Młodzi do Łodzi 2013: prezentacje uczestników, podsumowanie pierwszego dnia konfrontacji
17 maja 2013. Zakończył się pierwszy dzień ogólnopolskich konfrontacji architektonicznych Młodzi do Łodzi 2013, zorganizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator”
Niemal 100 architektów z całej Polski przyjechało do Łodzi, by wziąć udział w 3. edycji organizowanych przez miesięcznik „Architektura-murator” konfrontacji. Przez trzy dni młodzi projektanci przed 40 rokiem życia będą wspólnie debatować m.in. nad przyszłością zawodu architekta i wyzwaniami, jakie przed nimi stoją.
Podczas pierwszego dnia uczestnicy mieli możliwość poznania siebie nawzajem, zaprezentowania swoich doświadczeń i metod pracy oraz tego, czym jest dla nich architektura. W trzyminutowym wystąpieniu musieli opowiedzieć na dwa postawione przez redakcję pytania: jaką formułę przyjęli w swojej działalności projektowej i jaki cel obrali na swojej drodze zawodowej. W konfrontacjach biorą bowiem udział nie tylko architekci prowadzący własne pracownie lub pracujący w biurach innych, ale też zatrudnieni na uczelniach i w urzędach publicznych. Otwierając spotkanie Młodzi do Łodzi 2013 Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-murator”, zauważyła, że od czasu dwóch poprzednich edycji, które odbyły się w 2003 i 2008 roku, sytuacja młodego pokolenia projektantów bardzo się zmieniła.
Jeszcze 10 lat temu praktyka w zagranicznych biurach była zjawiskiem bardzo rzadkim, nie mówiąc już o studiach na zagranicznych uczelniach. Dziś to powszechny model zdobywania doświadczenia zawodowego. Jednocześnie z powodu kryzysu diametralnie zmieniła się sytuacja na rynku zapotrzebowania na usługi architektoniczne, co wpływa na to, że poszerza się zakres działalności młodych projektantów – mówiła.
Własne przesłanie do przedstawicieli młodego pokolenia projektantów skierował główny architekt Łodzi Marek Janiak: Cieszę się, że na miejsce spotkania wybrano Łódź, bo to miasto w procesie, na którego przykładzie młodzi architekci mogą się nauczyć wszystkiego. Architekt jest zawodem usługowym. Dla społeczeństwa musi być trochę jak nauczyciel, trochę jak lekarz czy terapeuta. Powinien przy tym wykazywać ogromną pokorę – przypominał. W trakcie wystąpień zdecydowana większość architektów przyznała, że najwięcej problemów nastręczała im odpowiedź na pytanie o cel, do którego dążą. Niektórzy wyrazili nadzieję, że znajdą ją podczas tegorocznej edycji Młodych do Łodzi.
Czytaj także
relacja z pierwszego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
relacja z drugiego dnia spotkania Młodzi do Łodzi 2013
podsumowanie drugiego dnia
relacja z trzeciego dnia konferencji i podsumowanie Młodzi do Łodzi 2013