Publikowana w bieżącym numerze „Architektury-murator” praca studencka, wyróżniona przyznaną w tym roku po raz pierwszy nagrodą Tygrysy dla najlepszego projektu magisterskiego obronionego na Wydziale Architektury Uniwersytetu świętych Cyryla i Metodego w Skopje, ustanowioną z inicjatywy Ambasady RP, ma za zadanie upamiętnienie wyjątkowej realizacji, jaką jest Muzeum Sztuki Współczesnej, zaprojektowane przez Wacława Kłyszewskiego, Jerzego Mokrzyńskiego i Eugeniusza Wierzbickiego, a szerzej – propagowanie działalności polskich architektów w Macedonii, szczególnie po tragicznym trzęsieniu ziemi z 1963 roku, gdy odbudową z ramienia Organizacji Narodów Zjednoczonych kierował polski architekt Adolf Ciborowski. Niewątpliwie nagroda, która z założenia przyznawana ma być co roku, przypominać będzie studentom UCiM w Skopje o głoszonych przez twórców Muzeum walorach dobrej architektury, do których zaliczali skromność, użyteczność, integrację z otaczającym środowiskiem; lecz mam nadzieję będzie także okazją do przypominania o skali i wartości prac polskich architektów zagranicą.
Ewa P. Porębska
Bulwary wiślane w Warszawie
Bulwary nad Wisłą są tym rodzajem przestrzeni publicznej, jakiej dotąd Warszawie brakowało. Zaprojektowane z myślą o różnych rodzajach aktywności, każdego ciepłego dnia przyciągają tłumy mieszkańców – o nowo otwartym fragmencie stołecznych bulwarów, jego licznych architektonicznych atrakcjach i radykalnych zmianach, jakie dokonały się nad Wisłą w ciągu zaledwie jednej dekady piszą Jerzy S. Majewski i Tomasz Żylski. W numerze także wypowiedzi współautorów tej nowej nadrzecznej promenady: Patryka Zaręby i Doroty Rudawy z biura RS Architektura Krajobrazu oraz Jowity i Marka Kubaczków z Artchitecture, a także szczegółowa mapa ze zrealizowanymi w ostatnim czasie i dopiero planowanymi wokół obiektami.
Zespół Mieszkaj w Mieście w Krakowie
Według architektów projekt stanowi próbę stworzenia współczesnego kwartału, dzielnicy odpowiadającej na potrzeby mieszkańców, w której zaplanowali nie tylko budynki, ale też arterie komunikacyjne, piesze alejki, przestrzenie publiczne i funkcje uzupełniające.
O realizacji pierwszej części planowanego krakowskiego osiedla pisze Marcin Brataniec.
Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej
W pełni przeszklone elewacje nowego obiektu od południa otwierają się na Pole Mokotowskie, od północy zaś na istniejące zabudowania politechniki, łącząc przestrzennie wnętrze kampusu z zielenią parkową po drugiej stronie ruchliwej arterii – pisze Hanna Szukalska.
Biurowiec Pegaz we Wrocławiu
Autorzy budynku nie szukali na siłę odniesień do zabytkowego kontekstu wrocławskiego śródmieścia. Mimo to nowo powstały kompleks wpisuje się w niego znakomicie, porządkując i uspokajając rozedrgane burzliwą historią architektoniczne otoczenie – pisze Tomasz Głowacki.
Arsenał Kultury w Gorzowie Wielkopolskim
Pracownia Atrium zwyciężyła w konkursie na projekt nowej siedziby miejskiego ośrodka sztuki i centrum kultury w Gorzowie Wielkopolskim.
Dzielnica Wisła – o warszawskich bulwarach Tomasz Żylski
Powstanie w ciągu zaledwie jednej dekady nowej „dzielnicy wodnej” możliwe było przede wszystkim dzięki dostępności funduszy unijnych, ale dużą rolę odegrały też starania Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a wreszcie również powołanie w 2006 roku na stanowisko pełnomocnika ds. Wisły architekta krajobrazu Marka Piwowarskiego, który okazał się jednocześnie wizjonerem i skutecznym menadżerem – pisze Tomasz Żylski.
