Choć od przyjęcia Karty Weneckiej minęło ponad 50 lat, poglądy profesjonalistów – architektów i konserwatorów – w dziedzinie rekonstrukcji, odbudowy czy imitacji zniszczonych obiektów wydają się zastygłe w swoistej dychotomii. Z jednej strony radykalny puryzm. Z drugiej – bezgraniczna żywiołowość. W tym numerze „Architektury-murator” dziewięciu prezentacjom nowo zrealizowanych lub odnawianych zamków towarzyszy wstęp Grzegorza Stiasnego – błyskotliwa analiza architektonicznych ambicji i fantazji.
Ewa P. Porębska
Z szacunkiem do otoczenia – o Evergreen 365 w Poznaniu Jerzy S. Majewski
Budynek znakomicie dopełnia kompozycję osiedla Grunwald Północ, któremu wyraźnie brakowało zamknięcia od strony narożnika ul. Bukowskiej i Grochowskiej. Dwa siedmiokondygnacyjne skrzydła układem brył bez zarzutu korespondują z pobliskimi blokami z czasów PRL-u. Analogii z dawną zabudową jest więcej, choć to obiekt o zdecydowanie wyższym standardzie mieszkań, układów funkcjonalnych, wykończenia klatek schodowych i użytych materiałów. Podobnie jak w pobliskich blokach, w elewacjach frontowych od strony ulic dominują wąskie pasy horyzontalnych okien. Na tle fasad licowanych ciemną okładziną ceramiczną, tworzą przemyślane, zróżnicowane plastycznie kompozycje – pisze Jerzy S. Majewski.
Pierwsza zielona mieszkaniówka? – o Evergreen 365 w Poznaniu Tomasz Mielczyński
W założeniu architektów poznański Evergreen miał być jedną z pierwszych w naszym kraju inwestycji mieszkaniowych, w których zieleń byłaby integralną częścią przestrzeni wspólnych, generując interakcje społeczne i budując wspólnotę, a także dając namiastkę mieszkania poza miastem i pozwalając na pewną produkcję żywności na prywatny użytek. Jak to zwykle bywa, realizacja o włos minęła cele wytyczone w pierwszych szkicach. Myśl architekta wykracza tu jednak ponad fetyszyzację technologii – „ekologia” jest wyrażona stosunkiem do zieleni, a nie potrzebą bicia kolejnego rekordu w obniżaniu wskaźnika zapotrzebowania na energię pierwotną, co jest częstym grzechem współczesnych inwestycji – pisze Tomasz Mielczyński.
Nowa maszyna do mieszkania – o koncepcji Evergreen 365 w Poznaniu Szymon Januszewski
O strukturze budynku w dużej mierze zadecydowały zapisy decyzji o warunkach zabudowy, które ściśle określały maksymalną liczbę mieszkań, skutecznie zmniejszając możliwą do uzyskania przez inwestora powierzchnię sprzedaży. W konsekwencji należało zaprojektować większe lokale, które zwykle kupowane są przez klientów nie na wynajem, lecz na własne potrzeby, co spowodowało konieczność poszukiwania jakiegoś dodatkowego elementu, wykraczającego ponad standard wygodnego i ergonomicznego mieszkania z dużym balkonem. Przełożyło się to na stworzenie stechnologizowanej, zielonej elewacji południowej. Prefabrykowane miejskie szklarnie, podkreślone konstrukcją stalową balkonów, mogą przywodzić na myśl maszynę, która – mamy nadzieję – dzięki mieszkańcom będzie wkrótce prawdziwie zielona – pisze Szymon Januszewski.
Wartość dodana – o nowego typu udogodnieniach w inwestycjach mieszkaniowych Tomasz Żylski
Place zabaw, wózkarnie, rowerownie, przydomowe ogródki dla mieszkańców to już standard. Aby wyróżnić się na rynku często potrzeba czegoś więcej. Zapytaliśmy przedstawicieli kilku firm konsultingowych, jakie dodatkowe udogodnienia wprowadzają dziś do swojej oferty inwestorzy – pisze Tomasz Żylski
Budynek mieszkaniowy Evergreen 365 w Poznaniu
Architekci starali się zaproponować więcej niż standardowe mieszkania z dużymi balkonami, zaprojektowali więc niewielkie szklarnie w archetypicznej formie domków, dające namiastkę życia poza miastem – o nowej mieszkaniowej realizacji na poznańskim Grunwaldzie piszą Jerzy S. Majewski i Tomasz Mielczyński. W numerze także wypowiedź współautora budynku, Szymona Januszewskiego, oraz krótki przewodnik po nowego typu udogodnieniach dla mieszkańców, jakie do swojej oferty wprowadzają dziś coraz częściej deweloperzy najnowszych inwestycjach mieszkaniowych, których deweloperzy starają się zaoferować klientom.
