Architektura MuratorBiblioteka2018Architektura-Murator 11/2018
11/2018
Budynek Komisji Sejmowych w Warszawie Ten znaczący budynek można potraktować jako próbę znalezienia języka oficjalnej architektury państwowej – o kolejnej rozbudowie kompleksu sejmowego, którą poprzedził szereg uzgodnień ze służbami konserwator-skimi, piszą Jerzy S. Majewski i Grzegorz Stiasny. W numerze także wypowiedź konstruktora budynku, Włodzimierza Wójtowicza, poruszająca jeden z ciekawszych aspektów projektu – podziemny łącznik z Nowym Domem Poselskim po drugiej stronie ulicy Wiejskiej. Historię zabudowań Sejmu, rozpoczynającą się w 1918 roku, opisuje Tomasz Żylski.
Sto budynków na stulecie niepodległości Setna rocznica odzyskania niepodległości skłania do podsumowań – jakie budynki zapisały się na trwałe w historii naszej architektury, które weszły do kanonicznego zbioru, a które zostały, może niesłusznie, pominięte. Zestawienie najważniejszych obiektów stulecia stworzyli specjalnie dla nas uznani polscy badacze, wykładowcy i krytycy, wszyscy będący architektami. Każdą z dekad powierzyliśmy innej osobie, zdając się na jej wybór oraz ocenę panujących w danym okresie trendów i społeczno-politycznego tła.
Centrum kulturalne Kuangsi Elementem, który scala trzy niezależne bryły (operę, salę koncertową oraz wielofunkcyjne audytorium) jest osadzone w połowie ich wysokości przekrycie (stanowiące zadaszenie wewnętrznego placu), a także zastosowany jednorodny materiał okładzinowy. Charakterystyczne podziały w formie ogromnych żeber, podkreślają nieregularny kształt poszczególnych brył oraz zadaszenia, umożliwiając jednocześnie przenikanie światła dziennego w głąb przestrzeni wspólnych oraz foyer – pisze Radosław Stach.
Architektura-murator
nr 11/2018
Zdjęcie wstępne

W setną rocznicę odzyskania niepodległości przyglądamy się polskiej architekturze lat 1918-2018. Które budynki są najbardziej charakterystyczne, znaczące? Wyboru dokonali uznani architekci i zarazem nauczyciele akademiccy, krytycy. Warto spojrzeć, jak wyróżniona setka obiektów grupuje się na mapie, jak wiele z nich, poza dominującą Warszawą, ulokowanych jest w południowej Polsce. Do tego zbioru dołączamy najnowszy, świeżo ukończony, zrealizowany po kilkunastu latach od ogłoszenia wyników architektonicznego konkursu, budynek Komisji Sejmowych autorstwa pracowni Stelmach i Partnerzy. Stateczna, poważna bryła, spokojnie wkomponowana w otoczenie, kryje doskonale powiązane wnętrza otwierające się na spektakularne widoki. To jednak nie ostatnie słowo w historii rozbudowy Sejmu – budowa planowanej w tym samym konkursie biblioteki została odłożona na nieokreśloną przyszłość.

 

EWA P. PORĘBSKA

Spis treści