Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 11/2016
11/2016
Bulwary nad Odrą we Wrocławiu Zagospodarowanie bulwarów jest dizajnersko urzekające, pełne pomysłowych detali. Oferuje przy tym różnorodne sposoby użytkowania. Powraca entuzjazm wrocławian do spędzania czasu nad rzeką, a z nim powojenne hasło: pracujesz na lądzie, odpoczywaj na wodzie – o zbliżeniu się miasta do Odry, wyzwaniach związanych z odpowiedzią na wymogi Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i miastotwórczej roli nowych bulwarów piszą Tomasz Głowacki i Michał Stangel. W numerze także wypowiedź współautora projektu Piotra Żurawia oraz krótka historia zagospodarowywania nadrzecznych terenów we Wrocławiu – od katastrofalnej powodzi w 1997 roku do dziś.
Ogrody społeczne w Polsce Aktywiści coraz głośniej domagają się zwiększenia udziału zieleni w przestrzeni polskich miast, stąd liczne protesty towarzyszące inwestycjom na osiedlowych skwerach czy nieudolnym modernizacjom parków, placów i bulwarów. Ale początek XXI wieku to także wielka światowa moda na miejskie ogrodnictwo. W tym numerze Tomasz Żylski pisze o obecnym od kilku lat w Polsce i wciąż przybierającym na sile zjawisku – zakładanych przez mieszkańców społecznych ogrodach, będących odpowiedzią na potrzebę posiadania własnych, ekologicznych upraw, przede wszystkim jednak wyrażających chęć przebywania razem w przestrzeni publicznej.
Budynek administracyjny portu w Antwerpii Obiekt powstał w wyniku przebudowy dawnego gmachu straży pożarnej. Nad historycznym obiektem zrealizowano pięciokondygnacyjną bryłę, opartą na dwóch żelbetowych filarach oraz grupie czterech pochylonych, stalowych kolumn. Jej geometria nawiązuje do kadłuba statku, ale dzięki pofalowanej elewacji z trójkątnych elementów o różnej przezierności przypomina też nieco diament, z których szlifowania Antwerpia słynie od wieków.
Architektura-murator
nr 11/2016
Zdjęcie wstępne

Jedno z wyróżnień w tegorocznej edycji konkursu Europejskiej Nagrody za Miejską Przestrzeń Publiczną otrzymał Ogród Niebiańskiej Sotni w Kijowie – oddolna inicjatywa, której celem było stworzenie ogrodów i sadów – jury doceniło symboliczny aspekt projektu, upamiętniającego tragiczne wydarzenia w trakcie Euromajdanu. Ale istotny jest tu także wątek społeczny i edukacyjny – w społeczeństwie przez wiele lat sterowanym odgórnymi decyzjami, mieszkańcy miasta wzięli we własne ręce odpowiedzialność za kawałek publicznej przestrzeni.
Tworzenie ogrodów społecznych ma w świecie bardzo długą tradycję i różne podłoża. W dzisiejszej Polsce to coraz powszechniejsze zjawisko ma przede wszystkim charakter wspólnotowy. Jak twierdzi Beata Gawryszewska z SGGW: Polacy coraz częściej chcą mieć sprawczy wpływ na swoje otoczenie, a założenie ogrodu (…) daje właściwie natychmiastowe poczucie sprawczości i gwarantowaną satysfakcję. No i jest to (…) wspaniały sposób nawiązania relacji sąsiedzkich i zbudowania wspólnoty. Jak wielka jest już skala tego typu działań, możemy się przekonać z publikowanego w tym numerze „Architektury-murator” artykułu Tomasza Żylskiego.

Ewa P. Porębska

Spis treści