Międzynarodowa szkoła we Wrocławiu
Zespół szkolno-przedszkolny IPS, skupiający dzieci różnych narodowości i kultur, jest jedną z wzorcowych placówek sprzyjających edukacji i wzajemnej integracji nie tylko z uwagi na jej program, ale też komfort przestrzeni użytkowej – pisze Tomasz Głowacki.
Hala sportowa ZSOMS w Krakowie
Nowy obiekt stanowi zwieńczenie prowadzonej od lat 80. rozbudowy zespołu. Architekci przekonali dyrekcję do realizacji hali w miejscu sali gimnastycznej, co pozwoliło zachować dziedziniec między szkołą, boiskami i ulicą – pisze Piotr Bujas.
Basen Ślęza pod Wrocławiem
To pierwsza pływalnia w Polsce zrealizowana według koncepcji 2521, którą Slangen + Koenis Architecten opracowało na zlecenie holenderskiej federacji pływackiej, a zakładającej budowę tanich, dostępnych i niskoenergetycznych basenów – pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Dom jednorodzinny The Concrete w Izabelinie
Otaczający las był dla autorów zarówno natchnieniem, jak i wzorem. Do budowy domu wykorzystali aż 600 ton betonu architektonicznego o naturalnym odcisku deskowania. Dla wzmocnienia efektu zabarwionego na kolor sosnowej kory – pisze Emilia Ignaciuk.
Andrzej Wajda – idea jest najważniejsza
Film w reżyserii Jacka Link-Lenczowskiego, według scenariusza architektem Krzysztofa Ingardena, pokazuje Andrzeja Wajdę jako mecenasa sztuki, artystę i wizjonera. Jest dokumentem, ale też wzruszającą poetycką opowieścią o ideach i determinacji w ich realizacji, o przyjaźni, fascynacji dalekim Wschodem i witrażami Wyspiańskiego. To też film o współczesnej architekturze mistrzowsko wpisującej się w kulturowy i przestrzenny kontekst Krakowa – recenzja Justyna Wojtas-Swoszowska.
Polska Polityka Architektoniczna – trzecie wydanie publikacji
Autorami tekstów w nowym wydaniu publikacji są członkowie Polskiej Rady Architektury od lat zaangażowani w działania na rzecz poprawy polskiego krajobrazu zurbanizowanego. Dziesięć autorskich wypowiedzi stanowi próbę diagnozy i pogłębienia dyskusji o kwestiach podjętych w poprzednich wydawnictwach dotyczących postulowanej polityki architektonicznej.
Order Wschodzącego Słońca dla Krzysztofa Ingardena
Order Wschodzącego Słońca, jedno z najważniejszych odznaczeń Japonii, Krzysztof Ingarden otrzymał za wkład w rozwój relacji polsko-japońskich w ciągu piętnastu lat sprawowania funkcji Konsula Honorowego w Krakowie. Doceniono też współpracę architekta z wieloma japońskimi projektantami, która przyczyniła się do budowania wzajemnego zrozumienia między Polską i Japonią.
Polacy z German Design Award 2018
Konkurs German Design Award organizuje Niemiecka Izba Wzornictwa. W tym roku spośród ponad 5000 nadesłanych prac wyróżniono też koncepcje Polaków. W kategorii Excellent Communications Design – Architecture nagrodzono projekt innowacyjnej stacji benzynowej opracowanej przez KAMJZ (Maciej Jakub Zawadzki, Łukasz Wenclewski, Michał Polak) na zlecenie firmy Shell Polska. W tej samej kategorii dwa wyróżnienia specjalne otrzymali architekt Piotr Kuczia i grafik Bartek Witkowski, pierwsze za realizację koncepcji BILDENDE BAUTEN, polegającej w uproszczeniu na potraktowanie budynków jako eksponatów informujących o zastosowanych w nich rozwiązaniach, drugie za projekt oddychającego domu WORMHOUSE we wsi Zabłocie koło Strumienia.
Zespół biurowo-mieszkalny Moje Miejsce w Warszawie
Na Dolnym Mokotowie rozpoczęła się realizacja wielofunkcyjnego zespołu projektu pracowni JEMS Architekci .
Nowy System Informacji Miejskiej w Krakowie
W konkursie na opracowanie systemu Informacji Miejskiej w Krakowie zwyciężyła koncepcja Towarzystwa Projektowego i studia graficznego Para Buch.
Rozbudowa hotelu Rialto w Warszawie [NOWE WIZUALIZACJE]
Projekt nowego skrzydła butikowego hotelu przy ul. Wilczej opracowało biuro medusagroup. Po zakończeniu inwestycji znajdzie się tu pięciogwiazdkowy obiekt marki Nobu Hospitality należącej do Roberta de Niro.
Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie
Pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci wygrała w międzynarodowym konkursie na projekt Centrum Nauki na krakowskich Czyżynach.
Przebudowa targowiska w Tomaszowie Lubelskim
Projekt nowego zagospodarowania miejskiego targowiska w Tomaszowie przygotowała pracownia Wimar.