Bulwary wczoraj a dziś – o warszawskich bulwarach Jerzy S. Majewski
Realizacja była skomplikowanym przedsięwzięciem zarówno z powodów hydrotechnicznych, jak i krajobrazowych i konserwatorskich. Budowa fragmentu promenady poniżej Zamku Królewskiego wiązała się z zachowaniem niezbyt długiego, kamiennego nabrzeża, którego wznoszenie rozpoczęto tuż przed wybuchem II wojny światowej. W ciągu tych dekad poziom Wisły w Warszawie znacznie się obniżył i do biegnącego pod murem oporowym tarasu architekci dodali niższy, umożliwiający cumowanie statków i łodzi. W ten sposób bulwar, który na zrealizowanych odcinkach był przed wojną dwupoziomowy, ma teraz trzy poziomy – pisze Jerzy S. Majewski.
Przestrzeń bulwarów – o koncepcji Patryk Zaręba i Dorota Rudawa
Teren opracowania w zdecydowanej większości położony jest w strefie bezpośredniego zagrożenia powodzią, co miało decydujący wpływ na wszystkie elementy zagospodarowania – od płynnego sposobu ukształtowania nabrzeża od strony natarcia nurtu, poprzez unikatowy na warunki polskie sposób zabezpieczenia pawilonów usługowych, dobory materiałowe odporne na działanie wody i korozję biologiczną, aż po linearny, niezakłócający przepływu wód układ nasadzeń drzew – piszą Patryk Zaręba i Dorota Rudawa.
Architektura bulwarów – o koncepcji Jowita i Mark Kubaczkowie
Bulwary nadwiślańskie stały się formalną promenadą, której specyfika użyteczności oraz dostępności wymagała wzmocnienia obiektami kubaturowymi – pawilonami, stanowiskami ekspozycyjnymi oraz nowym połączeniem z zabytkową tkanką miejską przejściem podziemnym na wysokości ulicy Bednarskiej – piszą Jowita i Mark Kubaczkowie.
THINK NEXT by Franke
Zorganizowana przez Franke konferencja w Aarburgu miała interaktywny charakter, rozmowy i dyskusje panelowe prowadzone były równolegle z sesjami warsztatowymi i laboratoriami. Wykłady wygłosili m. in. Claus Meyer, Mateo Thun, Tyler Brûlé, Philippe Starck, którzy podzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat kuchni, projektowania, zachowań konsumenckich, architektury, zrównoważonego rozwoju i technologii – relacja Beaty Tylec-Skórki
Czwarte Regaty Architektów
W czwartej edycji Regat Architektów organizowanych przez Carpe Diem Art/Maja Ścisło udział wzięło ponad stu zawodników, którzy ścigali się na jachtach klasy 33. Regaty o Puchar Architektów wygrały połączone zespoły Grupy 5 i OP Architekten
Gdyńskie modernizacje
Organizowany już po raz siódmy sierpniowy weekend architektury odbył się właśnie pod hasłem Miejskich modernizacji. Temat przewodni jak zawsze zaprezentowano z wykorzystaniem różnych formatów – konkursów, projekcji filmowych, wystaw i wykładów – relacja Agnieszki Skolimowskiej.
Kongres UIA w Seulu
Przez cztery dni wykłady, seminaria tematyczne i debaty trwały od rana do wieczora. Równolegle można było oglądać wystawy zarówno stricte architektoniczne, jak i komercyjne. To wszystko buduje obraz współczesnej architektury. Nie do pominięcia jest okazja bezpośredniego kontaktu z kolegami ze wszystkich stron świata. UIA zrzesza bowiem organizacje architektów ze 120 krajów, reprezentujące około miliona członków – sprawozdanie Krzysztofa Chwaliboga.
