Architektura MuratorBiblioteka2015Architektura-Murator 6/2015
Doskonałe miejsce dla ludzi - o zagospodarowaniu nabrzeża Paprocan Michał Stangel Promenada wije się przy brzegu jeziora Paprocany, raz oddalając się od niego, a raz wychodząc pomostem nad wodę. Zapewnia przy tym wciąż zmieniające się doznania – jakby zgodnie z ideą krzywej wrażeń, którą pamiętamy z Elementów kompozycji urbanistycznej projektanta Tychów Kazimierza Wejcherta – pisze architekt i urbanista Michał Stangel.
Osiedle Wilanowska w Warszawie Przeszklone fasady od strony wnętrza zespołu przykrywa jakby druga skóra – charakterystyczna, ażurowa ściana z pasów drewnianych okiennic. Mieszkańcy mogą je otwierać i składać, przez co osiedle nieustannie się zmienia – o zespole przy alei Wilanowskiej, który zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy Budynek Wielorodzinny VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, pisze Marlena Happach.
Dom w Lublińcu 2 Architekci odnieśli się do kontrastu między uporządkowaniem przestrzeni ulicy a nieładem stylistycznym stojącej przy niej zabudowy. W projekcie ważny stał się więc kontekst w wymiarze urbanistycznym, a nie sama forma obiektu – o domu w Lublińcu, który zdobył główną nagrodę w kategorii Najlepszy Budynek Jednorodzinny VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, pisze Kamila Cieśla.
Architektura-murator
nr 6/2015
Zdjęcie wstępne

Wielki powód do dumy: w maju 2015 roku European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award po raz pierwszy przywędrowała do Polski. Filharmonia w Szczecinie, uhonorowana w kwietniu nagrodą Grand Prix Prezydenta RP w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, okazała się także najwybitniejszym obiektem architektury w Europie. Architektoniczny symbol Polski stał się symbolem Unii Europejskiej. Ostatnie lata to niewątpliwie dobry czas dla polskiej architektury, tym bardziej warto wiedzę o niej szeroko upowszechniać. Dlatego postanowiliśmy stworzyć specjalną, dostępną dla każdego kolekcję minimakiet ŻYCIA W ARCHITEKTURZE. Jako pierwsza – autorska makieta Cricoteki do sklejania, w formie kartonowej wrzutki dołączonej do miesięcznika.

Wycinajcie, zbierajcie, eksponujcie!

Ewa P. Porębska

Spis treści