Czym jest architektura? Grą brył w świetle (Le Corbusier), czy oprawą i tłem dla przemijającego życia (Zumthor)? Publikowany w bieżącym numerze „Architektury-murator” tekst Grety Julianny Wierzbińskiej Architektura spotyka filozofię, konfrontuje ideowe postawy projektantów z najistotniejszymi dla architektury teoriami filozoficznymi XX wieku. Po takiej dawce teorii lekcja praktyki – Międzynarodowe Centrum Kongresowe sportretowane przez fotografa Juliusza Sokołowskiego – idealna gra brył w świetle i oprawa życia, mistrzowskie dzieło autorstwa JEMS Architekci.
Ewa P. Porębska
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach
W założeniu projektantów gmach MCK miał stanowić jedynie tło dla hali Spodka, być raczej sposobem na urządzenie terenu niż budynkiem, a przy tym wytworzyć dodatkową wartość w społecznej przestrzeni Katowic – o najnowszej realizacji biura JEMS Architekci, która mimo doskonałego wpisania w trudny kontekst stolicy Górnego Śląska przykuwa uwagę znakomitym połączeniem efektów piszą Antoni Domicz i Łukasz Zagała.
MCK a Strefa Kultury
Budowa MCK zakończyła realizację Strefy Kultury – ogromnego założenia, które przez ostatnią dekadę powstawało na terenie dawnej kopalni Katowice w centrum miasta i pochłonęło prawie miliard złotych. Jak dziś funkcjonuje Strefa Kultury, czym jest i jaką rolę odrywa w przestrzeni miasta – o opinie spytaliśmy Pawła Jaworskiego, Irmę Kozinę, Bartłomieja Nawrockiego i Michała Stangla.
Tło dla hali Spodka – o projekcie MCK w Katowicach Jerzy Szczepanik-Dzikowski
Hala widowiskowa Spodek, dzieło architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego, symbol Katowic i Górnego Śląska, reprezentuje wartości, których zdeprecjonować nie wolno. Jednak skala nowego Centrum, o prestiżowym znaczeniu dla miasta i regionu, w naturalny sposób stwarzała niebezpieczeństwo konkurencji, której podejmować nawet nie chcieliśmy – pisze współautor projektu Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Dekonstrukcja formy – o MCK w Katowicach Antoni Domicz
Co charakterystyczne dla Jemsów, wszelkie decyzje projektowe są oczywiste, spójne i logiczne, a całość programu użytkowego zamyka się w prostopadłościennej bryle. Nowością jest dekonstrukcja formy. Oś w kierunku dzielnicy Bogucice, sugerowana w warunkach konkursu, stała się pretekstem do „wyżłobienia” budynku, wykreowania podzielonej trójkątami i przecinanej wstęgami schodów trawiastej doliny. Warto wspiąć się po jej skarpie, by z zadaszonego tarasu podziwiać panoramę centrum Katowic – pisze architekt Antoni Domicz.
Śląskie, nieprzegadane i szanujące kontekst – o MCK w Katowicach Łukasz Zagała
Jemsom udało się zrealizować projekt, który idealnie wpisuje się w trudny kontekst stolicy Górnego Śląska. Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest mocne, stanowcze, momentami szorstkie, a przy tym pełne humoru i fantazji. Świetny obiekt dla edukowania społeczeństwa – pisze architekt Łukasz Zagała.
Zielona dolina – o konstrukcji MCK w Katowicach Piotr Pachowski
Praca przy realizacji Międzynarodowego Centrum Kongresowego miała dla mnie dodatkowo wymiar sentymentalny: 35 lat temu, wraz z dr. Andrzejem Żórawskim, konstruktorem słynnej hali widowiskowej, brałem udział w projektowaniu dwóch krytych pływalni planowanych wówczas na tym terenie. Pamiętam też opinię współautora Spodka, Macieja Krasińskiego, że obok można postawić jedynie budynek prostokątny – pisze główny konstruktor MCK Piotr Pachowski.
Biurowiec Ericpol w Łodzi
Budynek stanął na terenie dawnego ogrodu pałacowego Karola Scheiblera, jednego z największych łódzkich przemysłowców. Założenie to architekci odtworzyli we współczesnej formie, projekt zieleni czyniąc istotnym elementem inwestycji – pisze Marcin Waloryszak.
Modernizacja Teatru Ochoty w Warszawie
Teatr Ochoty to najmniejsza scena stolicy, ale też znany ośrodek edukacji teatralnej. W ramach inwestycji przy obiekcie powstał przeszklony pawilon z kawiarnią i przestrzenią ekspozycyjną, który otwiera się na okoliczną zieleń – o budynku i roli, jaką odgrywa dziś w życiu mieszkańców pisze Magdalena Wrzesień.
Kompleks mieszkaniowy Atal Towers we Wrocławiu
Między ulicą Sikorskiego a wybrzeżem Odry, w sąsiedztwie wrocławskiego rynku, powstaje kompleks mieszkaniowy według projektu AP Szczepaniak.
Przebudowa budynków pofabrycznych w Łodzi
Miejski konkurs na przebudowę dawnego zespołu fabryk włókienniczych wygrała pracownia GTarch Marka Grymina.
Zespół sportowy w Hellerup w Danii
Ze względu na niewielką działkę, nowa sala gimnastyczna została zagłębiona cztery metry pod poziom terenu pośrodku szkolnego dziedzińca. Powierzchnia wielokrzywiznowego zadaszenia opartego na konstrukcji z sosnowego drewna klejonego stanowi dziś atrakcyjną przestrzeń spotkań dla uczniów. Umieszczono tu siedziska z blachy powlekanej, na których spodzie zamontowane zostały lampy LED, tworzące po zmierzchu efektywne oświetlenie placu.
Warsaw Spire w Warszawie
Wyzwaniem podczas budowy kompleksu było wykonanie trójwymiarowej, łupinowej fasady wieżowca i montaż wieńczącego go 40-metrowego masztu, ale także znalezienie pomysłu na zagospodarowanie ogólnodostępnego placu między obiektami, tak aby stanowił atrakcyjną i wielofunkcyjną przestrzeń publiczną – o realizacji najwyższego obecnie biurowca w Warszawie pisze Adam Wagner z biura Projekt Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.