Architektura MuratorBiblioteka2015Architektura-Murator 11/2015
Struktura, materiał i przestrzeń – o Centrum Edukacji Geologicznej Krzysztof Mycielski Porównanie projektów wyróżnionych w konkursie I i II nagrodą obrazuje przewartościowanie, do jakiego doszło w polskiej architekturze wraz ze zmianą pokoleniową. Zwycięska koncepcja Marka Budzyńskiego była ekologicznym manifestem. W pracy WXCA, którą ostatecznie skierowano do realizacji próżno szukać efektów scenograficznych czy literackich odniesień. Autorzy przemawiają tu wyłącznie językiem architektury, mając za jedyne tworzywo strukturę, materiał i przestrzeń – pisze Krzysztof Mycielski.
Boris Kudlička – scenograf pod presją Bardzo trudno przy tylu spektaklach cały czas oszałamiać talentem. Są momenty, gdy kondycja artysty słabnie i brakuje sił na zaskakiwanie publiczności. Wiem, że ten moment nadejdzie i próbuję go wyprzedzić. Z tego powodu przerzucam się z działalności teatralnej na architektoniczną i z powrotem – o pracy na pograniczu scenografii i architektury z Borisem Kudličką, znanym słowackim scenografem, współprowadzącym warszawskie biuro WWAA, rozmawia Maja Mozga-Górecka.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Część podziemną, w której zlokalizowano m.in. sale wystawowe, ze względu na warunki gruntowo-wodne zaprojektowano w postaci wanny szczelnej przy zastosowaniu ścian szczelinowych o grubości 100 cm – o największych wyzwaniach podczas realizacji Muzeum II Wojny Światowej piszą autorzy budynku - Jacek Droszcz i Paweł Gębka.
Architektura-murator
nr 11/2015
Zdjęcie wstępne

Prezentowana w tym numerze „Architektury-murator”, wydana w październiku 2015 roku nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury, książka Form Follows Freedom. Architecture for Culture in Poland 2000+ przedstawia 26 wyjątkowych obiektów zrealizowanych w Polsce w ostatnich kilkunastu latach, reprezentujących jedno z najciekawszych współczesnych zjawisk na architektonicznej mapie Europy. Adresowana do krytyków i badaczy architektury współczesnej trafi do bibliotek najważniejszych światowych instytucji i uczelni architektonicznych, do ambasad i placówek dyplomatycznych. W tym samym czasie redakcja miesięcznika „Architektura-murator” we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych przygotowała wystawę Polska. Architecture, której celem jest promocja Polski poprzez architekturę (jeszcze w tym roku wystawa zagości w Chinach, Irlandii i Macedonii). 2015 – oto pierwszy moment w polskiej architekturze, gdy staje się ona w tak dużej skali oficjalną wizytówką Polski.


Ewa P. Porębska

Spis treści