Architektura MuratorBiblioteka2017Architektura-Murator 8/2017
08/2017
Odlot w historycznym kontekście – o biurowcu Bałtyk Piotr Marciniak Spojrzenie z ulicy Grunwaldzkiej ukazuje obiekt w skrócie dostosowanym do sąsiedniego hotelu Sheraton, smukła sylweta od ulicy Roosevelta kreuje go na wieżowiec, od Świętego Marcina widoczna jest przysadzista piramida, a w panoramie miasta oglądanej z Winograd albo z drugiej strony rzeki widzimy go jako rozłożysty wachlarz. To duża sztuka nadać jednemu budynkowi taką wielość kształtów. Przezwyciężając wynikające z kontekstu ograniczenia, architektom udało się w tym przypadku wytyczyć zupełnie nowy kierunek w architekturze biurowców – pisze Piotr Marciniak.
Socmodernizm odnowa Powojenna polska architektura, do niedawna jeszcze wyburzana albo modernizowana z pogwałceniem oryginalnej substancji i praw autorskich, powoli zaczyna być uznawana za narodowe dziedzictwo. Jej status się zmienia, jednak nadal nie wiemy, jak zabrać się do odnawiania tych potencjalnych młodych zabytków oraz co z architektonicznej spuścizny PRL powinno być chronione i w jaki sposób – pisze Grzegorz Staisny. Przyglądamy się też 10 modernizacjom, które już się dokonały lub staną się faktem w najbliższym czasie, a prezentują różnorodne metody odnowy: od prostych remontów, przez zmianę substancji i bryły, po popularną ostatnio całkowitą odbudowę rozebranych wcześniej budynków.
Centrum Edukacyjne Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze Projekt budynku wyłoniono w międzynarodowym konkursie. Architekci z Heatherwick Studio zaprojektowali współczesny obiekt edukacyjny, w którym najważniejsza stała się ogólnodostępna, otwarta przestrzeń wspólna, w której zachodzą swobodne interakcje pomiędzy poszczególnymi grupami użytkowników i którą łatwo można adaptować do różnych potrzeb. Krzywoliniowa bryła obiektu przekłada się na skomplikowaną geometrię konstrukcji, w której jedynymi pionowymi elementami są ściany klatek schodowych i wind przechodzące przez całą wysokość budynku. Natomiast każdy słup jest odchylony od pionu pod innym kątem, a obrys każdego kolejnego stropu międzykondygnacyjnego ma nieco inną krzywiznę – o najnowszej realizacji Heatherwick Studio pisze Maciej Lewandowski.
Architektura-murator
nr 8/2017
Zdjęcie wstępne

Kiedy w 2011 roku Nathalie de Vries miała wykład na organizowanej przez naszą redakcję we współpracy z ambasadą Holandii konferencji Gdzie przeszłość styka się z przyszłością. Rewitalizacja i rozszerzona rzeczywistość; miejskie strategie architektury XX wieku, nie ujawniła, iż już wkrótce jeden z nowatorskich obiektów autorstwa MVRDV, prezentowany w tym numerze biurowiec Bałtyk, pojawi się właśnie w Polsce. Ale co ciekawe, promowane w tamtym wykładzie, oparte na partycypacji, charakterystyczne dla Holandii zasady ścisłej współpracy z użytkownikami przy projektach w każdej właściwie skali, stają się powoli także częścią naszej codzienności. Stojąca na czele Królewskiego Instytutu Architektów Holenderskich Nathalie de Vries zapowiada w publikowanym na łamach „A-m” wywiadzie, iż okres najbliższych 10 lat to będzie czas wielu zmian w architekturze. Bądź przygotowany na przyszłość (..) Jeśli ty się nie zmienisz, inni mogą zająć twoje miejsce – ta rada wybitnej holenderskiej architektki przyda się także polskim twórcom.


Ewa P. Porębska

Spis treści