Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 3/2016
Zumthorowska jakość przestrzeni – o nowym centrum Muzeum Wsi Mazowieckiej Hanna Szukalska Cytujący na swojej stronie Petera Zumthora architekci podążyli tropem swego mistrza. Drobny rysunek deskowania w części hotelowej stanowi subtelne nawiązanie do pni sosnowego lasu, ciężar muru w obiekcie ceglanym podkreślono przez wycofanie strefy wejściowej, a w budynku z łupka, dzięki ogromnej witrynie holu, uzyskano wrażenie groty wykutej w skale – pisze architektka Hanna Szukalska.
Od Mordoru do start-upu Przez 20 lat na warszawskim Służewcu wyrosło ponad pół setki biurowców. Ich pracownicy nazwali siebie orkami, bo orzą (czyli potocznie: ciężko pracują) tu dzień w dzień. A że orkowie są z Mordoru, mamy Mordor na Domaniewskiej. Z pozoru niewinny żart przeradza się dziś w poważną debatę dotyczącą jakości środowiska pracy. Może czas wyobrazić sobie biurowce bez biurek? Miejsca pracy niczym kawiarnie? Budynki, w których popijając cafe latte na leżaku, z satysfakcją oddajemy się przetwarzaniu informacji płynących przez smartfon, tablet albo okulary? – o nowych miejscach pracy i zmianach w sposobach jej wykonywania na przykładzie siedmiu polskich przestrzeni biurowych pisze Grzegorz Stiasny.
Sala koncertowa w Harbinie Projekt sali wyłoniono w międzynarodowym konkursie architektonicznym z 2010 roku. Zakres opracowania obejmował nie tylko budynek, ale również jego otoczenie, architekci nadali więc obiektowi kształt przypominający geologiczną strukturę wyrzeźbioną wiatrem i wodą, która zdaje się częścią naturalnego krajobrazu. Miękko wygiętą elewację z białych paneli aluminiowych oparto na zadaszeniu w postaci przestrzennej, wielokrzywiznowej kratownicy.
Architektura-murator
nr 3/2016
Zdjęcie wstępne

W tegorocznej styczniowej edycji amerykański magazyn „Fast Company” poświęcony technologii, biznesowi i dizajnowi stara się określić, jak będą wyglądać miejsca pracy / biura w 2025 roku. Otóż zapewne będą bardziej nastawione na wygodę i swobodny czas pracy swoich pracowników. Miejsca pracy niczym kawiarnie? Jeśli tak – jesteśmy w awangardzie. W bieżącym numerze miesięcznika „Architektura-murator” Grzegorz Stiasny przygląda się aktualnym tendencjom w projektowaniu miejsc pracy. Polecamy!

Ewa P. Porębska

Spis treści