Co zdarzy się z naszym otoczeniem w przyszłości? Jak będzie wyglądać za 50 lat architektura? Możliwe, że place, parki, przejścia, osiedla nie tylko będą ogrodzone, ale ktoś wpadnie na pomysł, że trzeba płacić myto (Olga Drenda). Co z fasadami banalnych budynków? Można by na przykład udawać, że znajduje się tam las. Albo wodospad. Albo wodospad z lasem i orłem (Łukasz Orbitowski). A może wszędzie będą drzewa? Niech zakłócają osie widokowe, zasłaniają okna, zabierają miejsca do parkowania (Adam Robiński). A może hałas miasta będzie zastąpiony gwarem ptaków (Łukasz Wojciechowski). Czy to nie znamienne, że zapytani w tym numerze „Architektury” o daleką przyszłość antropolożka, filozof, dziennikarz i architekt odnoszą wizje do świata natury? Wszyscy potrzebujemy do niej powrotu.
Ewa P. Porębska
Dom Kwadrantowy
Autorzy Domu Kwadrantowego z KWK Promes wykorzystali motyw kwadrantu, przyrządu służącego do wyznaczania pozycji gwiazd. Dzięki temu część budynku reaguje na słońce i podąża za nim, regulując ilość światła wpadającego do wnętrza – o nowoczesnym i minimalistycznym Domu Kwadrantowym z ruchomym skrzydłem piszą Marcin Szczelina i Tadeáš Goryczka. Publikujemy także wypowiedź autora obiektu Roberta Koniecznego.
Przestrzeń poruszeń – o Domu Kwadrantowym Marcin Szczelina
Jeśli spojrzymy na architekturę jako na naukę o przekształcaniu przestrzeni, okaże się, że ruch jest jej nieod-łącznym elementem. Im bardziej daje się przekształcać, tym lepiej odpowiada na zmieniające się potrzeby. Ruchome części to potencjał. Dzięki ich obecności tworzy się silniejsza interakcja między użytkownikami a budynkiem – pisze Marcin Szczelina.
Podążając za słońcem – o koncepcji Domu Kwadrantowego Robert Konieczny
Punktem wyjścia była działka o regularnym kształcie, położona na przedmieściach wśród przeciętnej zabudowy jednorodzinnej. Usytuowaliśmy na niej prostopadłościenną bryłę, odpowiadającą życzeniom inwestorów pod względem programu funkcjonalnego. Następnie obróciliśmy część należącą do parteru, aby uzyskać możliwie jak największą prywatność od strony drogi – pisze Robert Konieczny.
Totalny neomodernizm – o Domu Kwadrantowym Tadeáš Goryczka
Działanie promieni słońca nie tylko w centralnej przestrzeni, ale i w pozostałych pomieszczeniach, jest bardzo odczuwalne i staje się głównym elementem dekoracyjnym minimalistycznej architektury. Biel ścian żywo gra zmiennością odcieni, a wszystko to podkreślają skośne płaszczyzny oryginalnego zadaszenia obiektu – pisze Tadeáš Goryczka.
Żeński klasztor w Dobrzeniu Wielkim
U podstaw projektu leżało przekonanie, iż architektura oprócz odpowiadania na pragmatyczne potrzeby człowieka oddziałuje jednocześnie na jego emocje i ducha, a skromna przestrzeń może wspomagać kontemplację i modlitwę – o modernizacji i rozbudowie klasztoru Sióstr Franciszkanek Szpitalnych piszą Antoni Domicz i Justyna Swoszowska.
Wiejski plac w Wąwelnicy
Kiedy 50 lat temu w zachodniopomorskiej wsi pojawił się zakład produkcyjny, centralny plac zaczął pełnić rolę głównie dojazdową i parkingową. Dzięki modernizacji została mu przywrócona dawna funkcja społeczna – pisze Katarzyna Gucałło.
Biuro i hurtownia farmaceutyczna w Piszu
Wbrew wyobrażeniom o architekturze przemysłowej najważniejszą inspiracją dla projektantów stała się natura. Wątek mazurskiej zieleni, drewna oraz kamieni przewija się w każdym detalu w sposób subtelny i nowoczesny – pisze Jerzy S. Majewski.
Mediateka w Grodzisku Mazowieckim
Bryła obiektu o przeszklonych elewacjach doskonale wtapia się w zieleń sąsiedniego parku. To jedno z naj-lepszych tego rodzaju rozwiązań przestrzennych, zrealizowanych w ostatnich latach w podwarszawskich miejscowościach – pisze Jerzy S. Majewski.
