RS+ Robert Skitek
 • Rodzaj:
 • Właściciel: Robert Skitek
 • Rok założenia: 2001
 • Liczba osób na stanowisku architekt: 5
 • Liczba pozostałych pracowników: 0
 • Adres pracowni: ul. Nałkowskiej 4a/49, 43-100 Tychy
 • Najważniejsze realizacje: Zagospodarowanie wschodniego nabrzeża Paprocan w Tychach 2014, Remont i termomodernizacja budynku 3 LO w Tychach 2012, Wodny plac zabaw Tychach 2011, Dom w Krostoszowicach 2016, Dom Dwie stodoły w Tychach 2014
 • Najważniejsze projekty: Miejski Ośrodek Sportów Młodzieżowych nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach 2016, zagospodarowanie części Jaworznickich Plant z wodnym placem zabaw 2015, zespół placów zabaw z punktem widokowym w Malborku 2013, Dom w Rogoźniku 2017, Dom na Krecie 2013
 • Nagrody i wyróżnienia : Grand Prix - najlepsza przestrzeń publiczna 25-lecia w konkursie "Najlepsze zmiany przestrzeni publicznej. Przegląd nagrodzonych projektów z okazji 25-lecia transformacji" AMS i TUP 2015, Druga Nagroda w konkursie projektów zrealizowanych na Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2015, Nagroda Marszałka w konkursie "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2015" w kategorii "Przestrzeń publiczna" 2015, Superjednostka za najlepszą realizację architektoniczną w przestrzeni publicznej 2014 roku w regionie 2015, Nagroda Jury w konkursie Polska Architektura XXL 2014 organizowanym przez portal "Sztuka Krajobrazu" w kategorii "Przestrzeń Publiczna" 2015, Finalista konkursu i Nominacja do nagrody w konkursie "Życie w architekturze" w kategorii "Przestrzeń publiczna" 2015, Nominacja do Nagrody Unii Europejskiej dla Współczesnej Architektury MIES VAN DER ROHE AWARD 2015, Obiekt Roku w 19. edycji konkursu "Architektura Roku Województwa Śląskiego" 2013, Superjednostka za najlepszą realizację architektoniczną w przestrzeni publicznej 2012 roku w regionie 2013, Wyróżnienie w konkursie "Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2012" w kategorii "Przestrzeń publiczna" 2013
RS+ Robert Skitek

Na czym polega innowacyjność pracowni

Największa nieprzewidywalność użytkowania dotyczy przestrzeni publicznych. Staramy się nie narzucać jednego określonego zachowania. Tworzymy ramy do życia z całą jego różnorodnością.
Nie nadążymy za zmieniającymi się aktywnościami mieszkańców. Dlatego staramy się projektować przestrzenie zróżnicowane i elastyczne, pozostawiające miejsce dla wyobraźni.
Nabrzeże w Tychach nie powiela znanych już rozwiązań. Siedziska nie są jedynie ławkami, promenada nie służy tylko przejściu, trawniki to nie rabaty, siatka to nie zabezpieczenie. Elementy te zostały zaprojektowane w jednym celu: interakcji pomiędzy użytkownikami i ich integracji.
Także planowane tam budynki mariny będą zawierały takie nieoczywiste przestrzenie społeczne.
Od lat angażujemy się, aby przypomnieć mieszkańcom i władzom zaplanowaną niegdyś i niezrealizowaną niezwykłą linearną przestrzeń – Zieloną Oś. W 2011r. wraz z artystami oddolnie zorganizowaliśmy jej święto – występy artystyczne, konkursy, a nawet możliwość zobaczenia ze strażackiego wysięgnika całe założenie. Udało się doprowadzić do jej ochrony w studium i MPZP. Kolejnym krokiem są projekty w ramach b.o. na jej terenie. Wciągając w ten proces mieszkańców chcemy, aby poczuli się tam u siebie Docelowo te przestrzenie połączą się tworząc zaplanowany  zielony pas biegnący przez całe niemal miasto.
Społeczny odbiór naszych projektów jest dla nas bardzo ważny. Mimo, że zazwyczaj u podstaw nie leży projektowanie oddolne, staramy się oddać użytkownikom przyjazną, ale też oryginalną przestrzeń. Kluczem do tego jest stawianie na naturalne materiały, nieoczywiste rozwiązania i zrozumienie potrzeb użytkownika. Staramy się wypracować taki model współpracy z inwestorem publicznym, aby program nie był ściśle narzucony, a wynikał dopiero z analiz miejsca i potrzeb.

 • RS+ Robert Skitek
 • RS+ Robert Skitek
 • RS+ Robert Skitek
 • RS+ Robert Skitek
 • RS+ Robert Skitek
SPONSORZY GŁÓWNI
PARTNER TECHNOLOGICZNY