PARK AKCJI „BURZA”
Kopiec Powstania Warszawskiego z symbolem Polski Walczącej został usypany z gruzów zniszczonego miasta w trakcie powojennej odbudowy. W 2023 roku przeszedł wielką metamorfozę. Rewitalizacja objęła cały teren kopca z Parkiem Akcji „Burza”. Po zmianie to nie tylko miejsce pamięci, ale także wypoczynku z placami zabaw dla dzieci i różnymi atrakcjami. Są zjeżdżalnie, tunele, huśtawki. Większość urządzeń do zabawy została wykonana z naturalnych materiałów. Cały teren można po przebudowie pokonać na wózku (na ostatnim etapie z asystą) i w wózku.
Na szczyt Kopca prowadzą teraz dwie trasy. Są schody z miejscami do wypoczynku i podświetlanymi barierkami. Powstały też wąwozy, których ściany zostały wykonane z gruzobetonu pozyskanego na miejscu. Z wąwozów można przejść na ścieżkę przyrodniczą, która prowadzi do kładki rozpostartej wśród drzew. Można na nią wejść lub wjechać wózkiem również od strony ul. Grupy AK „Północ”, przy której powstała strefa dla psów.
W ramach inwestycji udało się posadzić ponad 450 drzew parkowych i około 8,5 tys. sadzonek drzew leśnych, a także krzewy i byliny. Zachowano strefy dzikiej przyrody o ograniczonej dostępności dla człowieka.
Inwestycja była realizowana w ramach projektu unijnego „Utworzenie terenów zieleni o symbolice historycznej na obszarze m.st. Warszawy, współfinansowanego z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020”.
Adres: Park Akcji „Burza” przy ul. Bartyckiej
Autorzy: topoScape, architektura krajobrazu: Justyna Dziedziejko, Magdalena Wnęk, Joanna Chylak, Anna Sternytska, Agnieszka Tama; Archigrest, architektura parku i wystaw: Maciej Kaufman, Marcin Maraszek, Jerzy Przychodni, Agata Holdenmajer, Natalia Janek, Karolina Potębska, Rafał Murawski; konstrukcja: Konbud; Technologia betonu: Technologia Betonów Architektonicznych i Specjalistycznych Krzysztof Kuniczuk; projekt drogowy: Anna Utrata; instalacje Sanitarne: Pion; Projekt geotechniczny: Geotest; instalacje elektryczne i teletechniczne: Jarosław Derlacki; konsultacja fitosocjologiczna: Piotr Sikorski; kurator wystawy historycznej: Adam Przywara; autorzy ścieżki przyrodniczej: Fundacja Dzieci w Naturę, Kasper Jakubowski, Małgorzata Łaciak, Katarzyna Martyna-Jakubowska, Elżbieta Roman; projekt graficzny wystaw: Kaja Kusztra; generealny wykonawca: Sorted
Inwestor: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Fot. Michał Szlaga