SECRET FRAME
 • Rodzaj: Projekt
 • Autor: Architekt Małgorzata Iłowiecka
 • Data projektu: 06.2017
SECRET FRAME

Na czym polega innowacyjność projektu/realizacji

	Interesując się współczesną architekturą , doszłam do wniosku, że architektura, jak inne dziedziny życia, zawraca się w stronę rozwiązań ekologicznych. 
	Ekologia jest dążeniem do rozwiązań przyjaznych środowisku. Ekologia powiązana z twórczym myśleniem wyraża się przez dwa główne nurty w projektowaniu. 
	Nurt Low-tech oraz nurt polegający na stosowaniu innowacyjnych technologicznie rozwiązań, które zaspokajają popyt na rozwiązania spełniające wymagania dotyczące efektywności energetycznej. 
	Nurt Low-Tech zwraca uwagę na wykorzystanie materiałów dostępnych z tzw. sąsiedztwa i nieprzerabianych przemysłowo.Przeciwieństwem tej koncepcji jest realizacja budynków z zastosowaniem rozwiązań opierających się o nowości technologiczne, głównie o rozwiązania pasywne. 
	Myśląc o nurcie Low-tech dostrzegłam, że jest wiele budynków na całym świecie, których elewacje pokrywają takie materiały jak tłuczone talerze czy butelki. Jest to trend obowiązujący na całym świecie. W dobie betonu, drewna i bieli, szukam rozwiązań, które pozwolą na zastosowanie koloru jak z palety RAL, który zostanie stworzony przez zastosowanie materiałów nieprzetworzonych przemysłowo tj. surowce wtórne, materiały naturalne, odpady oraz przeterminowaną żywność, które umieszcza się w systemowym rozwiązaniu np. fasady. Wówczas powstaną budynki o nieograniczonej ilości wzorów, kolorów, faktur. Tony materiału, który można wykorzystać realizując założenia nurtu ekologicznego, innowacyjnych rozwiązań technologicznych, twórczego myślenia architekta oraz indywidualnych potrzeb Inwestora. 

	Pomysł i system rozwiązania nosi nazwę SECRET FRAME i jest koncepcją, która będzie zrealizowana. 

Dodatkowe informacje

SECRET FRAME to koncepcja rozwiązania architektonicznego z zastosowaniem surowców wtórnych, materiałów naturalnych i przeterminowanej żywności jako elementów dekoracyjnych w połączeniu z systemowymi rozwiązaniami fasadowymi. Secret Frame to element architektoniczny stanowiący wypełnienie fasady, będący formą przesuwnej kurtyny, stałej żaluzji, otwieranych drzwi. Stosowany na zewnątrz budynku lub w jego wnętrzu. 

Materiałem dekoracyjnym może być prawie wszystko. Materiał dostępny jest w firmach zajmujących się recyklingiem, utylizacją odpadów lub na działce Inwestora, np. piasek Sahary. Materiały można poddawać obróbce twórczej tj. cięcie, rozdrabnianie, kruszenie, gięcie, selekcja z uwzględnieniem koloru itp.

Każdy z nas może zdecydować o indywidualnym charakterze elewacji budynku. Efekt końcowy zależy wyłącznie od gramatury, ciężaru, przezierności i chłonności wody stosowanego materiału. Do wykorzystania mamy systemowe rozwiązania. Producenci fasad dysponują technologią, która umożliwia zaprojektowanie i wykonanie indywidualnych rozwiązań, część z nich korzysta z profili z recyklingu. Określając parametry wytrzymałościowe, nośne, izolacyjne, efekt przezierny lub nie, zabezpieczając materiał próżnią, argonem lub żywicą epoksydową tworzymy kolor RAL. Kolor RAL widziany z daleka, z bliska zaskakuje swoim rozwiązaniem. Ilość rozwiązań jest nieograniczona. 

 • SECRET FRAME
 • SECRET FRAME
 • SECRET FRAME
 • SECRET FRAME
 • SECRET FRAME
SPONSORZY GŁÓWNI
PARTNER TECHNOLOGICZNY