Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 7/2016
07/2016
Nowe serce Olsztyna – o zagospodarowaniu nabrzeży jeziora Ukiel Magdalena Wrzesień Nowe zagospodarowanie nabrzeży jeziora Ukiel daje możliwość rekreacyjnego wykorzystania ich walorów o każdej z czterech pór roku. Biorąc pod uwagę, że w bezpośrednim sąsiedztwie przygotowane zostały tereny inwestycyjne pod infrastrukturę hotelową, należy się spodziewać, że przestrzeń ta stanie się wkrótce faktycznym sercem Olsztyna, zdolnym przyciągnąć nawet więcej mieszkańców i (nowych!) użytkowników niż XIV-wieczne Stare Miasto – pisze Magdalena Wrzesień.
Kotlina Jeleniogórska – zabytek odzyskany Architektoniczny przewodnik ze zdjęciami Marcina Czechowicza: prezentujemy 10 wybranych założeń pałacowych, dzięki którym Kotlina Jeleniogórska, nazywana też Doliną Pałaców i Ogrodów, wraca na turystyczną mapę Europy.
Mikroapartamenty w Nowym Jorku Projekt powstał w wyniku konkursu zorganizowanego przez władze Nowego Jorku, który na celu miał opracowania nowych metod realizacji taniej zabudowy mieszkaniowej dla rodzin o przeciętnych dochodach. Obiekt powstał z kompletnie wyposażonych, prefabrykowanych segmentów o zróżnicowanej typologii. Wysokość kondygnacji wynosi około 289 cm, a powierzchnia mieszkań waha się od 25 do 33 m2.
Architektura-murator
nr 7/2016
Zdjęcie wstępne

Utworzony w 2008 roku przez zgromadzenie Związku Gmin Karkonoskich Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej (Dolina Pałaców i Ogrodów) to obszar ok. 100 km2, na którym znajduje się kilkadziesiąt zamków i pałaców, dawnych siedzib arystokracji niemieckiej, polskiej, czeskiej czy austriackiej. Wpisane w rozległe parki krajobrazowe, położone w niedalekiej odległości jeden od drugiego, stanowią unikalny w skali Europy układ urbanistyczny. To miejsce – jeszcze do niedawna zapomniane, a dziś jedno z najciekawszych na turystycznej mapie Polski – prezentujemy w bieżącym numerze „Architektury-murator” jako zachętę do samodzielnego odkrywania.

Ewa P. Porębska

Spis treści