Miejska odnowa według STRELKI
Moskiewski projekt Moja ulica oraz program Przestrzenie publiczne dla 40 miast Rosji to inicjatywy dotyczące przekształceń przestrzeni publicznych na niewyobrażalną dla Europy skalę. Strelka KB jako instytucja odpo-wiedzialna za tak wielki program wydaje się mieć niezwykłą moc sprawczą, a przede wszystkim władzę.
Krajobraz polskiej architektury 2069
Tym razem robimy Krok w przyszłość z antropolożką, pisarzem, dziennikarzem i architektem – autorem po-czytnych książek, którzy specjalnie dla nas przelali na papier swoje refleksje i przewidywania, jak zmieni się polska architektura i krajobraz w ciągu 50 lat.
Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym – wystawa w Muzeum Miejskim
Starannie wyreżyserowana ekspozycja, na którą składają się projekty, zdjęcia archiwalne i współczesne oraz modele, pokazuje historię powstawania tyskich kościołów na tle zmieniającego się krajobrazu miasta, od jego założenia w 1951 roku do roku 1989. Zestawienie dokumentów archiwalnych z materiałami współczesnymi doskonale obrazuje przemiany, jakie w ciągu kilkudziesięciu lat zaszły w miejskiej przestrzeni – recenzja Justyny Swoszowskiej.
Świadomość architektoniczna Polaków – raport Narodowego Centrum Kultury
Pod koniec listopada 2018 roku Narodowe Centrum Kultury sporządziło raport W dialogu z otoczeniem? Społeczne postrzeganie przestrzeni publicznej i architektury w Polsce. Okazało się m.in., że pojęcie architektury rozumiane jest dosyć wąsko. Kojarzy się zazwyczaj z budownictwem, rzadziej z projektowaniem, kształtowaniem otoczenia i krajobrazu, a jeszcze rzadziej z kulturą, sztuką i pięknem.
Nowa siedziba Płockiej Galerii Sztuki
W konkursie na adaptację i rozbudowę zabytkowej kamienicy w centrum Płocka na potrzeby miejskiej galerii sztuki zwyciężyła pracownia Proarchitektura.
Rewitalizacja fabryki Scheiblera w Łodzi
Projekt adaptacji i rozbudowy zespołu dawnej fabryki Scheiblera opracowało studio medusagroup.
Wieżowiec Liberty Tower na warszawskiej Woli
Już za rok rozpocznie się realizacja mieszkalnego wieżowca Liberty Tower według projektu biura Arquitecto-nica.
Centrum Aktywności Lokalnych przy ul. Traugutta we Wrocławiu
W ramach rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego powstaną nowe centra aktywności dla mieszkańców. Za ich projekt odpowiadają ch+ architekci.
Mikroapartamenty Minimaxy we Wrocławiu
Nieopodal wrocławskiego lotniska trwa realizacja zespołu mieszkaniowego projektu pracowni Dziewoński Łukaszewicz Architekci.
Skwer Aktywności Miejskich w centrum Warszawy
W samym centrum Warszawy powstanie nowe miejsce rekreacji według projektu Marcina Kwietowicza i Michała Sikorskiego.
Muzeum Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie
To największy z przygotowywanych dotąd na Ukrainie projektów muzealnych. Za koncepcję gmachu i jego wystawę odpowiada Nizio Design International.
Plany Warszawy. Magazyn Architekta Miasta
Przez ponad dwadzieścia lat warszawskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego wydawało biuletyn „Krajobraz Warszawski”. W niemal dwustu numerach dokumentowano dokonania miasta w zakresie urbanistyki i architektury, prezentowano wyniki konkursów i promowano dobre rozwiązania. Teraz zastąpił go elegancko wydany, ponad stustronicowy wolumin „Plany Warszawy. Magazyn Architekta Miasta”. Pierwszy numer daje sprawozdanie z ostatnich dwóch lat pracy biura – recenzja Grzegorza Stiasnego.
An Unfinished Encyclopedia of Scale Figures Without Architecture
W tej wielgachnej księdze, na grubo ponad tysiącu stron, zebrano rysunki postaci ludzkich wycięte z projektów ar-chitektonicznych. Te figurki zostały dostrojone do jednej skali, każda z sylwetek zajmuje niemal całą kartkę. Kolejne strony uszeregowano w porządku alfabetycznym od, co oczywiste, Alvara Aalto po Petera Zumthora – recenzja Piotra Lewickiego i Kazimierza Łataka.