Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 6/2016
Dopełnienie krajobrazu – o Wydziale Rzeźby warszawskiej ASP Maciej Miłobędzki Budynek wydaje się niezwykle naturalnym dopełnieniem istniejącego architektonicznego krajobrazu, jego specyficznej materii, morfologii zabudowy i nastroju. Zapewne za kilka lat, gdy elewacje licowane drewnem pokryje patyna, stanie się trudnym do wyodrębnienia elementem zespołu – pisze Maciej Miłobędzki.
Krajobraz to potężne medium Architektura krajobrazu zaczyna być postrzegana jako profesja, która wyjątkowo dobrze sprawdza się przy rozwiązywaniu współczesnych problemów – zmian klimatu, zdrowia czy dostępu do przestrzeni publicznych. Dziś klienci najpierw zatrudniają naszą firmę, a dopiero potem my, po zbadaniu miejsca, pomagamy im wynająć architekta – z Thomasem Woltzem, cenionym amerykańskim projektantem krajobrazu, szefem biura Nelson Byrd Woltz, rozmawia Maja Mozga-Górecka
Centrum sportowo-widowiskowe Le Forum Budynek mieści funkcje sportowe i kulturalne. Do zróżnicowanego kontekstu nawiązuje poprzez zróżnicowanie skali poszczególnych części – pomieszczenia biurowe, recepcyjne i szatnie znajdują się wewnątrz mniejszych brył, a przestronne sale służące organizacji imprez masowych – w większych. Obudowę obiektu – zarówno ściany, jak i połacie dachowe – zaprojektowano jako ramową konstrukcję stalową wypełnianą płytami warstwowymi i okładaną panelami z siatki cięto-ciągnionej w kolorze miedzi.
Architektura-murator
nr 6/2016
Zdjęcie wstępne

Pierwszy raz na Biennale Architektury w Wenecji dotarłam wiele, wiele lat temu, autostopem i z kilkoma dolarami (przecież nie było Euro) w kieszeni. Od tej pory Biennale stało się pasją i inspiracją, bowiem w tych odległych czasach nie było takich możliwości międzynarodowej komunikacji, jaką daje Internet. Ale nawet dziś weneckie wydarzenie, mimo rosnącej konkurencji (Chicago, Rotterdam, Shenzhen & Hong Kong) nie traci moim zdaniem na znaczeniu. Za każdym razem to samo oczekiwanie: jaką stworzy ekspozycję i kogo zaprosi główny kurator; za każdym razem ciekawość, czy coś nowego wydarzy się w pawilonach narodowych. Każda kolejna wystawa stawia też pytania o przyszłość, w znacznie szerszym niż sama architektura, zakresie. Dlatego ogromnie się cieszę, że wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie i dzięki otrzymanej przez MCK dotacji MKiDN, będziemy mogli w ramach Biennale zorganizować specjalne, studenckie warsztaty. Ich celem jest stworzenie raportu na temat najlepszych rozwiązań światowej architektury; ale po cichu myślę – może któryś z uczestników zostanie kiedyś kuratorem Biennale? Przecież tytuł warsztatów „Udane Przedsięwzięcia/Success Stories” zobowiązuje.

Ewa P. Porębska

Spis treści