Archbud – od planowania miast do nanotechnologii
Coroczna konferencja w Zakopanem, organizowana przez Wydział Architektury niepublicznej Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie, jest okazją do zaprezentowania dorobku naukowego i dyskusji o najnowszych osiągnięciach w dziedzinie architektury i budownictwa. W trakcie tegorocznej edycji przedstawiono 32 referaty, dotyczące tak różnych zagadnień jak wykorzystanie nanotechnologii w architekturze, modelowania przestrzennego w kształtowaniu zabudowy miast czy energii słonecznej do odśnieżania nawierzchni wiaduktów i mostów – relacja Tomasza Żylskiego.
Kolejny odcinek bulwarów w Warszawie
W konkursie na zagospodarowanie kolejnego odcinka warszawskich bulwarów zwyciężyła pracownia WXCA.
Kładka pieszo-rowerowa w Warszawie
Na wysokości ul. Karowej i Okrzei powstanie nowy most, przeznaczony wyłącznie dla pieszych i rowerzystów. Projekt przeprawy opracowało biuro Schuessler-Plan Inżynierzy.
Hotel Plac Katedralny we Wrocławiu
Na wrocławskim Ostrowie Tumskim rozpoczęła się realizacja pięciogwiazdkowego hotelu według projektu pracowni Forum Architekci
Nowa miejska pływalnia we Wrocławiu
Przy ul. Polnej we Wrocławiu powstanie kompleks rekreacyjny z krytą pływalnią. Koncepcję obiektu na zlecenie władz miasta przygotowała Pracownia ASPA.
Zespół mieszkaniowy w Warszawie
Kameralne osiedle na granicy warszawskiego Ursusa z zielonymi terenami Konotopy to najnowszy projekt pracowni Kuryłowicz & Associates.
Rozbudowa opery w Bydgoszczy
Bydgoska opera nova powiększy się wkrótce o tzw. Czwarty krąg. Koncepcję programowo-przestrzenną obiektu przygotowało sopockie biuro Warsztat Architektury Pracownia Autorska Krzysztof Kozłowski.
Rewitalizacja placu Wolności w Biłgoraju
W ramach przyjętego w lipcu Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2017-2023 władze Biłgoraju przymierzają się do modernizacji placu Wolności. Projekt nowego zagospodarowania tej przestrzeni wykonała pracownia PP STUDIO.
Zespół Szkół Nr 4 w Ząbkach
W podwarszawskich Ząbkach powstanie nowy zespół szkolny według projektu pracowni MAMGUSTA.
Budynek biurowo-usługowy w Limanowej
Przy ul. Krakowskiej w Limanowej koło Nowego Sącza powstanie nowy budynek biurowo-usługowy projektu krakowskiej pracowni MOKAA Architekci.
Adaptacja dawnego szpitala na hotel w Gdańsku
Dawny szpital ss. boromeuszek wraz z tzw. dworem Uphagena na gdańskim Dolnym Mieście zostanie zaadaptowany na zespół hotelowo-mieszkaniowy według projektu biura Grupa 5 Architekci.
Columns of Smoke
Profesor Juan Jose Lahuerta pisze z erudycją i soczyście, popierając swoje eseje odpowiednim aparatem naukowym. W trzech dotychczas wydanych tomach Columns of Smoke przygląda się oficjalnej narracji architektonicznej nowoczesności, a szczególnie związkom między kulturą masową i architekturą. Mówi o ideach, miejscach i rzeczach, za sprawą których spotyka się ona z populizmem, manipulacją i komercją – recenzja Agnieszki Dąbrowskiej.
Trzy publikacje poświęcone twórczości Witolda Cęckiewicza
W 2015 roku krakowski Instytut Architektury wydał dwutomową publikację, zawierającą w jednym tomie rozmowy o architekturze i 30 najważniejszych dzieł Witolda Cęckiewicza, a w kolejnym kilka krytycznych esejów odnoszących się do poszczególnych wątków jego twórczości. Natomiast jako pokłosie wystawy z 2014 roku – prezentowanej w Pałacu Sztuki na jubileusz 90-lecia profesora – Politechnika Krakowska przygotowała w 2016 roku obszerny album wypełniony dorobkiem projektowym i realizacyjnym jubilata. W obu książkach najważniejsze wydają się słowa samego architekta – recenzja Grzegorza Stiasnego.