Architektura MuratorBiblioteka2018Architektura-Murator 7/2018
07/2018
Celebracja życia – o hali Cracovii Ewa Kuryłowicz Szczery, „starzejący się” materiał elewacji niesie w sobie symbolikę, którą można różnie interpretować – choćby tak, że korten w naturalny sposób zmieniając się, „żyje”. Sport symbolizuje życie, jego esencję. To jest ten kulturowy wkład architektury hali w filozofię współczesnego miasta – pisze Ewa Kuryłowicz.
Frantowie – architekci Śląska Podczas imienin ojca cały świat architektoniczny meldował się u nas w domu. Mam poczucie, że wtedy w ogóle środowisko katowickie to była jedna wielka architektoniczna rodzina. To była integralna część naszego życia, zgodnie z powiedzeniem, że architektura to nie zawód, tylko los, styl życia – o tradycjach architektonicznych, Śląsku i umiejętności współpracy Tomasz Żylski rozmawia z przedstawicielami trzech pokoleń rodziny Frantów: Aleksandrem, Piotrem, Anną i Maciejem.
Biblioteka Narodowa w Katarze Bryła budynku powstała z dwóch nałożonych na siebie płaszczyzn, odgiętych w taki sposób, że tworzą zamkniętą obudowę. Przeszklone elewacje między nimi zapewniają dostęp światła dziennego do wnętrza i powiązania widokowe pomiędzy nową i istniejącą częścią kampusu. Punktem ciężkości na planie biblioteki jest wewnętrzny plac miejski, będący zadaszoną przestrzenią o charakterze publicznym, której centrum stanowi zagłębione na 6 m archiwum – ważny ośrodek badawczy w skali regionu – pisze Maciej Lewandowski.
Architektura-murator
nr 7/2018
Zdjęcie wstępne

Pomysł realizacji krytej hali Cracovii pojawił się w 2006 roku, z okazji 100-lecia założenia tego najstarszego z istniejących klubu sportowego w Polsce. Wyłoniony w konkursie projekt odznacza się szczególnym wyczuciem wobec zobowiązującego krajobrazowo kontekstu krakowskich Błoń i centrum Krakowa. Surowa, a jednocześnie malownicza forma przydaje wartości miejscu, a by to osiągnąć, jak pisze w tym numerze „Architektury-murator” Ewa Kuryłowicz: potrzeba dyscypliny i talentu – co jest wspólne i dla sportu, i dla architektury. Warto wspomnieć, że odpowiedzialne za projekt Biuro Projektów Lewicki Łatak obchodzi w tym roku 30-lecie działalności. Wrażliwość i wyrazistość cechujące ich twórczość pozwalają wierzyć, że także kolejne realizacje staną się znaczącymi znakami współczesności.

Ewa P. Porębska

Spis treści