Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 8/2016
08/2016
Teatr otwarty – o CSK w Lublinie Tomasz Michalak Budynek jest idealnym łącznikiem między starym i nowym. Położony na styku miasta historycznego stanowi urbanistyczne wprowadzenie do tej części Lublina, której przestrzeń ukształtowały dziesięciolecia rozwoju modernizmu. Bolesław Stelmach, opowiadając o jego projektowaniu, często odwołuje się do idei formy otwartej i spuścizny Hansenów. Pozostawia teatr otwarty, a architektom tworzącym w Lublinie zdaje się przypominać, że miasto wokół wciąż pozostaje w budowie – pisze Tomasz Michalak.
Zieleń po berlińsku Zaplanowana na przyszły rok międzynarodowa wystawa ogrodowa IGA Berlin 2017 zajmie ponad 100 ha w dzielnicy Marzahn-Hellersdorf, będącej jednym z większych europejskich zespołów osiedli z wielkiej płyty. Ekspozycję pod tytułem Morze kolorów będzie można zwiedzać od 13 kwietnia do 15 października 2017 roku. Pozostaną po niej trwałe inwestycje o wartości 81 mln euro – z Andreą Gerischer, kierownik projektu w spółce IGA Berlin 2017, o realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia rozmawia Hubert Trammer.
Muzeum Narodowe w Estonii Nowy gmach usytuowano na terenie dawnej radzieckiej bazy wojskowej. Nawierzchnia pasa startowego gładko przechodzi w powierzchnię dachu zakończonego wydatnym, wizualnie lekkim nadwieszeniem nad strefą głównego wejścia. Konstrukcja nośna budynku jest żelbetowa, częściowo prefabrykowana, posadowiona na palach, tuż nad poziomem wody gruntowej. Z kolei konstrukcję dachu stanowią częściowo kratownice stalowe, a częściowo teowe belki żelbetowe.
Architektura-murator
nr 8/2016
Zdjęcie wstępne

Szczecin gości na łamach tego numeru „Architektury-murator” aż dwukrotnie – z okazji przyznania Centrum Dialogu Przełomy na placu Solidarności nagrody European Prize for Urban Public Space 2016 (ex aequo z projektem renowacji Systemu Nawadniania w Ogrodach Termalnych w Caldes de Montbui w Hiszpanii) oraz z okazji otwarcia w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza współorganizowanej przez nasz miesięcznik wystawy Architektura Muzyką Przestrzeni. Biorąc pod uwagę, iż filharmonia całkiem niedawno uhonorowana została nagrodą European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award, potrójny powód do odwiedzenia tego niezwykłego, a przez lata prawie niezauważanego pod względem architektury miasta. Gorąco polecam!


Ewa P. Porębska

Spis treści