Architektura MuratorInicjatywyStudiuj z ArchitekturąWydarzeniaArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010

ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010

ArtMe OTRZYMAŁ Red Dot Product Design Award 2010 ― jedną z najbardziej prestiżowych na świecie nagród w dziedzinie designu i jako jedyny w kategorii ognioodpornych produktów przeznaczonych dla dachów i elewacji.

Pośród produktów w kategorii dachów i elewacji ArtMe jest jedynym produktem, któremu przyznano tak wyjątkową nagrodę. ArtMe został wyróżniony spośród 4.252 zgłoszonych prac z 57 państw, z czego ― łącznie z ArtMe ― siedem nagród Red Dot zostało przyznanych produktom słoweńskim. Przedstawiciele Trimo odebrali wyróżnienie podczas uroczystej prezentacji zwycięzców, która odbyła się na początku lipca w Operze Aalto-Teater w Essen w Niemczech.

Światowego formatu innowacja Trimo ArtMe jest rezultatem połączenia wiedzy i doświadczenia Laboratorium Obróbki Metali na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu w Lublanie oraz Gorenje Design Studio (GDS).

ArtMe daje możliwość stworzenia wizualnych efektów na powierzchni okładziny elewacyjnej obiektu wykorzystując grę cieni, kształtów i różnorodnych form. Oprócz możliwości zastosowania trzech gotowych wzorów ArtMe (3 podstawowe, zaprojektowane przez Trimo) nowe podejście technologiczne umożliwia przede wszystkim dowolne naniesienie na powierzchni elementów elewacyjnych unikatowych kształtów, obrazów, napisów, logotypów, znaków towarowych i wielu innych, indywidualnie zaprojektowanych wzorów.

Główną zaletą rozwiązania ArtMe dla użytkowników końcowych jest możliwość nadania elewacji budynku charakteru prawdziwej indywidualności. Istota innowacji ArtMe kryje się w stosowaniu wysoko rozwiniętej technologii do przekształcania istniejących wyrobów końcowych, nienaruszającej ich pierwotnych cech funkcjonalnych i technicznych i zachowującej spójność całego systemu elewacyjnego. Szczególną zaletą jedynej w swoim rodzaju elewacji ArtMe jest też fakt, że wprowadzony wzór pod wpływem różnych czynników (światło, kąt patrzenia itp.) za każdym razem ukazuje się obserwatorowi jako nowy, wyjątkowy obraz.

Wystawa nagrodzonych produktów w muzeum Red Dot Design
Wraz z pozostałymi nagrodzonymi produktami ArtMe jest eksponowany od 6 lipca do 1 sierpnia 2010 r. w Muzeum Red Dot Design w ramach wystawy »Projektowanie na scenie ― zwycięzcy konkursu Red Dot Award: projektowanie produktów 2010”, mającej miejsce w pomieszczeniach »Zeche Zollverein« ― obiektu światowego dziedzictwa kultury w Essen. Po zakończeniu ww. wystawy ArtMe będzie jeszcze przynajmniej przez rok prezentowane w ramach stałej ekspozycji muzeum Red Dot. Prezentowanie swoich produktów w pomieszczeniach muzeum stanowi dla każdego przedsiębiorstwa wielkie osiągnięcie światowego formatu, ponieważ muzeum Red Dot, eksponujące na powierzchni ponad 4.000 metrów kwadratowych powierzchni około 1.500 produktów, oferuje największą stałą wystawę współczesnego designu na świecie.

Red Dot Design Award
Red Dot Design Award, którego początki sięgają 1955 roku, jest największym i najbardziej znanym na świecie konkursem dla designerów. Składa się on z oddzielnych dyscyplin: Red Dot Award: »product design«, »Red Dot Award: Communication design« i »Red Dot Award: Design concept«.

