Chociaż gros budynków wznoszonych jest ciągle w bardziej lub mniej tradycyjnych technologiach, wiele wiodących uczelni i biur architektonicznych eksperymentuje z nowymi narzędziami projektowymi i technologiami realizacji. W bieżącym numerze „Architektury-murator”, w artykule Michała Piaseckiego, przyglądamy się możliwościom, jakie dają cyfrowe narzędzia projektowania, eksperymentom z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości, nowym materiałom budowlanym i sieciowym systemom pracy. Architektura jako element trzeciej rewolucji przemysłowej.
Ewa P. Porębska
Warsaw Spire w Warszawie
220-metrowy budynek Warsaw Spire ustępuje wysokością jedynie Pałacowi Kultury. To jednocześnie największy pod względem powierzchni zespół biurowy w Polsce – o odniesieniach obiektu do poprzemysłowej tożsamości Woli, wymaganiach stawianych przed współczesną architekturą wysokościowców i wykreowaniu między budynkami wchodzącymi w skład kompleksu nowego rodzaju przestrzeni publicznej – piszą Krzysztof Domaradzki i Ewa Kuryłowicz.
Plac po nowemu – o nowej przestrzeni publicznej wokół Warsaw Spire Krzysztof Domaradzki
Ambicje inwestora nie ograniczyły się wyłącznie do uzyskania maksymalnej wysokości budynku. W otoczeniu Warsaw Spire powstał tzw. plac Europejski. Ważnym elementem jego zagospodarowania jest woda, która występuje tu w różnych formach. Widać, że jest zapotrzebowanie na nowy rodzaj przestrzeni miejskiej, która może w przyszłości tworzyć genius loci współczesnej Warszawy – pisze Krzysztof Domaradzki.
Marzenie o wieży – o Warsaw Spire Ewa Kuryłowicz
Marzenie o „wieży aż do nieba” przekracza czas, granice i narodowości. Istnieją w obrębie tego typu budynków takie, w których pogodzono zagadnienia interpretacji specyfiki danego miejsca z wymogami związanymi z konstrukcją, ochroną przeciwpożarową, ewakuacją czy szybkością poruszania się w pionie między kondygnacjami – szczególnymi w projektach drapaczy chmur. Moim ulubionym jest 100-piętrowy John Hancock Center z Chicago, nierozerwalnie związany z Windy City, jego nastrojem, kolorytem, jednoczesnym niezwykłym pragmatyzmem i romantyzmem – pisze Ewa Kuryłowicz.
Nie tylko miejsce pracy – o projekcie Warsaw Spire Johny Eyers i Adam Wagner
Zaprojektowaliśmy kompleks biurowy składający się z trzech obiektów: 180-metrowej dominanty, która wraz z iglicami sięga 220 metrów, oraz dwóch 55-metrowych budynków bo bokach. Połączenie nowoczesnych technologii, korporacyjnych wyzwań i pędu współczesnego świata z możliwością znalezienia chwili oddechu, zwrócenia się w kierunku przyrody wraz z wykreowaniem miejsca spotkań dla grona przyjaciół lub znajomych. To wszystko dla tysięcy ludzi, którzy tutaj będą pracowali oraz dla wszystkich innych mieszkańców miasta i turystów.
Towarowa OdNowa – o tym, jak zmienia się okolica Warsaw Spire Tomasz Żylski
Zakrojony na kilka lat projekt, pod nazwą Nowa Towarowa, zakłada m.in. redefinicję roli ulicy w przestrzeni miasta i opracowanie różnych programów przemian jej otoczenia, tak by stała się bardziej przyjazna mieszkańcom. Ta ważna wolska arteria stanowi dziś fragment śródmiejskiej obwodnicy, ale z uwagi na liczne inwestycje biurowo-mieszkalne w sąsiedztwie, władze Warszawy przymierzają się, by funkcję tę przejęła w przyszłości położona nieco dalej na zachód al. Prymasa Tysiąclecia.
Centrum Administracyjne Wielkiej Wsi
O wyjątkowej jakości tego miejsca świadczy zaaranżowane z pietyzmem otoczenie: ułożona w swobodne pasy zieleń rabat, krzewów i trawników z elementami małej architektury i kompozycją przestrzenną inspirowaną herbem gminy– pisze Marcin Brataniec.
