Architektura MuratorBiblioteka2017Architektura-Murator 5/2017
Radykalizm architektonicznego recyklingu – o Muzeum nad Wisłą Grzegorz Stiasny Obiekt był pierwotnie usytuowany w Berlinie. Działał przez dwa lata, po czym został rozmontowany i zmagazynowany. W Warszawie mamy więc dzieło architektonicznego recyklingu. Niech ten fakt nie przesłania nam jednak radykalizmu i intelektualnego konceptu tej architektury. Ustawiona nad Wisłą minimalistyczna skrzynia stoi w artystycznej i estetycznej opozycji do otaczających ją wyszukanych dzieł polskiej architektury współczesnej: Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik i eleganckich apartamentowców – pisze Grzegorz Stiasny.
Greg Lynn. Architekt w poszukiwaniu innowacji Architektura to bardzo mały świat. Jeśli jest się innowacyjnym, łatwo go poruszyć, szybko wprowadzić zmiany. Kiedy jednak rozglądam się dookoła, wydaje mi się, że dziś większość architektów pracuje nad pomysłami odziedziczonymi po poprzednikach – amerykański pionier projektowania cyfrowego mówi Michałowi Piaseckiemu o swoich nowatorskich koncepcjach, metodach pracy i przyszłości architektury.
Centrum Lascaux IV we Francji Lascaux IV jest pierwszym obiektem, w którym repliki dzieł naskalnych z okresu paleolitu ze słynnych grot nad Wezerą pokazano w całościowej formule wraz z szeroko nakreślonym kontekstem historycznym. Konstrukcję budynku wykonano z żelbetu o eksponowanej powierzchni, której chropowatość nawiązuje do faktury skał. Rozcięcia w ścianach i stropodachu zamknięto z kolei gładkim, przezroczystym szkleniem, zapewniającym bezpośrednią penetrację światła dziennego do wnętrz – o najnowszej realizacji pracowni Snøhetta pisze Maciej Lewandowski.
Architektura-murator
nr 5/2017
Zdjęcie wstępne

Noc Muzeów 20 maja 2006 roku zaczęła się od architektury – w tym bowiem dniu, na godzinę przed otwarciem wystaw w ponad 40 placówkach w Polsce, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski została otwarta ekspozycja POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY zorganizowana przez miesięcznik „Architektura-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Zaprojektowana przez śląską pracownię medusa group wielkoformatowa instalacja dotyczyła 20 przełomowych dla polskiej architektury współczesnych budynków.
Po jedenastu latach znów będziemy mieć zaszczyt otwierać Noc Muzeów. Projekty powstałe w ramach organizowanych przez „Architekturę-murator” warsztatów w partnerstwie z Muzeum Narodowym w Krakowie, udostępnione zostaną szerokiej publiczności 19 maja, w gmachu hotelu Cracovia. Tym razem wystawa zaprezentuje 20 najciekawszych, kreatywnych opracowań studenckich przystosowania nieczynnego hotelu Cracovia na potrzeby Muzeum Architektury i Designu.
Ekspozycja z 2006 roku była swego rodzaju podsumowaniem piętnastolecia, prezentując osiągnięcia uznanych, doświadczonych architektów. Tegoroczne warsztaty to spojrzenie w przyszłość – poprzez wizje najmłodszego pokolenia projektantów.

Ewa P. Porębska

Spis treści