Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 9/2016
09/2016
Wystawka jest najważniejsza – o warszawskim Zieleniaku Aleksandra Wasilkowska Urbanistycznie i architektonicznie Zieleniak jest zaprojektowany wzorowo. Tworzy wyrazistą i domkniętą pierzeję hali targowej oraz wnętrze placu z otwartą przestrzenią na handel jednodniowy w różnej skali. Elewacja odwołuje się do estetyki blachy trapezowej popularnej w prowizorycznych bazarkach, ale w wersji betonowej tworzy piękną, monumentalną bryłę – pisze Aleksandra Wasilkowska.
Najlepsza Przestrzeń Publiczna Europy Analiza projektów zgłoszonych do tegorocznego konkursu o Europejską Nagrodę za Miejską Przestrzeń Publiczną pokazuje, że systematycznie następuje proces odzyskiwania publicznego charakteru ulic i placów. Wyniki konkursu podsumowuje Ewa P. Porębska, juror tegorocznej edycji. W numerze także prezentacja wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych realizacji.
Rozbudowa Tate Modern w Londynie Nowe skrzydło dobudowano do głównej siedziby muzeum mieszczącej się w dawnej elektrowni Bankside Power Stadion. Elewacja obiektu jest dwuwarstwowa – zasadniczą warstwę stanowią ściany żelbetowe, w których okna wykonano w technologii ściany kurtynowej. Całą konstrukcję okrywa warstwa z cegieł. Ze względu na nietypową formę – elewacje mają pięć różnych stopni nachylenia – szczególnym wyzwaniem był projekt fasady szklanej. Wykorzystano 1700 pakietów w 60 typach różniących się wysokościami.
Architektura-murator
nr 9/2016
Zdjęcie wstępne

Prezentowane w bieżącym numerze „Architektury-murator” nagrodzone i wyróżnione w konkursie European Prize for Urban Public Space 2016 projekty dowodzą, jak pojemne jest pojęcie przestrzeni publicznej, w jak odmienny sposób i przez jak różne podmioty może być kształtowana. Poza oczywistym, utylitarnym znaczeniem tych urbanistycznych realizacji, dla decyzji jury konkursu niebagatelną kwestią była też szeroko rozumiana symbolika. Ogród w Kijowie, stworzony przez oddolne ruchy aktywistów, nie tylko służy rekreacji, ale jednocześnie upamiętnia Euromajdan. Wielofunkcyjne zadaszenie w Molenbeek-Saint-Jean (jednej z 19 gmin będących częścią regionu stołecznego Brukseli) wyraża poprzez swoją formę otwartość i trwałość – cechy niezwykle pożądane w regionie uznanym dziś za szczególnie niebezpieczny. Przestrzeń-pomnik, czyli Krąg Pamięci w Ablain-Saint-Nazaire, przypomina o równości wobec śmierci wszystkich ludzi, niezależnie od tego, po której stronie konfliktu walczyli. Centrum Dialogu Przełomy na placu Solidarności, wnosząc wiedzę o współczesnych wydarzeniach w Szczecinie, wzmacnia poczucie tożsamości mieszkańców. Oto lekcje europejskiej historii zapisane w tkance przestrzeni publicznej miast.


Ewa P. Porębska

Spis treści