warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Budynek BRE Banku w Bydgoszczy

To pierwszy polski budynek zrealizowany po 1989 roku, który stał się architektoniczną ikoną rozpoznawalną w całym kraju.

Makieta budynku BRE Banku w Bydgoszczy
Makieta budynku BRE Banku w Bydgoszczy
Fot.: Marcin Czechowicz
BRE Bank, oddział w BydgoszczyBydgoszcz, ul. Grodzka 19/21
AutorzyBulanda, Mucha Architekci sp. z o.o., architekci Andrzej Bulanda, Włodzimierz Mucha, Henryk Łaguna (proj. konkursowy), Dariusz Hyc (proj. konkursowy), Marta Busłowicz (proj. realizacyjny), Anna Albiniak (proj. realizacyjny)
Współpraca autorskaarchitekci Mariusz Korytkowski, Seweryn Grobelny, Jarosław Ptaszyński, Ewa Siwiec, Gregore Milkov, technik Anna Wesołowska
Architektura wnętrzBulanda, Mucha Architekci sp. z o.o.
KonstrukcjaBiuro Projektów Konstrukcji Budowlanych Kapela, Pachowski
Generalny wykonawcaBudopol S.A.
InwestorBRE Bank S.A.
Powierzchnia zabudowy1413.0 m²
Powierzchnia użytkowa2626.0 m²
Powierzchnia całkowita4755.0 m²
Kubatura18585.0 m³
Projekt1995-1998
Data realizacji (początek)1998
Data realizacji (koniec)1999

Projekt budynku dla bydgoskiego oddziału BRE Banku został wyłoniony w konkursie inwestorskim z 1995 roku. Przyszła lokalizacja obiektu, przy nabrzeżu Brdy, w północnej części starówki, skłoniła architektów do poszukiwania dla niego oryginalnej, a zarazem reprezentacyjnej formy. Choć wytyczne konkursowe zakładały ulokowanie nowej siedziby instytucji w skrzydle dobudowanym do XIX-wiecznego pałacyku, zaproponowali gmach wolno stojący, inspirowany kształtem tradycyjnych bydgoskich spichlerzy. Jego zduplikowana bryła w zamierzeniu autorów niesie również dodatkowe przesłanie: przeszklona część symbolizuje uczciwość i przejrzystość instytucji finansowej, ceglana – jej solidność i bezpieczeństwo. Zrealizowany budynek szybko stał się nie tylko wizytówką banku, ale i nowoczesnego miasta, które jako pierwsze w Polsce na niespotykaną dotąd skalę rozpoczęło rewitalizację nadrzecznych terenów, lokując przy nich siedziby instytucji kultury i urządzając atrakcyjne miejsca rekreacji dla mieszkańcom.

Wykonawca makiety: Mubariz Aghayev

Nagrody:

2000 Nagroda Roku SARP

2000 Najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce 1989-1999 w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

2000 Nagroda I stopnia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa

2001 Nominacja do nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe

2006 jeden z 20 obiektów prezentowanych na wystawie POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY

Makieta budynku BRE Banku w Bydgoszczy
Makieta budynku BRE Banku w Bydgoszczy
Fot.: Marcin Czechowicz
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.