Wypowiedzi:
Inicjator konkursu, specjalista ds. designu, profesor dr Peter Zec podkreślił, że podczas nadawania wyróżnienia jakość odgrywa rolę kluczową: »Wszystkie produkty, które otrzymały nagrodę Red Dot Design Award, przekonały międzynarodowe jury o swojej jakości. Nagrodzone produkty wyróżniają się spośród szarej masy przeciętnych wyrobów za sprawą świetnego projektu i innowacyjnego podejścia, zaś swoją jakość potwierdziły stając do jednej z najbardziej wymagających rywalizacji designerskich na świecie

Dr Viktor Zaletelj, pomysłodawca ArtMe oraz główny kierownik odpowiedzialny za projekt rozwoju ArtMe,
Trimo: »Ideą ArtMe jest tworzenie nowych wytycznych w pojmowaniu wielu produktów seryjnych. W odróżnieniu od dotychczas znanych sposobów konfiguracji dostępnych składników czy akcesoriów montowanych na elewacji budynku, ArtMe oferuje całkowitą indywidualizację okładziny bez potrzeby zastosowania jakichkolwiek elementów dodatkowych. Ten przeskok można było osiągnąć jedynie dzięki zastosowaniu całkowicie nowych procedur technologicznych, co tak naprawdę oznacza dopiero początek prawdziwej pracy rozwojowej. Swoją wiedzę specjalistyczną zaoferowali również współpracownicy zewnętrzni dr Aleš Petek i prof. dr Karl Kuzman z Wydziału Mechanicznego i Laboratorium Obróbki Metali. Połączenie wiedzy z dziedziny ekonomii i dokonanych dotychczas prac badawczych wraz ze ściśle ukierunkowanym, pełnym entuzjazmu zespołem ludzi, stało się kluczowym elementem, gwarantującym efektywny rozwój i prezentacje ArtMe na rynku. W tej grupie produktów jesteśmy obecnie jedyni na świecie.«

Prof. dr Karl Kuzman, kierownik Laboratorium Obróbki Metali, Wydział Mechaniczny Uniwersytetu w Lublanie: »Ci, którzy znają Trimo, nie są zaskoczeni, że otrzymało ono tak prestiżową nagrodę, bo przecież Trimo jako całość jest jak "czerwona kropka". Fakt, że to właśnie projekt ArtMe otrzymał wyróżnienie potwierdza, że na świeży, podobający się i interesujący z komercjalnego punktu widzenia pomysł wpadnie się o wiele szybciej, jeśli pod dachem innowacyjnego przedsiębiorstwa zgromadzą się jednocześnie designerzy, architekci, producenci i handlowcy. Gratulacje dla Trimo, cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że stanowimy część ekipy „ArtMe”.«

Mgr Jasna Petan, dyrektor, Gorenje Design Studio: »Największym wyzwaniem podczas projektowania wzorów ArtMe było połączenie elementów architektonicznych, technologicznych i graficznych w jedną całość, osiągając jednocześnie prawdziwą indywidualność gotowej okładziny. Efekt końcowy projektu jest wynikiem udanej współpracy designera Davida Cuglja i pani architekt Sašy Hribernik z Gorenje Design Studio wraz z ekipą rozwojową Trimo i Laboratorium Obróbki Metali Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu w Lublanie. Wyróżnienie Red Dot Design Award potwierdza ponadto zasadniczą rolę interdyscyplinarnego łączenia różnych dziedzin i wiedzy w tworzeniu innowacji i wartości dodanej produktów.«

O Trimo
Trimo to jedna z wiodących europejskich firm oferujących kompleksowe rozwiązania w dziedzinie ognioodpornych dachów i elewacji. Produkty Trimo dostępne są w ponad 50 krajach świata. Dzięki swym przedsiębiorstwom, przedstawicielstwom i agencjom Trimo jest bezpośrednio obecne w 27 państwach. Red Dot Design Award dla ArtMe to pierwsza nagroda Red Dot Award dla spółki Trimo.

Więcej o ArtMe: http://www.qbiss.eu/en/documents/video/video-artme

O Gorenje Design Studio
Początki zdobytej wiedzy i doświadczenia Gorenje Design Studio mają korzenie w Dziale Projektowania Przemysłowego Gorenje. Działając jako samodzielne studio designu w ciągu ostatnich dwóch lat Gorenje Design Studio udowodniło swoją jakość i kreatywność w wielu przemysłowych, architektonicznych, usługowych czy graficznych projektach. Na rynku słoweńskim studio odnosi sukces jako ośrodek wspierający zarówno krajowe jak i zagraniczne przedsiębiorstwa w zdobywaniu produktowej i usługowej przewagi nad konkurencją.

Więcej o Gorenje Design Studio: http://www.gorenjedesignstudio.com/

fotka z /zdjecia/logo_red_dot.jpg