Architektura MuratorInicjatywyMłodzi do Łodzi 2013: prezentacje uczestników, podsumowanie pierwszego dnia konfrontacji

Młodzi do Łodzi 2013: prezentacje uczestników, podsumowanie pierwszego dnia konfrontacji

17 maja 2013. Zakończył się pierwszy dzień ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi 2013, zorganizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator”

Młodzi do Łodzi, pierwszy dzień spotkania. 17 maja 2013 roku, Centrum Piotrkowska 250. Fot. Marcin Czechowicz
Młodzi do Łodzi, pierwszy dzień spotkania. 17 maja 2013 roku, Centrum Piotrkowska 250, Łódź. Fot. Marcin Czechowicz

Niemal 100 architektów z całej Polski przyjechało do Łodzi, by wziąć udział w 3. edycji organizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator” konfrontacji. Przez trzy dni młodzi projektanci przed 40 rokiem życia będą wspólnie debatować m.in. nad przyszłością zawodu architekta i wyzwaniami, jakie przed nimi stoją.

Podczas pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość poznania siebie nawzajem, zaprezentowania swoich doświadczeń i metod pracy oraz tego, czym jest dla nich architektura. W trzyminutowym wystąpieniu musieli opowiedzieć na dwa postawione przez redakcję pytania: jaką formułę przyjęli w swojej działalności projektowej i jaki cel obrali na swojej drodze zawodowej. W konfrontacjach biorą bowiem udział nie tylko architekci prowadzący własne pracownie lub pracujący w biurach innych, ale też zatrudnieni na uczelniach i w urzędach publicznych. Otwierając spotkanie Młodzi do Łodzi 2013 Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, zauważyła, że od czasu dwóch poprzednich edycji, które odbyły się w 2003 i 2008 roku, sytuacja młodego pokolenia projektantów bardzo się zmieniła.
Jeszcze 10 lat temu praktyka w zagranicznych biurach była zjawiskiem bardzo rzadkim, nie mówiąc już o studiach na zagranicznych uczelniach. Dziś to powszechny model zdobywania doświadczenia  zawodowego. Jednocześnie z powodu kryzysu diametralnie zmieniła się sytuacja na rynku zapotrzebowania na usługi architektoniczne, co wpływa na to, że poszerza się zakres działalności młodych projektantów – mówiła.

Własne przesłanie do przedstawicieli młodego pokolenia projektantów skierował główny architekt Łodzi Marek Janiak: Cieszę się, że na miejsce spotkania wybrano Łódź, bo to miasto w procesie, na którego przykładzie młodzi architekci mogą się nauczyć wszystkiego. Architekt jest zawodem usługowym. Dla społeczeństwa musi być trochę jak nauczyciel, trochę jak lekarz czy terapeuta. Powinien przy tym wykazywać ogromną pokorę – przypominał. W trakcie wystąpień zdecydowana większość architektów przyznała, że najwięcej problemów nastręczała im odpowiedź na pytanie o cel, do którego dążą. Niektórzy wyrazili nadzieję, że znajdą ją podczas tegorocznej edycji Młodych do Łodzi.

Czytaj także
relacja z pierwszego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
relacja z drugiego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
podsumowanie drugiego dnia
relacja z trzeciego dnia konferencji i podsumowanie Młodzi do Łodzi 2013

Młodzi do Łodzi 2018 - Lokalność Jak realizować pomysły w ramach działań oddolnych? Czy architekt-urzędnik może więcej niż architekt-aktywista? Prowadząca panel: Małgorzata Dembowska
Młodzi do Łodzi 2018 - Arch(i)migranci Polski rynek pracy. Wyjeżdżać? Wracać? Czy jesteśmy przygotowani na przyjęcie architektów-obcokrajowców? Prowadząca panel Arch(i)migranci - Monika Arczyńska
Młodzi do Łodzi 2018 - fotorelacja Zakończyliśmy naszą czwartą edycję - dziękujemy wszystkim uczestnikom. Zobaczcie, jak dyskutowaliśmy, debatowaliśmy i dzieliliśmy się wiedzą 18-19 maja w Łodzi!
Młodzi do Łodzi - dlaczego warto? Michał Stangel Dlaczego warto wziąć udziął w MdŁ - opowiada założyciel pracowni ARCA, Michał Stangel.
Młodzi do Łodzi - dlaczego warto? Hubert Trammer Jeszcze dwa dni na wysyłanie plansz! Dlaczego warto wziąć udziął w MdŁ - opowiada architekt i wykładowca Hubert Trammer.
Poznajcie tematy paneli dyskusyjnych! Prezentujemy opisy siedmiu paneli dyskusyjnych oraz biogramy panelistów czwartej edycji konfrontacji Młodzi do Łodzi!