Architektura Murator20-lecie architektury20 LAT ARCHITEKTURY MURATORWernisaż wystawy Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Wernisaż wystawy Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

2 października w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbył się wernisaż wystawy polskiej architektury współczesnej, zorganizowanej przez miesięcznik "Architektura-murator” z okazji jubileuszu 20 lat istnienia na rynku.

Ratusz dzielnicy Białołęka, kolekcja architektury
Makieta ratusza warszawskiej dzielnicy Białołęka na wystawie Kolekcji "Architektury-murator" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fot. Marcin Czechowicz

Kolekcja przygotowana została na 25-lecie wolności i pokazuje, jak znaczące miejsce w polskiej transformacji po 1989 roku zajmuje architektura. - "Pięknie się składa, że możemy mówić o dobrej polskiej architekturze nowoczesnej w 25-lecie wolnej Polski, z 20 rocznikami "Architektury-murator" w ręku, i cieszyć się, że ta rzeczywistość architektoniczna, zarówno pisana, ilustrowana, jak i tworzona, budowana i projektowana, doszła do takiego punktu, że jest polską dumą" - powiedziała Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, która uczestniczyła w wernisażu. "Powstanie tego czasopisma 20 lat temu było niezwykle ważnym momentem w odbiorze i recepcji architektury nowoczesnej" – stwierdziła minister.

Na urodzinowym wernisażu , który zgromadził ponad 600 osób gościli także m.in.: wybitny reżyser i laureat Oskara Andrzej Wajda wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz, dyrektor Teatru Wielkiego i Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, Ambasador Królestwa Hiszpanii Agustin Nunez Martinez, zastępca prezydenta Miasta Szczecin Piotr Mync, zastępca prezydenta Miasta Warszawa Włodzimierz Paszyński, a także liczni przedstawiciele branży architektonicznej, i środowisk artystycznych i biznesu.

Kolekcja "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie składa się z 25 makiet obiektów architektonicznych zrealizowanych w Polsce po 1989 r. W mikroskali zobaczyć można m.in. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowe Muzeum Śląskie, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką w Katowicach czy stadion PGE Arena w Gdańsku. Na wystawie prezentowane są realizacje zaprojektowane przez wybitnych polskich i światowej sławy zagranicznych architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza, Roberta Koniecznego, Helmuta Jahna czy Fernando Menisa.

Kolekcja wystawiona będzie w głównej sali Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie do 14 grudnia br., a następnie planowane są wystawy w innych ośrodkach w Polsce i zagranicą.

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku Od 17 września do 22 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wystawa „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. Zaprezentowana zostanie na niej unikatowa kolekcja makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Architektura dla kultury. Wykład Minister Kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej Wykład Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej pt. "Architektura dla kultury", poświęcony siedzibom instytucji kultury w Polsce odbył się 11 grudnia 2014 w ramach wystawy "Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie".
Wrocławski Solpol zabytkiem? Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator złożyły wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie postmodernistycznemu domowi towarowemu Solpol statusu zabytku. Oficjalna procedura właśnie się rozpoczęła. Obiekt ma szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce.
Ewolucja Menisa. Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa 19 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład Fernando Menisa, hiszpańskiego architekta, autora projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Kolekcja na 20 lat „Architektury-murator” Z okazji przypadającego w 2014 roku 20-lecia istnienia miesięcznika „Architektura-murator” redakcja zainicjowała powstanie kolekcji makiet obiektów, które wywarły największy wpływ na przestrzeń i myślenie o architekturze w Polsce po 1989 roku. Jeszcze do 4 stycznia modele można oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tylko w ciągu ośmiu tygodni od otwarcia obejrzało ją 24 tysiące osób. Podsumowujemy dwa pierwsze miesiące trwania ekspozycji i wydarzenia towarzyszące.
Dokąd zmierza architektura? Relacja ze spotkania wokół Kolekcji "Architektury-murator" 11 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie wokół wystawy Kolekcja "Architektury-murator" pt. "Dokąd zmierza architektura?". Wykład wygłosiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, dyskusję poprowadzili Ewa P. Porębska i Grzegorz Stiasny.