Architektura MuratorBiblioteka2014Architektura-Murator 12/2014
12/2014
Krzysztof Mycielski o nowej siedzibie NOSPR-u Im dłużej obcujemy z tym gmachem, tym bardziej wciągać nas będzie ilość zawartej w nim treści. Jest jak powieść szkatułkowa, w której wciąż odkrywamy kolejne historie. Nadające mu rangę monumentalne rytmy na elewacjach pobrzmiewają muzyką. Jak w tradycyjnych budowlach obiekt uwodzi rzemiosłem. Pięknie wypalana cegła tworzy na elewacjach mozaikę o niepowtarzalnym charakterze, która zestawiona z karminowymi glifami otworów okiennych przywołuje klimat śląskich familoków.
Fantastyczny set polskiej architektury – rozmowa z minister kultury Małgorzatą Omilanowską Dobra architektura zawsze powstaje na styku wyobraźni i talentu architekta z oczekiwaniami i możliwościami finansowymi inwestora. Ta koincydencja: środki europejskie, architekt z wyobraźnią i mecenas z obszaru kultury, spowodowały, że przybyło nam nieprawdopodobnej jakości architektonicznej w przestrzeni. O nowych i planowanych obiektach kultury w Polsce, ochronie zabytków i Narodowym Programie Rewitalizacji – mówi minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Małgorzata Omilanowska.
Teatr w Budowie w Lublinie Historia Teatru w Budowie sięga 1974 roku, kiedy to na podstawie decyzji Wojewódzkiego Komitetu PZPR rozpoczęto przygotowania do tej ogromnej inwestycji w samym centrum Lublina. Do lat 90. udało się ukończyć jedynie 1/3 obiektu. W 2009 roku władze województwa zorganizowały konkurs na przebudowę tej gigantycznej „ruiny” na Centrum Spotkania Kultur. Zwycięska koncepcja pracowni Stelmach i Partnerzy zakładała m.in. wyeksponowanie zachowanych ceglanych ścian, stalowej konstrukcji i charakterystycznej struktury sceny obrotowej – o tej największej obecnie realizacji w regionie pisze architekt Bolesław Stelmach.
Architektura-murator
nr 12/2014
Zdjęcie wstępne

Te budowle, które w ostatnich latach zostały oddane do użytku, pokazują ewidentnie, że polscy architekci i ogólnie – polskie środowisko architektoniczne, bo jego zasługą jest też to, że w niektórych przypadkach wybrano do realizacji świetne projekty architektów zagranicznych, należą do światowej ligi. (…) Ta koincydencja: środki europejskie, architekt z wyobraźnią i mecenas z obszaru kultury, rozumiejący, co to jest jakość architektury (…) dała to, co nam się wydarzyło w Polsce – fantastyczny set najlepszych, światowej klasy budynków, z którymi możemy pójść na każdą wystawę na świecie, zgłaszać ich autorów do nagrody Pritzkera – prof. Małgorzata Omilanowska to pierwszy w historii Minister Kultury, który wypowiada się o polskiej architekturze w sposób tak entuzjastyczny. Szczególnie słowa uznania kieruje w stosunku do budynku NOSPR, którego obszerną prezentację także zamieszczamy w tym numerze.
Niewątpliwie jeszcze nie było do publikacji takiej kolejki świetnych architektonicznych realizacji, odkąd 20 lat temu powstała „Architektura-murator”.

Ewa P. Porębska

Spis treści