Architektura MuratorBiblioteka2018Architektura-Murator 6/2018
Postogrodowość – o nowym pawilonie w Rogowie Beata J. Gawryszewska Postulowana przez posthumanistów równoważność ludzkich i nieludzkich podmiotów pozwala postrzegać współczesny krajobraz kulturowy, a z nim parki i ogrody, wielopodmiotowo. Ogród botaniczny, w którym każda roślina jest prezentowana jako indywidualna i tak samo jak inne wartościowa, zdaje się kwintesencją wielopodmiotowości. W Ogrodzie ginących roślin świata, nowej części arboretum SGGW w Rogowie, ta zasada została jednak przeniesiona na metapoziom. Podziwiając z oddali wyłaniającą się z ziemi kolekcję, zwiedzający zdaje się zarówno obserwatorem, jak i obserwowanym przez ginące rośliny – pisze Beata J. Gawryszewska.
12 wystaw, które trzeba zobaczyć Wystawy nie są po prostu miejscami wystawiania architektury, są miejscem inkubacji nowych sposobów myślenia – twierdzi amerykańska badaczka Beatriz Colomina. Które z nich są zatem ważne dzisiaj, bo już wybiegają w przyszłość? Które – oprócz otwartego właśnie weneckiego biennale – warto zobaczyć w 2018 roku? Może prezentację nowego lepszego miasta rowerów? Kontrowersyjny projekt rewitalizacji Palermo za pomocą sztuki? A może wystawę „aktywistyczną” polegającą na ratowaniu dzieł brutalizmu? – zastanawia się Agnieszka Dąbrowska. Prezentujemy przegląd najciekawszych wystaw architektonicznych 2018 roku.
Apartamentowiec XOCO 325 w Nowym Jorku Zespół XIX-wiecznej fabryki czekolady na terenie SoHo przebudowano na apartamentowiec według projektu biura DDG, które pełniło tu również funkcję dewelopera i generalnego wykonawcy. Elewację obiektu tworzą dwa niezależne ustroje konstrukcyjne: przeszklona elewacja w systemie okiennym oraz zewnętrzny parawan o formie płaskiej kratownicy, wykonany z powtarzalnych odlewów aluminiowych, stanowiących reinterpretację żelaznych konstrukcji industrialnych. Ich formę określono na szkicach, a następnie rozwijano przy użyciu zaawansowanych technik modelowania 3D – pisze Maciej Lewandowski.
Architektura-murator
nr 6/2018
Zdjęcie wstępne

To, co tak fascynujące we współczesnej architekturze, to fakt, że nie jest podporządkowana jednej konwencji, stylowi, zasadzie. Architektura uboga okazuje się równouprawniona z monumentalną, przestrzeń publiczna istotna tak, jak ta najbardziej prywatna. Współczesny krytyk dostrzeże piękno tam, gdzie kryje się społeczny cel. Posługiwanie się konwencjonalnymi kryteriami oceny architektury stało się anachronizmem. W tym numerze „Architektury-murator” redaktor Agnieszka Dąbrowska oprowadza po 12 wystawach, które uczą nas szerokiego spojrzenia na to, czym jest, jakie ma znaczenie i jak można opowiadać o architekturze.

Ewa P. Porębska

Spis treści