Architektura MuratorBiblioteka2016Architektura-Murator 12/2016
Reaktywacja kolei – o Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Daniel Załuski Pawilony poszczególnych stacji na swój sposób przypominają kubiki z parku de la Villette w Paryżu projektu Bernarda Tschumiego. Szczególnie interesujący jest pierwszy w Polsce przystanek Brętowo, gdzie na jednym peronie można przesiąść się z tramwaju na pociąg. Z kolei przystanek Gdańsk Port Lotniczy został pomyślany jako element terminalu, dzięki czemu przeszklonymi kładkami podróżni przechodzą bezpośrednio do hali odpraw – pisze Daniel Załuski.
15. Biennale Architektury w Wenecji – warsztaty studenckie Udane Przedsięwzięcia / Success Stories W trakcie tegorocznego biennale „Architektura-murator” wraz z Międzynarodowym Centrum Kultury zorganizowały w Wenecji warsztaty dla studentów polskich uczelni. W nawiązaniu do hasła wystawy, Raport z frontu, uczestnicy podsumowali prezentacje wszystkich 63 krajów biorących udział w wydarzeniu. Publikujemy najciekawsze historie zebrane podczas warsztatów. Odnoszą się one do tematów takich, jak oddolne działania, problemy uchodźców czy przystępne mieszkalnictwo. W numerze także podsumowanie tutorów: Macieja Siudy, Agaty Twardoch, Michała Wiśniewskiego i Ewy P. Porębskiej, zestawienie realizacji uznanych przez kuratorów poszczególnych pawilonów za najbardziej znaczące dla architektury reprezentowanych przez nich krajów oraz wykresy opracowane na podstawie zebranych danych wraz z ich analizą przygotowaną przez koordynatotkę warsztatów Beatę Tylec.
Teatr Narodowy w Taichung na Tajwanie Zaprojektowany przez Toyo Ito gmach oprócz trzech sal teatralnych mieści sklepy, restauracje i galerie. Jego najbardziej charakterystycznym elementem są wielokrzywiznowe ściany wewnętrzne, dzięki którym światło i dźwięki rozchodzą się po budynku w podobny sposób jak w jaskini. Żelbetową konstrukcję ukształtowano z niemal 29 000 stalowych, płaskich kratownic, na których rozpinano gęste zbrojenie, od razu zalewane betonem, bez użycia tradycyjnych szalunków.
Architektura-murator
nr 12/2016
Zdjęcie wstępne

Stało się już zwyczajem, że co dwa lata publikujemy obszerne recenzje z Biennale Architektury w Wenecji. Prezentowana w tym numerze różni się jednak od poprzednich, powstała bowiem w wyniku pracy zespołowej. Wybrani w konkursie studenci z uczelni w całym kraju zwiedzili wszystkie prezentowane w Wenecji pawilony narodowe, pozyskali odpowiedzi z rozesłanych do kilkudziesięciu zagranicznych architektów i kuratorów ankiet oraz zebrali dodatkowe dane; na tej podstawie stworzyli raport o aktualnym stanie i wyzwaniach architektury na świecie. Mam głęboką nadzieję, że opracowanie, którego obszerne fragmenty publikujemy, dostępne niebawem w całości w polskiej i angielskiej wersji na stronie www.success-stories.pl – stanie się przydatne międzynarodowej społeczności architektonicznej, a uzyskane w ramach warsztatów doświadczenie zachęci studentów do dalszego, twórczego pogłębiania wiedzy i tworzenia jak najlepiej architektury.

 

Ewa P. Porębska

Spis treści