Garnizon
 • Rodzaj: Realizacja
 • Autor: Marcin Woyciechowski, Maja Dynak
 • Lokalizacja: Gdańsk, Wrzeszcz
 • Inwestor: Grupa Inwestycyjna Hossa SA
 • Data projektu: 2010 - wciąż trwa
 • Data realizacji: 2010 - wciąż trwa
Garnizon

Na czym polega innowacyjność projektu/realizacji

W dobie powszechnych „parków biurowych”, „parków rozrywki”, „galerii handlowych” i „osiedli mieszkaniowych” obszar, w którym wszystkie funkcje zintegrowane są w jednorodną i harmonijną przestrzeń idzie wbrew utartym, łatwym trendom i zasługuje na miano innowacyjnego.
Garnizon : nowoprojektowana i rewitalizowana przestrzeń na niemal 30ha terenie byłych koszar w Gdańsku Wrzeszczu.
Innowacyjność rozwiązania polega na wielofunkcyjności, otwartości i humanitarności założenia, gdzie budynki historyczne i nowe oraz rozmaite przestrzenie do życia, mieszkania, pracy, rozrywki współistnieją i stawiają człowieka na pierwszym planie.
Zabudowa zorganizowana jest w szereg kwartałów wyznaczających ulice, parki, skwery o charakterze publicznym, gdzie pieszy jest pierwszoplanowym podmiotem, w parterach powstały lokale usługowe dodatkowo wzbogacające wrażenia w przestrzeniach publicznych. Podobnie wewnętrzne, półpubliczne przejścia, skróty i prywatne patia, zaprojektowane w klimacie przytulnych salonów lub ogrodów.
Symbioza różnorodności, obok otwartości i przyjaznych przestrzeni to cecha szczególna Garnizonu.
Rozmaitość przejawia się na wielu poziomach: od mieszania funkcji, przez warstwę architektoniczną, gdzie budynki historyczne, rozbudowane o nową tkankę, współistnieją ze współczesną zabudową, kończąc na doborze środków uatrakcyjniających przestrzeń publiczną ulic i parków. Przykładowo zrewitalizowana, wydobyta z technicznego kanału, rzeka Strzyża, dzięki systemowi regulacji płynąca na powierzchni oraz prace artystów-rzeźbiarzy, które zaistniały na skwerkach i elewacjach,a także indywidualne, dedykowane rozwiązania małej architektury.

Dodatkowe informacje

Zrealizowano już około połowy przedsięwzięcia, w tym: 1422 mieszkań w 23 kamienicach, ponad 30 000 m2 biur w 7 biurowcach, dwa hotele, Stary Maneż z salą koncertową na 1500 osób z browarem i restauracją oraz inne budynki o funkcjach animacji kultury i zamieszkania zbiorowego dla studentów jak Esprit Haus z innowacyjnym rozwiązaniem elastycznych przestrzeni umożliwiających organizację wystaw, targów tematycznych, warsztatów, coworkingu, rekreacji i zamieszkania dla osób kreatywnych.
Garnizon jest dostępny dla zmotoryzowanych, choć system wielokondygnacyjnych połączonych parkingów podziemnych ma na celu zminimalizowanie dominacji samochodu w naziemnej przestrzeni, przeznaczonej przede wszystkim pieszym. Podziemne, publiczne parkingi są interesujące pod względem prawnym i organizacyjnym – ze względu na elastyczne łączenie pomiędzy sobą poszczególnych kwartałów zabudowy.

 • Garnizon
 • Garnizon
 • Garnizon
 • Garnizon
 • Garnizon
SPONSORZY GŁÓWNI
PARTNER TECHNOLOGICZNY