Architektura MuratorBiblioteka2019Architektura-Murator 2/2019
Biurowiec Retro Office we Wrocławiu Pozornie bardzo współczesny biurowiec jest pełen odniesień do architektury Wrocławia z początku XX wieku. Są nimi ekspresja betonu, zaokrąglone narożniki budynków przy skrzyżowaniach ulic czy rytmiczna, modułowa artykulacja elewacji – pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Skazani na kompromis – o hotelu Warszawa Krzysztof Mycielski Autorzy musieli się odnaleźć pomiędzy komercyjnymi oczekiwaniami inwestora, brakiem restrykcyjnych wy-tycznych konserwatorskich a szacunkiem do przeszłości. Nie mogąc pójść drogą precyzyjnej rekonstrukcji, zaproponowali w budynku szereg ciekawych rozwiązań, przywołujących ducha pierwotnej budowli – pisze Krzysztof Mycielski.
Centrum Lokalne Bazar Rogatka w Warszawie Władze Warszawy i stołeczny SARP zorganizowały konkurs na zagospodarowanie dawnego bazaru na Pradze. Zwyciężyła koncepcja Zuzanny Szpocińskiej, Tomasza Marciniewicza, Krzysztofa Kamienobrodzkiego, Jerzego Grochulskiego i Grzegorza Rejniaka.
Architektura-murator
nr 2/2019
Zdjęcie wstępne

Kontynuujemy zaplanowany z okazji 25-lecia „Architektury-murator” cykl publikacji na temat przyszłości architektury wobec wyzwań XXI wieku. W lutowym numerze wybór istotnych w tym kontekście książek – a ponieważ dokonali go światowej klasy krytycy, badacze i wykładowcy, więc rozpiętość wybranej przez nich tematyki nie powinna zaskakiwać. Od Four Walls and a Roof Reinera de Graafa polecanej przez Ole Boumana (Te wypowiedzi są często smutne, ale też przenikliwe i niezaprzeczalne. A jednak zaprzeczają im cały czas właściwie wszyscy architekci we wszystkich miejscach, w których mamy do czynienia z architekturą) po osiem nieodzownych dla zrozumienia współczesności, zdaniem Petera Cachola Schmala, książek Daniela Suareza (Po takiej lekturze można popaść w fatalizm, ale przynajmniej zniknie naiwne oczekiwanie korzyści związanych z technologicznym postępem). Polecamy, nie tylko do postawienia na półce!

 

Ewa P. Porębska

Spis treści