warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Budynek BRE Banku w Bydgoszczy

To pierwszy polski budynek zrealizowany po 1989 roku, który stał się architektoniczną ikoną rozpoznawalną w całym kraju.

Makieta budynku BRE Banku w Bydgoszczy
Makieta budynku BRE Banku w Bydgoszczy
Fot.: Marcin Czechowicz
BRE Bank, oddział w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Grodzka 19/21
AutorzyBulanda, Mucha Architekci sp. z o.o., architekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Henryk Łaguna (proj. konkursowy), Dariusz Hyc (proj. konkursowy), Marta Busłowicz (proj. realizacyjny), Anna Albiniak (proj. realizacyjny)
Współpraca autorskaarchitekci Mariusz Korytkowski, Seweryn Grobelny, Jarosław Ptaszyński, Ewa Siwiec, Gregore Milkov, technik Anna Wesołowska
Architektura wnętrzBulanda, Mucha Architekci sp. z o.o.
KonstrukcjaBiuro Projektów Konstrukcji Budowlanych Kapela, Pachowski
Generalny wykonawcaBudopol S.A.
InwestorBRE Bank S.A.
Powierzchnia zabudowy1413.0 m²
Powierzchnia użytkowa2626.0 m²
Powierzchnia całkowita4755.0 m²
Kubatura18585.0 m³
Projekt1995-1998
Data realizacji (początek)1998
Data realizacji (koniec)1999
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.