Od lat przyglądamy się polskiej przestrzeni publicznej, lecz w stosunku do idących już w tysiące prezentacji budynków, niezbyt wiele pozytywnych przykładów nowych lub rewitalizowanych istniejących rynków, placów i ulic udawało się nam do tej pory opublikować. Jednak ostatnio sytuacja się zmienia: Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii – twierdzi Grzegorz Stiasny, poddając wnikliwej analizie ponad dwadzieścia miejskich przestrzeni. Od drobnych interwencji w niewielkich Lędzinach po wielkomiejski rozmach katowickiej Strefy Kultury – w bieżącym numerze „Architektury-murator”.
Ewa P. Porębska
Druga linia warszawskiego metra
Projekt i realizacja centralnego odcinka drugiej linii metra w Warszawie to jedno z największych przedsięwzięć infrastrukturalnych ostatniej dekady w Europie. Cały proces trwał ponad 6 lat. Narzuca się jednak pytanie, czy ten niewątpliwy wysiłek został właściwie ukierunkowany? – o estetyce poszczególnych stacji oraz relacji między elementami naziemnej infrastruktury metra a przestrzenią publiczną piszą Krzysztof Domaradzki i Andrzej Bulanda. Ponadto Tomasz Żylski przypomina historię inwestycji i wyzwania, jakie stanęły przed architektami i wykonawcą.
Historia budowy II linii metra – o wyzwaniach, jakie stanęły przed architektami i wykonawcą Tomasz Żylski
W założeniach konkursu na uproszczony projekt centralnego odcinka drugiej linii metra zapisano m.in. że zwycięzca przygotuje wielobranżowy projekt koncepcyjny oraz będzie sprawował nadzór autorski nad jego zgodnością z projektem budowlanym opracowanym przez wykonawcę.
Renesansowa triada - o projekcie centralnego odcinka II linii metra Andrzej M. Chołdzyński
Wiodącą ideą było stworzenie przestrzeni użytkowej stanowiącej syntezę architektoniczną funkcji, malarstwa i elementów rzeźbiarskich w połączeniu z technologią i konstrukcją. Jednym z założeń realizacji takiej renesansowej triady był pomysł współpracy z artystą, malarzem światowej sławy mającym doświadczenie i zmysł projektowania w przestrzeni miejskiej – pisze główny autor projektu.
Metro sobie, miasto sobie - o centralnym odcinku II linii metra Krzysztof Domaradzki
Druga linia miała być piękniejsza niż pierwsza. Ale metro to nie tylko wnętrza stacji, podziemne przejścia, perony czy pasaże handlowe. Jego architektura pojawia się również na powierzchni, w przestrzeni ulic i placów. Mój subiektywny przegląd stacji koncentruje się więc na relacji metro a przestrzeń publiczna stolicy – pisze architekt i urbanista Krzysztof Domaradzki.
Komunikacja czy autorska kreacja - o centralnym odcinku II linii metra Andrzej Bulanda
Wstępna koncepcja autorstwa Andrzeja Chołdzyńskiego i Wojciecha Fangora zapowiadała dzieło wyjątkowe, wnoszące dodatkową wartość do utylitarnych funkcji komunikacyjnych. Miał to być eksperyment oparty na idei pełnej integracji architektury i sztuk wizualnych znanej z czasów budowy dworca Śródmieście, a lansowanej ówcześnie przez projektantów wywodzących się z kręgów warszawskiej ASP i jej Zakładów Artystyczno-Badawczych – pisze architekt Andrzej Bulanda.
Afrykarium we wrocławskim zoo
Budynek zamyka od południa monumentalne założenie wytyczone jeszcze przez Maxa Berga podczas realizacji Hali Stulecia. Mieści pierwsze w Polsce i największe w Europie oceanarium, jedyne na świecie poświęcone wyłącznie Afryce – o budynku i emocjach, jakie wywołuje wśród wrocławian pisze Roman Rutkowski.
Szkoła muzyczna we Wrocławiu
Nowa szkoła oferuje użytkownikom przestrzeń relaksu i koncentracji, pracy indywidualnej i grupowej, zabawy i powagi, a przy tym jest znakomitym przykładem zabudowy, która uzupełnia zniszczoną w czasie wojny tkankę miasta – pisze Tomasz Głowacki.
Jubileuszowe Plany na przyszłość
W ciągu 20 lat na wystawie zaprezentowano niemal 2000 projektów prawie 400 pracowni architektonicznych i każdy znalazł miejsce w towarzyszącej jej publikacji. Dziś katalogi te stanowią niewyczerpane źródło informacji o stołecznych inwestycjach, zarówno zrealizowanych, jak i tych, które pozostały tylko na papierze.
Nagroda Unii Europejskiej dla filharmonii
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie projektu Estudio Barozzi Veiga otrzymała Nagrodę Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury. Po raz pierwszy to najwyższe europejskie architektoniczne wyróżnienie zostało przyznane realizacji z Polski – pisze Agnieszka Skolimowska.
Osiedle Wybrzeże Reymonta we Wrocławiu
W okolicy nabrzeża Odry stanie zespół ośmiu budynków mieszkalnych. Koncepcję osiedla opracowała Pracownia Projektowa Maćków.
Centrum kulturalne Fama we Wrocławiu
W miejscu dawnego kina Fama na Psim Polu powstaje centrum biblioteczno-kulturalne według projektu biura Enone Architektura i Design.
Warsztaty A<24:COHOUSING w Gliwicach
Warsztaty studenckie poświęcone idei cohausingu odbyły się z inicjatywy Studenckiego Koła Naukowego antyRAMA przy Politechnice Śląskiej w Gliwicach. O wydarzeniu piszą organizatorki - Agata Filipowicz i Karolina Fonfara.
Konferencja Shapes of Logic we Wrocławiu
Międzynarodowa konferencja Shapes of Logic, poświęcona architekturze parametrycznej, była pierwszym tak dużym wydarzeniem tego typu w Polsce. Cykl wykładów prowadzonych przez autorytety projektowania parametrycznego poprzedziły pięciodniowe warsztaty. Relację przygotowali organizatorzy - Marta Pakowska i Jakub Ławicki.
Warsztaty Architektour 2015 w Wałbrzychu
Lokalizację warsztatów wybrano nieprzypadkowo - dawny ośrodek przemysłowy zmaga się z wieloma problemami natury społecznej i ekonomicznej. Brak przestrzeni publicznych, wyludnianie się miasta i brak chęci działania mieszkańców to tylko niektóre z nich. O przebiegu i wynikach Architektour 2015 pisze Wojciech Lesiak.