W tegorocznej styczniowej edycji amerykański magazyn „Fast Company” poświęcony technologii, biznesowi i dizajnowi stara się określić, jak będą wyglądać miejsca pracy / biura w 2025 roku. Otóż zapewne będą bardziej nastawione na wygodę i swobodny czas pracy swoich pracowników. Miejsca pracy niczym kawiarnie? Jeśli tak – jesteśmy w awangardzie. W bieżącym numerze miesięcznika „Architektura-murator” Grzegorz Stiasny przygląda się aktualnym tendencjom w projektowaniu miejsc pracy. Polecamy!
Ewa P. Porębska
Nowe centrum Muzeum Wsi Mazowieckiej
Centrum kulturalno-rekreacyjne na terenie skansenu w Sierpcu stanowi kolejną próbę współczesnej interpretacji tematu wiejskiego w architekturze. To nie tylko wysokiej jakości produkt przemysłu turystycznego, ale też przykład dobrego rzemiosła – o inspiracjach rodzimym folklorem i odniesieniach do Zumthorowskich metod kształtowania przestrzeni piszą Grzegorz Stiasny i Hanna Szukalska.
O historii muzeum i budowie nowego obiektu Tomasz Żylski
Szczyt zainteresowania rodzimym folklorem przypadł w Polsce na lata 70. Ostatnio jednak wizerunek kultury ludowej stracił nieco na atrakcyjności. Muzea regionalne, by przyciągnąć zwiedzających, starają się wzbogacać ofertę i unowocześniać infrastrukturę turystyczną – pisze Tomasz Żylski.
Ogień, woda, sacrum – o projekcie nowego centrum Muzeum Wsi Mazowieckiej Michał Kapturczak
Główny budynek, obłożony łupkiem, zakomponowano wokół dwóch kominków – „miejsc ognia”, które mają przywodzić skojarzenia z domowym ciepłem i gościnnością. To serce całego zespołu. Obiekt wyróżniają przeszklone elewacje szczytowe, otwierające się na przybywających gości i otaczający las – pisze współprojektant budynku Michał Kapturczak.
Megainwestycja – o nowym centrum Muzeum Wsi Mazowieckiej Grzegorz Stiasny
Pominąwszy kalkę witkiewiczowskiej zakopiańszczyzny, szarganej przez góralskie zajazdy po całym kraju, niemal brak poważnych propozycji dla ludowych stylizacji we współczesnej polskiej architekturze. Podziwiać możemy jedynie pawilon recepcyjny Muzeum Wsi Opolskiej z 2008 roku i pamiętać pawilon Polski na światowym Expo w Szanghaju w 2010 roku. Także propozycję nowego hotelu i centrum konferencyjnego w skansenie w Sierpcu warto potraktować jako próbę współczesnej interpretacji tematu wiejskiego w architekturze – pisze architekt i krytyk architektury Grzegorz Stiasny.
Zumthorowska jakość przestrzeni – o nowym centrum Muzeum Wsi Mazowieckiej Hanna Szukalska
Cytujący na swojej stronie Petera Zumthora architekci podążyli tropem swego mistrza. Drobny rysunek deskowania w części hotelowej stanowi subtelne nawiązanie do pni sosnowego lasu, ciężar muru w obiekcie ceglanym podkreślono przez wycofanie strefy wejściowej, a w budynku z łupka, dzięki ogromnej witrynie holu, uzyskano wrażenie groty wykutej w skale – pisze architektka Hanna Szukalska.
Zespół mieszkaniowo-biurowy na Nadodrzu we Wrocławiu
Zaniedbane do niedawna Nadodrze zmienia się w artystyczną dzielnicę à la berliński Kreuzberg. Projektując tu nowy zespół biurowo-mieszkalny, architekci wykorzystali atuty lokalizacji, podkreślając silnie zwłaszcza kontakt z rzeką – pisze Tomasz Głowacki.
Polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu w Warszawie
Na tle podobnych placówek dydaktycznych obiekt wyróżnia szczegółowe opracowanie detali i rozwiązań funkcjonalnych. Jego projekt wyłoniono w konkursie zorganizowanym przez niemiecki Urząd Budownictwa – pisze Marlena Happach.
Stadion miejski w Białymstoku
Ażurowa konstrukcja nośna nawiązuje do koron pobliskich drzew, przez które delikatnie przesącza się światło słoneczne, ale poprzez swą dynamikę i nakładające się rytmy ma też stanowić zapowiedź sportowego widowiska. O stadionie projektu Kuryłowicz & Associates pisze Bartosz Czarnecki.
Hala sportowa AWF w Poznaniu
Pochodząca z różnych lat zabudowa kampusu AWF tworzy swoisty przegląd powojennej architektury polskiej. Oszczędna bryła nowego budynku, zaznaczona jedynie mocnym wcięciem, zgrabnie wpisuje się w istniejącą mozaikę przestrzenną – pisze Piotr Marciniak.
Kamienice Wandy w Krakowie
Autorzy nowego zespołu mieszkaniowego w dynamicznie rozbudowującej się, śródmiejskiej dzielnicy Grzegórzki, odnieśli się do tradycji krakowskiego eklektyzmu. Elewacje obiektów wykonano z najwyższej klasy materiałów – pisze Dawid Hajok.
Morze architektury. Wykład
Morze Architektury to organizowana przez koszaliński oddział SARP seria spotkań z najwybitniejszymi polskimi architektami (w każdy trzeci czwartek miesiąca o godz. 19.00).
Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016
Architektura stanowi kluczowy element programu ESK 2016. Obchody będą okazją do podjęcia szerokiej dyskusji na temat kondycji współczesnej architektury, zasad kształtowania przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, a także możliwości partycypacji społecznej w tym procesie. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia architektoniczne planowane w marcu we Wrocławiu.
Italomodern 1946-1976
Bracia Martin i Werner Feiersingerowie w ciągu ostatnich kilku lat odbyli wiele podróży po miastach północnych Włoch. Ich efektem jest dwutomowa publikacja i wystawa fotografii Italomodern w Innsbrucku dokumentujące łącznie ponad 200 obiektów z lat 1946-1976. Autorów interesuje nie tylko tzw. drugi klasyczny modernizm, lecz także budynki będące wyrazem politycznego i kulturowego ożywienia we Włoszech, w których – jak się dziś niekiedy naiwnie podejrzewa – przejawia się wiara w moc kształtowania przyszłości i społeczeństwa poprzez architekturę – recenzja Agnieszki Skolimowskiej.
Pritzker 2016 dla Alejandra Araveny
Aravena jest pionierem działań opartych na współpracy, których wynikiem są dzieła architektury odnoszące się do kluczowych wyzwań XXI wieku. Jego realizacje tworzą ekonomiczną szansę dla nieuprzywilejowanych, łagodzą konsekwencje katastrof naturalnych, redukują zużycie energii oraz kreują przyjazną przestrzeń publiczną – powiedział, ogłaszając decyzję jury, Tom Pritzker, prezes i przewodniczący Fundacji Hyatt.
Architektura, która reaguje
Rozstrzygnięto pierwszą edycję międzynarodowego konkursu ideowego na projekt obiektu, który potrafiłby reagować na zmienne potrzeby społeczne lub oddziaływania środowiska. Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia są młodzi polscy architekci – Damian i Rafał Przybyłowie, którym do udziału w jury udało się zaprosić takie sławy jak Chris Bosse, współzałożyciel pracowni LAVA z Sydney, Marc Fornes prowadzący w Nowym Jorku studio Theverymany czy też robotyk Guy Hoffman, dyrektor izraelskiego IDC Media Innovation Lab – podsumowuje Piotr Kuczia.