Rozbudowa domu kultury we Włoszczowie
Projekt rozbudowy obiektu władze miasta postanowiły wyłonić w konkursie zorganizowanym we współpracy z kieleckim SARP-em. Wygrało biuro PSBA Przemysława Sokołowskiego.
90 Years BMW Motorrad
Album Jurgena Gassebnera i Martina Bolta poruszy serca każdego miłośnika motocykli oraz estety. Motocykle i architektura mają wiele wspólnego. Łączy je doprowadzona do absolutnej finezji forma, która perfekcyjnie odzwierciedla logikę funkcji. Dla mnie motocykl to nie tylko źródło przygody, ale przede wszystkim sposób poznawania świata – recenzja Rafała Barycza.
Magia nart
Autorzy książki, Beata Słama i Wojciech Szatkowski, kreślą sylwetki legend polskiego narciarstwa, piszą o początkach Zakopiańskiego Oddziału Narciarzy Towarzystwa Tatrzańskiego, opowiadają o pierwszych polskich wytwórniach nart produkujących świetne deski z drewna hikorowego. Architekturę oraz góry łączy niewyobrażalne piękno. Co symptomatyczne, w górach architektura znajduje dla siebie wielce obiecującą niszę, a budowane tam dziś obiekty, w tym służące obsłudze masowego ruchu narciarskiego, to prawdziwa architektoniczna Spitzenklasse – recenzja Rafała Barycza.
Współczesna willa w Polsce
Album jest monografią dorobku krakowskiego Biura Architektonicznego Barycz i Saramowicz z lat 1997-2017 w dziedzinie architektury willowej. W kolejności chronologicznej przedstawiam tam osiemnaście domów, willi i rezydencji budowanych w różnych miejscach Polski, a jedną w Genewie nad brzegiem Jeziora Lemańskiego. W każdej z tych prezentacji opisuję okoliczności przyrodnicze, miejskie, kulturowe i cywilizacyjne, implikujące przyjęte rozwiązania projektowe; a przede wszystkim ideę projektu – recenzja Rafała Barycza.
Fryderyk Tadanier
Logicznie zakomponowana książka składa się z trzech części. W pierwszej z nich Kamila Twardowska kreśli biografię architekta, druga to naukowa analiza głównych cech jego twórczości, trzecia obejmuje typologiczny katalog najważniejszych dzieł, a całość dopełnia unikatowy materiał ikonograficzny. Projektowane przez Fryderyka Tadaniera budynki wskazują, że międzywojenna Polska miała ambicje, a architektura była narzędziem modernizacji i symbolem aspiracji niepodległego państwa – recenzja Rafała Barycza.
Światło, powietrze, słońce
My, przedstawiciele pokolenia obecnych pięćdziesięciolatków, wychowaliśmy się na krytyce modernistycznej teorii urbanistyki. Z przejęciem studiowaliśmy artykuł młodego Czesława Bieleckiego O ciągłości budowy miast. Czterdzieści lat po tym artykule sytuacja jest nieco inna i do dziedzictwa modernizmu pozytywnie odnoszą się niemal wszyscy. Zdają się o tym świadczyć też teksty zamieszczone w publikacji Światło, powietrze, słońce. Dziedzictwo modernistycznej myśli urbanistycznej w kontekście kształtowania środowiska zamieszkania. Z uwagi na liczbę autorów każdy z czytelników zainteresowanych tematyką budowy miast znajdzie w tej książce rozdział szczególnie dlań ciekawy – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.
Tychy – dziedzictwo nowego miasta
Wydana w 2017 roku książka Tychy – dziedzictwo nowego miasta. Architektura i urbanistyka lat 1955 – 1989, pokłosie konferencji w tyskim Muzeum Miejskim, jest zbiorem głosów o teraźniejszości miasta w odniesieniu do pierwotnych założeń. Z perspektywy ponad półwiecza można bowiem z właściwym dystansem odnieść się do tamtych nowoczesnych zamierzeń urbanistycznych. Czy współczesne Tychy nadążają za pierwszą odsłoną Nowych Tychów? Czy zieleń, słynna zielona oś Wejchertów, spełniła swoją rolę? Czy zdominowała miasto, czy może złagodziła jedną z kości niezgody – wejchertowską linię kolejową przecinającą Tychy? – recenzja Hanny Faryny-Paszkiewicz.
Projekty studenckie – SARP Wrocław Dyplom Roku 2018
Prezentujemy wyniki konkursu SARP Wrocław Dyplom Roku 2018 dla absolwentów WA PWr, który organizuje wrocławski oddział SARP we współpracy z Politechniką Wrocławską.
Projekty studenckie – In’n’out village
Prezentujemy realizację projektu studentów Politechniki Warszawskiej, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie na rozbudowę kompleksu przedszkolnego Liangmeng w Pu’an w Chinach.