Architektura MuratorBiblioteka2017Architektura-Murator 10/2017
Staromiejskie wibracje – o biurowcu Za Bramką Piotr Marciniak Zastosowanie efektownej okładziny z siatek cięto-ciągnionych w historycznym kontekście może wydawać się propozycją zbyt odważną, ale nowa architektura nie epatuje odmiennością, a jedynie delikatnie wibruje i ożywia przestrzeń ulicy. Pionowe podziały na elewacji wraz z wyrazistą artykulacją okien o podwójnej wysokości tworzą subtelną grę płaszczyzn, nadając budynkowi ożywczy w tym miejscu akcent monumentalności – pisze Piotr Marciniak.
Hubert Klumpner. Miasto dobrze wymieszane Od upadku komunizmu w Polsce minęło 28 lat, a Wasze miasta nadal mają modernistyczną strukturę. Strefowanie wyrasta z idei apartheidu, podziału na białych i czarnych, bogatych i biednych, samochody i pieszych. Jeżeli naprawdę chcemy zmienić system, architektura i planowanie powinny utorować drogę zmianom – z Hubertem Klumpnerem, współzałożycielem zespołu badawczo-projektowego Urban – ThinkTank przy ETH w Zürichu, o nowatorskich strategiach dla miast, w tym dla Warszawy, którą odwiedził w czerwcu podczas Affordable Housing Forum, rozmawiają Agata Twardoch i Jakub Heciak.
Muzeum Tirpitz w Danii Podczas II wojny światowej w Blåvand na zachodnim brzegu Półwyspu Jutlandzkiego inżynierowie III Rzeszy realizowali stanowisko dla jednej z największych baterii artyleryjskich Wału Atlantyckiego. W nigdy nieukończonym ogromnym bunkrze działa obecnie muzeum, które w 2017 roku rozbudowano o cztery niezależnie funkcjonujące części ekspozycyjne według projektu Bjarke Ingels Group. Forma nowego obiektu przypomina układ precyzyjnych nacięć w krajobrazie, nie zakłócając widoku dominującej nad okolicą monolitycznej konstrukcji historycznego bunkra – pisze Maciej Lewandowski.
Architektura-murator
nr 10/2017
Zdjęcie wstępne

Zdaniem Huberta Klumpnera, współzałożyciela Urban – ThinkTanku, współczesnym miastom potrzebny jest nowy paradygmat działania, a dobrym wzorcem są fawele – to w nich bowiem reprezentowane są najbardziej oczywiste potrzeby mieszkańców. Za jedną z głównych wad dotychczasowego tradycyjnie pojmowanego planowania miast Klumpner uważa zbytnią hierarchiczność, która dopiero teraz, w czasach łatwego dostępu do informacji i mobilnych urządzeń może zostać przełamana. Publikowany w tym numerze „Architektury-murator” wywiad, przeprowadzony przez Agatę Twardoch i Jakuba Heciaka, nie tylko ujawnia, iż o problemach miast można rozmawiać zrozumiałym językiem, a przy projektowaniu liczy się głównie rozsądek; ale przede wszystkim, że dopiero uzupełnione o najnowszą wiedzę techniczną i naukową doświadczenie oraz uwzględnienie w twórczym procesie wielu grup społecznych i zawodowych daje szansę na wykreowanie lepszych przestrzeni życia.

Ewa P. Porębska

Spis treści