Architektura MuratorBiblioteka2015Architektura-Murator 7/2015
Komunikacja czy autorska kreacja - o centralnym odcinku II linii metra Andrzej Bulanda Wstępna koncepcja autorstwa Andrzeja Chołdzyńskiego i Wojciecha Fangora zapowiadała dzieło wyjątkowe, wnoszące dodatkową wartość do utylitarnych funkcji komunikacyjnych. Miał to być eksperyment oparty na idei pełnej integracji architektury i sztuk wizualnych znanej z czasów budowy dworca Śródmieście, a lansowanej ówcześnie przez projektantów wywodzących się z kręgów warszawskiej ASP i jej Zakładów Artystyczno-Badawczych – pisze architekt Andrzej Bulanda.
Rynki, place i... donice – nowy miejski krajobraz Polski Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii. Na pierwszy plan w ich kreatywnym przekształcaniu wysuwają się głównie miasta małe i średnie, usilnie poszukujące swojej nowej tożsamości, podczas gdy metropolie tracą impet, koncentrując się bardziej na tym, co pod ziemią, a nie nad nią – o modernizowanych rynkach i placach oraz ewolucji, jaką przeszło w Polsce pojęcie przestrzeni publicznej, pisze Grzegorz Stiasny.
Modernizacja pawilonu Czterech Kopuł przy Hali Stulecia we Wrocławiu Aby zwiększyć przestrzeń wystawienniczą, architekci zdecydowali się na zadaszenie dziedzińca pawilonu, a pomieszczenia techniczne zlokalizowali pod jego posadzką, na zrealizowanej w tym celu kondygnacji podziemnej – o modernizacja pawilonu Czterech Kopuł piszą Marek Michałowski i Joachim Napieralski.
Architektura-murator
nr 7/2015
Zdjęcie wstępne

Od lat przyglądamy się polskiej przestrzeni publicznej, lecz w stosunku do idących już w tysiące prezentacji budynków, niezbyt wiele pozytywnych przykładów nowych lub rewitalizowanych istniejących rynków, placów i ulic udawało się nam do tej pory opublikować. Jednak ostatnio sytuacja się zmienia: Polskie rynki i place miejskie zmodernizowane i poddane estetyzacji wyglądają dziś lepiej niż kiedykolwiek w historii – twierdzi Grzegorz Stiasny, poddając wnikliwej analizie ponad dwadzieścia miejskich przestrzeni. Od drobnych interwencji w niewielkich Lędzinach po wielkomiejski rozmach katowickiej Strefy Kultury – w bieżącym numerze „Architektury-murator”.

Ewa P. Porębska

Spis treści