Filharmonia Folkloru w Zbąszyniu
Budynek powstał dla potrzeb szkoły muzycznej kształcącej między innymi w grze na instrumentach ludowych. Jego powściągliwa architektura to jedynie tło dla wydarzeń promujących bogactwo regionalnego folkloru. O realizacji pisze Katarzyna Gucałło.
Rozbudowa przedszkola w Paniówkach
Wykorzystując różnicę poziomów pomiędzy istniejącą i nowo projektowaną częścią budynku, architekci zaproponowali połączenie przestrzeni tarasu, ogrodu oraz dachu w jedną, wspólną strefę zabaw i rekreacji na świeżym powietrzu. O realizacji pisze Hanna Szukalska.
Osiedle Rainbow w Krakowie
Aby zrównoważyć proporcje wydłużonych brył budynków, architekci podzielili ich fasady na mniejsze elementy za pomocą perforowanych, przesuwnych paneli. Parawan barwnych żaluzji zmienia wygląd elewacji w zależności od pory dnia i roku – pisze Dawid Hajok.
Architektoniczny słownik nowych technologii
Od algorytmu do wirtualnej rzeczywistości – poniżej opracowany przez nas słownik wybranych pojęć z pogranicza architektury i nowych technologii istotnych dla trzeciej rewolucji przemysłowej.
Architektura i nowe technologie
Według ekonomisty Jeremy’ego Rifkina nadchodzi trzecia rewolucja przemysłowa – era wszechobecnej digitalizacji, dzięki której około 2050 roku większość potrzeb będziemy zaspokajać lokalnie przy jednoczesnej globalnej wymianie wiedzy. Efektem będzie samowystarczalność społeczności i miast. Jakie możliwości dają już dziś cyfrowe narzędzia projektowania? Czy architekci odegrają rolę w trzeciej rewolucji przemysłowej? I jaki wpływ na architekturę wywrą modelowanie parametryczne, cyfrowa produkcja, druk 3d czy rozszerzona rzeczywistość? – zastanawia się w tym numerze Michał Piasecki, architekt specjalizujący się w projektowaniu algorytmicznym i produkcji wspomaganej cyfrowo.
Wiedeńskie podróże w czasie. Wystawa i kongres
Wystawa In the End: Architecture. Journeys through Time 1959-2019 w Wiedeńskim Centrum Architektury (Az W) jest powrotem do przeszłości, która rozpoczyna się u schyłku lat 50.
Gdzie i jak mieszkają Polacy? Festiwal
Mottem ósmej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE będzie hasło „Wreszcie we własnym domu”. Dom polski w transformacji.
Revital Total. Konferencja
Pażdziernikowa polsko-niemiecka konferencja z cyklu Warszawskie Rozmowy Architektoniczne poświęcona będzie przeprowadzanej w przestrzeni publicznej rewitalizacji.
Poeta na przedmieściu – wystawa w Muzeum Warszawskiej Pragi
Wystawa jest skromna, bez fajerwerków, ale poruszająca. Dzięki niej warszawska Praga przez lata uważana za gorszą część miasta, odkrywa swojego barda – poetę rzeczy skromnych, pospolitych, podniszczonych. W czasach internetowych polowań na Pokemony to opowieść o uważnym, wrażliwym doświadczaniu miasta – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.
Sen o Warszawie – wystawa fotografii Zbyszka Siemaszki
Pochodzący z Wilna Siemaszko od 1949 roku do lat 90. dokumentował zmiany zachodzące w Warszawie. Przygotowując reportaże dla tygodnika „Stolica”, utrwalał widoki nowych osiedli, dworców kolejowych, małej architektury. Starannie dobierając kadr i oświetlenie, pokazywał stolicę jako nowoczesną metropolię, pomijając zgrzebne detale. Szczególnie efektownie prezentują się zdjęcia nocne, z rozjarzonymi neonami odbijającymi się w karoseriach aut i witrynach – recenzja Krzysztofa Ziemby.
Nagroda im. Stanisława Witkiewicza 2016
Do tegorocznej, ósmej już edycji zgłoszono 29 realizacji. Podsumowujemy wyniki konkursu na najlepsze obiekty Małopolski. Tę prestiżową nagrodę przyznaje zarząd województwa po uwzględnieniu rekomendacji sądu konkursowego, w którego skład wchodzą m.in. architekci i krytycy architektury.
