Architektura MuratorBiblioteka2013Architektura-Murator 8/2013
08/2013
Biblioteka Raczyńskich w Poznaniu. Rozbudowa i modernizacja W sierpniowym numerze miesięcznika "Architektura-murator": rozbudowa Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu według projektu pracowni JEMS Architekci. O Bibliotece Raczyńskich piszą: Marek Moskal, Jerzy Szczepanik-Dzikowski, Wojciech Spaleniak, Antoni Domicz, Krzysztof Mycielski, Tomasz Żylski
Architektura-murator
nr 8/2013
Zdjęcie wstępne

Mija 25 lat od ustanowienia Mies van der Rohe Award. Podsumowaniu ostatniego ćwierćwiecza europejskiej architektury, refleksji nad zadaniami fundacji, rolą Mies van der Rohe Award w przyszłości oraz kwestiom, według jakich kryteriów powinno się oceniać architekturę, a więc także wybierać laureatów nagrody, służyła zorganizowana w Barcelonie w czerwcu bieżącego roku dyskusja Breaking New Ground. Jej kontynuacja planowana jest w 2013 roku w kilku miastach Europy i MoMA w Nowym Jorku, końcowe wnioski pojawią się zapewne dopiero w ramach weneckiego Biennale Architektury w 2014 roku.
W tym numerze przyglądamy się zwycięzcy i finalistom oraz zastanawiamy nad szansą naszej rodzimej architektury. 2013 – Islandia. A kiedy Polska?
Ewa P. Porębska

Spis treści
 • MŁODZI DO ŁODZI
 • Młodzi do Łodzi 2013 – fotorelacja i podsumowanie trzecich ogólnopolskich konfrontacji młodych architektów
  Organizowane raz na pięć lat konfrontacje pozwalają spojrzeć na polską architekturę w szerszym kontekście i prześledzić procesy, które powodują, że dyscyplina ta nieustannie się zmienia. Trzecia edycja udowodniła, że nowe pokolenie architektów to neopozytywiści, żywo zainteresowani problemami współczesnego miasta i jego mieszkańców, ale niepragnący od razu wzniecać rewolucji. Kim są i do czego dążą Młodzi do Łodzi AD 2013? Czym różnią się od uczestników dwóch poprzednich spotkań?
  Autorzy tekstów: Magdalena Wrzesień, Hubert Trammer, Maciej Czarnecki, Kuba Snopek, Tomasz Żylski; zdjęcie: Marcin Czechowicz

 • CO SIĘ PROJEKTUJE
 • Biała wstęga Bugu
  Konkurs na projekt kładki pieszo-rowerowej łączącej Niemirów z Zaburzem na Podlasiu wygrali Krzysztof Banaszewski i Dariusz Sobala, proponując obiekt z pomostem wstęgowym z betonu sprężonego.

 • PIERWSZE W POLSCE
 • Zaprojektowany w 1964 roku kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był pierwszym całościowo zaplanowanym i zrealizowanym nowoczesnym zespołem akademickim w Polsce – pisze badacz architektury, adiunkt na WA PW, Maciej Czarnecki. Fot. za "Architektura" nr 7/ 1973

 • CZYTELNIA
 • Nowe pozycje z własnego księgozbioru poleca katowicki architekt Tomasz Konior. O albumie Hanny Faryny-Paszkiewicz i Zuzanny Fruby Warszawskie gorseciki znikające pisze Krzysztof Zięba, a o kolejnym tomie varsavianistycznej serii galerii Raster Mister Warszawy. Architektura mieszkaniowa lat 60. XX wieku – Grzegorz Stiasny.