Wirtualna rzeczywistość dla architektów
Wszystko wskazuje na to, że znajdujemy się u progu boomu na ogólnodostępną rzeczywistość wirtualną. Już od lat jest ona inspiracją dla ideowych poszukiwań architektów, jednak dopiero od niedawna można się przekonać, jakie możliwości daje w praktyce – relacja Michała Stangla z wystawy Architecture into Virtuality.
Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych
Na krakowskim Zwierzyńcu rozpoczęła się budowa hali sportowej według projektu biura Lewicki Łatak.
Amfiteatr w Szczecinie
Konkurs na przebudowę Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w Szczecinie wygrała londyńska pracownia Flanagan Lawrence.
Skyliner w Warszawie
Przy rondzie Daszyńskiego stanie kolejny wieżowiec. Budynek zaprojektowała pracownia APA Wojciechowski.
Schronisko w Sopocie
W Sopocie powstanie schronisko dla zwierząt według koncepcji młodych architektów Barbary Bołoz, Marcina Kitali i Yuriko Yagi.
Nowe Łaźnie Miejskie w Bydgoszczy
Projekt adaptacji i rozbudowy zabytkowej kamienicy na bydgoskiej starówce opracowało biuro GM Architekci.
Biurowiec na Winogradach w Poznaniu
Dawny biurowiec przy ulicy Wilczak zyska nowe oblicze. Projekt przebudowy przygotowała pracownia Easst.com.
Form follows freedom. Architektura dla kultury w Polsce 2000+, red. Janusz Purchla, Janusz Sepioł
Książka prezentuje więcej niż ćwierć setki obiektów niebywale zróżnicowanych stylistycznie, świadczących dobitnie, że hasło pluralizmu towarzyszące odzyskiwaniu przez Polskę wolności, było trafnym określeniem społecznych oczekiwań. Anglojęzyczna wersja publikacji wypełnia przy tym kilkudziesięcioletnią lukę, jedną z przyczyn słabej dotychczas obecności polskiej architektury w obiegu międzynarodowym – recenzja Grzegorza Stiasnego.
Michał Pszczółkowski, Architektura użyteczności publicznej II Rzeczypospolitej 1918-1939
Czasy II Rzeczypospolitej to okres potężnego mecenatu odrodzonego po zaborach państwa, boomu budowlanego, któremu nie dorównuje nawet prosperita ostatnich 10 lat związanych z wejściem Polski do Unii Europejskiej. Samych konkursów architektonicznych w dwudziestoleciu było ponad 300. Autor zestawia w specjalnej części katalogowej 845 obiektów i projektów, w tym zapomniane budynki na Kresach Wschodnich – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.
African Modernism, red. Manuel Herz, Ingrid Schröder, Hans Focketyn, Julia Jamrozik
Struktura publikacji pozwala zorientować się w historii krajów afrykańskich. Każdy z rozdziałów zawiera wstęp z infografiką przedstawiającą dzieje danego państwa, fotografie reportażowe z lokalnej codzienności, opisy i dokumentację fotograficzną wybranych budynków oraz esej. Głównym jej atutem są jednak zdjęcia Iwana Baana oraz Alexii Webster – recenzja Łukasza Wojciechowskiego.
Architektura jest najważniejsza. Rozmowy
Czy architekt jest rzemieślnikiem, budowniczym, czy może artystą? Jakie są największe wyzwania tego zawodu? Czy każdy architekt ma swojego mistrza i nauczyciela? Wszystkim rozmówcom autorka zadała ten sam zestaw pytań. Odpowiadają: Zbigniew Maćków, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak, Krzysztof Ingarden, Piotr Wróbel, Jan Łaś, Stanisław Niemczyk, Ewa Kuryłowicz oraz Piotr Śmierzewski, Wojciech Subalski i Dariusz Herman z biura HS99 – recenzja Aleksandry Czupkiewicz.