Szczeciński ogród społeczny
Pierwsze ogrody społecznościowe pojawiły się w Polsce 7 lat temu, dziś jest ich już kilkaset i z każdym rokiem dochodzą kolejne. Jednym z nich jest Sąsiedzki Ogród Kultury w Szczecinie, zrealizowany w czerwcu na pustej działce między Trafostacją Sztuki, blokami osiedla Stare Miasto i kościołem św. Jana Ewangelisty dzięki Fundacji na Odrze. Projekt ogrodu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie LECHSTARTER zorganizowanym przez markę Lech Premium, pokonując 86 innych pomysłów na estetyzację, zazielenianie bądź wykreowanie nowych przestrzeni publicznych – pisze Tomasz Żylski.
Biurowce Teal i Sepia na terenie OFF Piotrkowska w Łodzi
Na terenie OFF Piotrkowska powstaną dwie nowe inwestycje. Za ich projekt odpowiada konsorcjum pracowni NOW i ZW A.
Hala sportowo-widowiskowa w Suwałkach
Miejski konkurs na projekt obiektu wygrała pracownia Restudio.
Zespół oświatowy na Wiczlinie w Gdyni
Na gdyńskim Wiczlinie powstanie zespół oświatowy według projektu konsorcjum biur Piotr Hardecki Architekt i LWS Architekci.
Rewitalizacja i rozbudowa kwartału zabudowy w centrum Szczecina
Kolejny kwartał w śródmieściu Szczecina zostanie poddany rewitalizacji. Projekt przygotowała Grupa Architektoniczna Domino.
Peter Zumthor 1985-2013. Buildings and Projects
Peter Zumthor dokonał wyboru swoich najlepszych prac oraz odpowiednich ilustracji, napisał też wszystkie zawarte w publikacji teksty. Krótkie eseje przedstawiają barwne historie związane z każdym z prezentowanych chronologicznie projektów. W poszczególnych tomach realizacje Zumthora pojawiają się jednak niejako w tle, jako pretekst do przemyśleń, porównań oraz analiz – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Jean Nouvel by Jean Nouvel
W dwóch tomach odnajdujemy precyzyjnie dobrane zdjęcia oraz ilustracje pojawiające się w ściśle ustalonej sekwencji – niczym kadry filmowe z napisami u dołu ekranu. Lapidarne teksty oddają esencję i specyfikę projektów, ujawniając czasem ciekawe inspiracje oraz nawiązania. Dopiero na końcu znajdują się szczegółowe opisy projektów, rysunki i dane techniczne – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Herzog & de Meuron. Complete Works
Cztery wydane do tej pory tomy przedstawiają dorobek szwajcarskiego duetu od początków ich działalności w roku 1978, aż do przełomu XX i XXI wieku, gdy założona przez nich pracownia stała się jednym z najbardziej wpływowych biur świata. Oprócz prezentacji projektów znajdziemy tu opisy, teksty krytyczne, a nawet manifesty teoretyczne Jacquesa Herzoga – recenzja Bartosza i Michała Haduchów.
Kraków – metropolia
Publikacja stanowi zbiór referatów prezentowanych na seminarium naukowym zorganizowanym w lipcu 2015 roku na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Artykuły pisane są z perspektywy ekonomistów, ale są w nich liczne odniesienia do tematyki urbanistycznej, socjologicznej czy kulturowej. Dla architektów najbardziej interesująca będzie prawdopodobnie trzecia część poświęcona funkcjom metropolitarnym – wszak funkcje te najczęściej „obleczone są” w formę budynków – recenzja Michała Stangla.
Architektura nowoczesna. Wykłady
W zapisie wykładów z Princeton University w 1930 roku, tak jak w architekturze, Wright ustalił własny porządek – wedle swoich reguł stosował wielkie litery i wyróżniał słowa; myśli formułował swobodnie, czasem zostawiał je otwarte, a jednak nie sposób odmówić mu konsekwencji. Zwłaszcza w tym, by dociec i nazwać, czym jest nowoczesność, bez oglądania się na mody i autorytety – recenzja Łukasz Galusek.