Budynek BRE Banku w Bydgoszczy
To pierwszy polski budynek zrealizowany po 1989 roku, który stał się architektoniczną ikoną rozpoznawalną w całym kraju.

Projekt budynku dla bydgoskiego oddziału BRE Banku został wyłoniony w konkursie inwestorskim z 1995 roku. Przyszła lokalizacja obiektu, przy nabrzeżu Brdy, w północnej części starówki, skłoniła architektów do poszukiwania dla niego oryginalnej, a zarazem reprezentacyjnej formy. Choć wytyczne konkursowe zakładały ulokowanie nowej siedziby instytucji w skrzydle dobudowanym do XIX-wiecznego pałacyku, zaproponowali gmach wolno stojący, inspirowany kształtem tradycyjnych bydgoskich spichlerzy. Jego zduplikowana bryła w zamierzeniu autorów niesie również dodatkowe przesłanie: przeszklona część symbolizuje uczciwość i przejrzystość instytucji finansowej, ceglana – jej solidność i bezpieczeństwo. Zrealizowany budynek szybko stał się nie tylko wizytówką banku, ale i nowoczesnego miasta, które jako pierwsze w Polsce na niespotykaną dotąd skalę rozpoczęło rewitalizację nadrzecznych terenów, lokując przy nich siedziby instytucji kultury i urządzając atrakcyjne miejsca rekreacji dla mieszkańcom.
Wykonawca makiety: Mubariz Aghayev
Nagrody:
2000 Nagroda Roku SARP
2000 Najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce 1989-1999 w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE
2000 Nagroda I stopnia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa
2001 Nominacja do nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe
2006 jeden z 20 obiektów prezentowanych na wystawie POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY
