Architektura MuratorBiblioteka2015Architektura-Murator 8/2015
Śląskie, nieprzegadane i szanujące kontekst – o MCK w Katowicach Łukasz Zagała Jemsom udało się zrealizować projekt, który idealnie wpisuje się w trudny kontekst stolicy Górnego Śląska. Międzynarodowe Centrum Kongresowe jest mocne, stanowcze, momentami szorstkie, a przy tym pełne humoru i fantazji. Świetny obiekt dla edukowania społeczeństwa – pisze architekt Łukasz Zagała.
Architektura spotyka filozofię Obrażony na Nouvela Baudrillard nie był pierwszym, a obrażony na Eisenmana Derrida ostatnim filozofem, który wszedł w spór z architektem. Spór będący czymś w rodzaju konfliktu między teoretykiem a praktykiem. Co wynika z konfrontacji architektury i filozofii? Czy można potraktować architekturę jako formę filozoficznej krytyki? I dlaczego architekci mieliby przejmować się gadaniną filozofów? Pięć najistotniejszych dla współczesnej architektury filozoficznych teorii prezentuje Greta Julianna Wierzbińska.
Podsumowanie XIV edycji Konkursu Studenckiego „Architektury-murator” Jestem pod wrażeniem tego konkursu. Kiedy studiowałem dwadzieścia lat temu nie zdarzyło mi się obcować z podobnym potencjałem. Bywaliśmy ambitni i modni, ale jako generacja nie posiadaliśmy tak szerokiego spojrzenia ani takiej operatywności w jego prezentowaniu. Sam rozmach wypowiedzi i wysoki stopień dopracowania projektów, również i tych ewidentnie słabszych, daje do myślenia – pisze przewodniczący jury Krzysztof Mycielski.
Architektura-murator
nr 8/2015
Zdjęcie wstępne

Czym jest architektura? Grą brył w świetle (Le Corbusier), czy oprawą i tłem dla przemijającego życia (Zumthor)? Publikowany w bieżącym numerze „Architektury-murator” tekst Grety Julianny Wierzbińskiej Architektura spotyka filozofię, konfrontuje ideowe postawy projektantów z najistotniejszymi dla architektury teoriami filozoficznymi XX wieku. Po takiej dawce teorii lekcja praktyki – Międzynarodowe Centrum Kongresowe sportretowane przez fotografa Juliusza Sokołowskiego – idealna gra brył w świetle i oprawa życia, mistrzowskie dzieło autorstwa JEMS Architekci.

Ewa P. Porębska

Spis treści