Architektura MuratorBiblioteka2017Architektura-Murator 6/2017
06/2017
Architektoniczny eksperyment – o budynku Sprzeczna 4 Krzysztof Mycielski O kojarzącym się u nas fatalnie projektowaniu z prefabrykatów architekci doby PRL-u mówili, iż przypomina pisanie powieści przy użyciu tych samych kilkunastu słów. Od tamtej pory zagranicą prefabrykacja ewoluowała w wydajną i dającą nieskończone możliwości metodę budowania. W zamożniejszych krajach w tej technologii wznosi się obecnie wiele wyrafinowanych mieszkaniówek, o czym decyduje nie tylko oszczędność czasu, ale przede wszystkim sprowadzone do minimum koszty ręcznego wykonawstwa. Ten eksperymentalny dom, zmontowany, a nie zbudowany, mądry, niebanalny, piękny swoją prawdą o użytym budulcu i pełen swojskiego ducha to ewenement w polskiej architekturze – pisze Krzysztof Mycielski.
Architektura turystycznych szlaków Polska przeżywa turystyczny boom. Zbudowane w ciągu ostatnich lat wieże widokowe, piesze kładki, kolejki linowe, a nawet przeznaczone dla turystów toalety liczą się w dziesiątki, jeśli nie setki. W naszym urlopowym przewodniku szlakiem najciekawszych obiektów służących turystyce i rekreacji Tomasz Żylski zastanawia się, na ile i w jaki sposób tego rodzaju interwencje zmieniają naturalny, a często również podlegający ochronie krajobraz. Jaka jest architektura takich konstrukcji? Czy wydobywa walory najpiękniejszych zakątków polski, czy może raczej je niszczy.
Międzynarodowe Muzeum Baroku w Puebli Obiekt położony jest w północnej części parku miejskiego, na obrzeżu gmin San Andrés de Cholula i Puebla w Meksyku. W nawiązaniu do głównej funkcji budynku, architekci zastosowali szereg subtelnych odniesień do barokowej architektury i sztuki, rozbijając na przykład sztywną, regularną siatki podziałów, co sprawia wrażenie „płynącej przestrzeni”. Schemat konstrukcyjny to jednolity, sztywny przestrzennie układ o odporności na wstrząsy sejsmiczne. Przy jego realizacji wykorzystano elementy betonowe – częściowo prefabrykowane lub wylewane na miejscu – o najnowszej realizacji pracowni Toyo Ito & Associates pisze Maciej Lewandowski.
Architektura-murator
nr 6/2017
Zdjęcie wstępne

Dziewięć lat temu publikowaliśmy na naszych łamach pierwszy architektoniczny przewodnik po współczesnej polskiej architekturze. Za cezurę przyjęliśmy wtedy początek XX wieku, określając 7 kategorii, które naszym zdaniem mogły interesować współczesnego architurystę – a wśród nich hotele i restauracje, zapomniane domy i kościoły mistrzów moderny, ale także wyjątkowe PRL-owskie bloki. Tymczasem turystyka stała się jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki, a co za tym idzie, powstało wiele nowych obiektów służących rekreacji i zwiedzaniu. Na ile zmieniają zastany krajobraz i czy dobrze mu służą? Architektoniczną infrastrukturę dla turystyki początku XXI wieku ocenia w bieżącym numerze „Architektury-murator” Tomasz Żylski.

Ewa P. Porębska

Spis treści