Architektura MuratorBiblioteka2014Architektura-Murator 10/2014
10/2014
Wieloznaczna rzeźba - o Cricotece Antoni Domicz Cricoteka pozornie nie wchodzi w relacje z otoczeniem, wydaje się nawet, że to otoczenie ignoruje. Pokryta rdzewiejącą blachą, ustawiona na dwóch pylonach bryła unosi się nad historycznym zespołem dawnej Elektrowni Podgórze niemal wbrew zasadom grawitacji. Jednak w istocie tworzy z istniejącymi budynkami spójną kompozycję, wielkogabarytową ramę przestrzenną dominującą w nadrzecznym pejzażu.
Tacy byliśmy - 25 lat innowacji Skąd przychodzi i dokąd zmierza polska architektura – ostatnie ćwierćwiecze podsumowuje Grzegorz Stiasny
Budowa sali koncertowej na Jordankach w Toruniu Przy realizacji obiektu wykorzystywany jest beton produkowany na placu budowy na bazie specjalnego kruszywa – melafiru. Poszukując najodpowiedniejszego odcienia, Fernado Menis odwiedził kilka polskich kamieniołomów, w których wydobywa się tę skałę – o budowie obiektu piszą Jacek Lenart i Emilia Brulińska ze współpracującego z Menisem Studia A4.
Architektura-murator
nr 10/2014
Zdjęcie wstępne

W architekturze liczy się przede wszystkim empatia.

 

Ewa P. Porębska

 

 

 

 

Redakcja miesięcznika "Architektura-murator" dziękuje za ufundowanie makiet w ramach kolekcji "Architektury-murator" stworzonej dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie z okazji 20-lecia czasopisma architektom-autorom poszczególnych obiektów, władzom Szczecina i Warszawy, Wyższemu Seminarium Duchownemu Zgromadzenia Księży Zmartwychwstańców, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie oraz Tacit Development Polska JS.

Spis treści