mieszkać w Polsce w kolejnych dziesięcioleciach XXI wieku? Kupować takie metraże, na jakie nas stać – czyli bardzo małe? Czekać, aż tanie lokale zbuduje rząd lub samorząd? A może działać grupowo, szukając alternatywnych form realizacji mieszkań? I kwestia najważniejsza dla projektantów: jak w mieszkaniowym problemie odnaleźć Architekturę – zastanawia się Grzegorz Stiasny, przytaczając 10 najciekawszych obiektów mieszkaniowych zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce i w Europie.
Budynek mieszkalny Garden Tower w Wabern koło Berna Siedemnastokondygnacyjny wieżowiec autorstwa szwajcarskiej pracowni Buchner Bründler Architekten wchodzi w skład kompleksu pięciu budynków mieszkalnych o odmiennej typologii, z których każdy projektuje inny zespół architektów. Garden Tower zaplanowano na rzucie wieloboku. Wysunięte wspornikowo we wszystkich kierunkach dwutonowe płyty balkonów tworzą efekt przypominający nierówną, skalną powierzchnię. Pomiędzy krawędziami żelbetowych płyt balkonowych rozciągnięto chromowaną siatkę metalową, po której pną się rośliny.
Architektura-murator
nr 2/2017
Zdjęcie wstępne

Weźmy kwestię ubezwłasnowolnienia społeczeństwa polskiego co do możliwości form zamieszkiwania. (…) 30-40 procent mieszka w warunkach, których nie akceptuje. Odebrano ludziom możliwość wyboru (…). Trzeba odejść od rozdzielnictwa, dając pełną szansę obrotu mieszkaniami (…) Czy chcę małe, ale bogato wyposażone, czy chcę mieć gołe ściany, ale za to 250 metrów kwadratowych – ja o tym i tylko ja sam decyduję. Bo to jest za moje pieniądze.(..) Żadne przepisy nie mogą tych praw ograniczać – także przepisy urbanistyczne i architektoniczne – tak wypowiadał się na łamach ówczesnej „Architektury” (3-4/89) Zbigniew Zawistowski, prezes ZG SARP w latach 1981-1985, uczestnik obrad Okrągłego Stołu w ramach podstolika ds. polityki mieszkaniowej. Wiara w samoregulującą moc wolnego rynku, po latach ubezwłasnowolnienia w czasach PRL, wydaje się zrozumiała, ale wolny rynek nie okazał się zbawieniem. Po 26 latach transformacji Polska znajduje się wciąż na dalekiej pozycji w rankingu OECD w kwestii warunków mieszkaniowych i wydatków na utrzymanie lokum. Żadna sytuacja nie może jednak pozwolić na brak dbałości o jakość architektury. W tym numerze miesięcznika kilka istotnych, dotyczących mieszkalnictwa wątków: rozmowa Huberta Trammera z Kazimierzem Smolińskim, sekretarzem stanu w MIiB na temat programu Mieszkanie Plus, poszukiwanie alternatywnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym w artykule Grzegorza Stiasnego, kwestie mieszkań komunalnych w Warszawie w rozmowie Mai Mozgi- Góreckiej z Marleną Happach, prezentacja zaawansowanego technicznie budynku mieszkalnego Garden Tower w Wabern koło Berna, zawodowe refleksje Zbigniewa Maćkowa i Szymona Brzezowskiego, projektantów budynku wielorodzinnego na modelowym osiedlu Nowe Żerniki oraz aż dwie recenzje wystawy Wreszcie we własnym domu. Dom polski w transformacji.

Ewa P. Porębska

Spis treści