Architektura MuratorBiblioteka2019Architektura-Murator 4/2019
Przestrzeń poruszeń – o Domu Kwadrantowym Marcin Szczelina Jeśli spojrzymy na architekturę jako na naukę o przekształcaniu przestrzeni, okaże się, że ruch jest jej nieod-łącznym elementem. Im bardziej daje się przekształcać, tym lepiej odpowiada na zmieniające się potrzeby. Ruchome części to potencjał. Dzięki ich obecności tworzy się silniejsza interakcja między użytkownikami a budynkiem – pisze Marcin Szczelina.
Żeński klasztor w Dobrzeniu Wielkim U podstaw projektu leżało przekonanie, iż architektura oprócz odpowiadania na pragmatyczne potrzeby człowieka oddziałuje jednocześnie na jego emocje i ducha, a skromna przestrzeń może wspomagać kontemplację i modlitwę – o modernizacji i rozbudowie klasztoru Sióstr Franciszkanek Szpitalnych piszą Antoni Domicz i Justyna Swoszowska.
Krajobraz polskiej architektury 2069 Tym razem robimy Krok w przyszłość z antropolożką, pisarzem, dziennikarzem i architektem – autorem po-czytnych książek, którzy specjalnie dla nas przelali na papier swoje refleksje i przewidywania, jak zmieni się polska architektura i krajobraz w ciągu 50 lat.
Architektura-murator
nr 4/2019
Zdjęcie wstępne

Co zdarzy się z naszym otoczeniem w przyszłości? Jak będzie wyglądać za 50 lat architektura? Możliwe, że place, parki, przejścia, osiedla nie tylko będą ogrodzone, ale ktoś wpadnie na pomysł, że trzeba płacić myto (Olga Drenda). Co z fasadami banalnych budynków? Można by na przykład udawać, że znajduje się tam las. Albo wodospad. Albo wodospad z lasem i orłem (Łukasz Orbitowski). A może wszędzie będą drzewa? Niech zakłócają osie widokowe, zasłaniają okna, zabierają miejsca do parkowania (Adam Robiński). A może hałas miasta będzie zastąpiony gwarem ptaków (Łukasz Wojciechowski). Czy to nie znamienne, że zapytani w tym numerze „Architektury” o daleką przyszłość antropolożka, filozof, dziennikarz i architekt odnoszą wizje do świata natury? Wszyscy potrzebujemy do niej powrotu.

 

Ewa P. Porębska

Spis treści