Architektura Murator20-lecie architektury20 LAT ARCHITEKTURY MURATORWernisaż wystawy Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wernisaż wystawy Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

2 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbył się wernisaż wystawy polskiej architektury współczesnej, zorganizowanej przez miesięcznik "Architektura-murator” z okazji jubileuszu 20 lat istnienia na rynku.

Ratusz dzielnicy Białołęka, kolekcja architektury
Makieta ratusza warszawskiej dzielnicy Białołęka na wystawie Kolekcji "Architektury-murator" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Marcin Czechowicz

Kolekcja przygotowana została na 25-lecie wolności i pokazuje, jak znaczące miejsce w polskiej transformacji po 1989 roku zajmuje architektura. - "Pięknie się składa, że możemy mówić o dobrej polskiej architekturze nowoczesnej w 25-lecie wolnej Polski, z 20 rocznikami "Architektury-murator" w ręku, i cieszyć się, że ta rzeczywistość architektoniczna, zarówno pisana, ilustrowana, jak i tworzona, budowana i projektowana, doszła do takiego punktu, że jest polską dumą" - powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która uczestniczyła w wernisażu. "Powstanie tego czasopisma 20 lat temu było niezwykle ważnym momentem w odbiorze i recepcji architektury nowoczesnej" – stwierdziła minister.

Na urodzinowym wernisażu , który zgromadził ponad 600 osób gościli także m.in.: wybitny reżyser i laureat Oskara Andrzej Wajda wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, Ambasador Królestwa Hiszpanii Agustin Nunez Martinez, zastępca prezydenta Miasta Szczecin Piotr Mync, zastępca prezydenta Miasta Warszawa Włodzimierz Paszyński, a także liczni przedstawiciele branży architektonicznej, i środowisk artystycznych i biznesu.

Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie składa się z 25 makiet obiektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce po 1989 r. W mikroskali zobaczyć można m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach czy stadion PGE Arena w Gdańsku. Na wystawie prezentowane są realizacje zaprojektowane przez wybitnych polskich i światowej sławy zagranicznych architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza, Roberta Koniecznego, Helmuta Jahna czy Fernando Menisa.

Kolekcja wystawiona będzie w głównej sali Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 14 grudnia br., a następnie planowane są wystawy w innych ośrodkach w Polsce i zagranicą.

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku Od 17 września do 22 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wystawa „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. Zaprezentowana zostanie na niej unikatowa kolekcja makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Architektura dla kultury. Wykład Minister Kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej Wykład Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej pt. "Architektura dla kultury", poświęcony siedzibom instytucji kultury w Polsce odbył się 11 grudnia 2014 w ramach wystawy "Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie".
Wrocławski Solpol zabytkiem? Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator złożyły wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie postmodernistycznemu domowi towarowemu Solpol statusu zabytku. Oficjalna procedura właśnie się rozpoczęła. Obiekt ma szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce.
Integracja instalacji w nowoczesnym domu [FILM] O integracji instalacji w nowoczesnym domu opowiedział Jacek Szostak, Product Manager firmy EXCINTE, sponsora Kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Ewolucja Menisa. Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa 19 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład Fernando Menisa, hiszpańskiego architekta, autora projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Od modelu do realizacji projektu: gotowe elementy budowlane z cegły klinkierowej i licowej [FILM] O gotowych elementach budowlanych z cegły klinkierowej i licowej, podczas debaty Myślenie modelem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, opowiedziała Lidia Misiuna, przedstawicielka firmy Röben - sponsora Kolekcji "Architektury-murator".