Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 4/2016
Plac unikalny w skali miasta – o Centrum Dialogu Przełomy Marek Sietnicki Jednym z głównych atutów zwycięskiej pracy stało się wytworzenie unikalnego w skali Szczecina placu miejskiego. Obecnie Centrum Dialogu Przełomy zostało oswojone przez mieszkańców, szczególnie młodszych, jako przestrzeń rekreacyjna, skrzyżowanie skateparku z górką saneczkowo-rowerową i miejscem do wylegiwania się na słońcu – pisze architekt Marek Sietnicki.
Humanitarna rewolucja w architekturze? Liczne projekty architektury humanitarnej pokazują, że współczesny architekt, działając jedynie punktowo, jest w stanie zainicjować dogłębne zmiany społeczne. Równocześnie takie realizacje i przeprowadzający je „architektoniczni rebelianci" definiują na nowo profesję. W kontekście nadchodzącego weneckiego biennale i jego głównego tematu Raporty z linii frontu „A-m” prezentuje wybór innowacyjnych, społecznie zaangażowanych obiektów autorstwa 15 pracowni i zespołów.
Siedziba Intesa Sanpaolo w Turynie Nowy turyński wieżowiec zlokalizowano na obrzeżach historycznego śródmieścia. Budynek ten, o wysokości ponad 166 metrów, mieści siedzibę główną i biura wszystkich podstawowych komórek organizacyjnych banku Intesa Sanpaolo. Elewację wschodnią i zachodnią zaprojektowano jako dwuwarstwowe, z żaluzjami sterowanymi mechanicznie w celu kontroli dostępu światła słonecznego i regulacji przepływu powietrza. Południową zaś w całości obłożono panelami fotowoltaicznymi o łącznej powierzchni około 1600 m2.
Architektura-murator
nr 4/2016
Zdjęcie wstępne

Wygląda na to, że Szczecin umacnia się na pozycji architektonicznego lidera Europy – oto Filharmonia Szczecińska wzbogaciła się ostatnio o wyśmienite sąsiedztwo. Centrum Dialogu Przełomy łączy w sobie cechy budynku i otwartego placu, stanowiąc tło i niejako bazę dla otaczającej przestrzeń publiczną zabudowy. Wymowne, jaką siłę wyrazu uzyskać można przez skromność formy – Robert Konieczny z zespołem KWK Promes kolejny raz wykazuje się powściągliwością i umiejętnością zachowania projektowej dyscypliny.

Ewa P. Porębska

Spis treści