7 architektów o projektowaniu w zglobalizowanym świecie
W Coca-Coli najlepsze jest to, że jest taka sama na całym świecie... w przypadku architektury, to byłaby katastrofa - mówi Louis Becker z pracowni Henning Larsen. W najnowszym filmie opublikowanym przez Louisiana Channel, siedmiu architektów opowiada o strategiach projektowania w zglobalizowanym świecie.
Louisiana Channel to prowadzona przez duńskie muzeum sztuki nowoczesnej strona internetowa, gdzie prezentowane są filmy z wypowiedziami współczesnych artystów, pisarzy, muzyków i architektów. Dotychczas ukazały się wywiady z takimi projektantami jak Bjarke Ingels, Peter Zumthor, Norman Foster, Diebedo Francis Kere czy Jean Nouvel. Najnowszy film to wybór wypowiedzi siedmiu architektów, którzy dzielą się opiniami na temat projektowania w zglobalizowanym świecie, pracy z kontekstem, historią i kulturą zarówno lokalnie, jak i miejscach bardzo odległych.
Osiemnastowieczny zespół pałacowy w Rokietnicy ma szansę stać się regionalnym centrum edukacyjnym, promującym m.in. zrównoważony rozwój, bioróżnorodności i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Za projektem stoi 24-letnia architektka Natalia Gnoińska, prawnuczka dawnych właścicieli Rokietnicy.
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę „Tomasz Mańkowski. Architektura jest najważniejsza”. Jest to pierwsza w historii monograficzna prezentacja twórczości architekta, profesora i nauczyciela akademickiego, który od czasu studiów związany był z Wydziałem Architektury Politechniki Krakowskiej.
Piotr Fokczyński, przez wiele lat pełniący funkcję naczelnego architekta Wrocławia, pomysłodawca i koordynator budowy modelowego osiedla Nowe Żerniki, został powołany na stanowisko prezesa Izby Architektów Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominamy wywiad, jakiego Piotr Fokczyński udzielił „A-m” w 2020 roku.
W czerwcu setne urodziny obchodzi Tadeusz Barucki, architekt, badacz architektury i publicysta, autor wielu książek dokumentujących polską architekturę, ale również monografii przybliżających zagraniczne dokonania w tej dziedzinie. Z okazji jubileuszu Instytut Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej wraz z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej organizują benefis jubilata.
Magazyn „Architectural Record” opublikował listę najlepszych młodych biur architektonicznych z całego świata. Wśród 10 pracowni znalazło się studio Only If, współprowadzone przez Karolinę Częczek, absolwentkę architektury na Politechnice Krakowskiej i Yale School of Architecture.
SRDK Architekci Studio Śródka działa nieprzerwanie od 1986 roku – początkowo jako Studio Projekt. Na jej potencjale zbudowany został Archicom, jedna z większych firm deweloperskich w kraju. W portfolio pracowni znajduje się wiele realizacji, zwłaszcza na terenie Wrocławia. W tym roku biuro obchodzi swoje 35-lecie.