warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5

Myślenie modelem. Spotkanie dyskusyjne w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

20 listopada odbędzie się kolejne spotkanie wokół Kolekcji "Architektury-murator" dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Tematem przewodnim tym razem będzie fenomen makiet architektonicznych. Wykład wygłosi Rainer Mahlamäki, w prowadzonej przez Tomasza Fudalę dyskusji udział wezmą m.in. Maciej Miłobędzki (JEMS) oraz Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z (Medusa Group).

Ciniba model
Model budynku CiNIBA w Katowicach, fot. Mariusz Bykowski

Program spotkania:

POWITANIE: Ewa P. Porębska i Tomasz Fudala

PRAKTYKA - wykłady zaproszonych gości (zapewnione tłumaczenie symultaniczne):
- Patyna w architekturze – architekt Reiner Mahlamäki, główny projektant Muzeum Historii Żydów Polskich
- Od modelu do perfekcyjnej realizacji projektu: gotowe elementy budowlane z cegły klinkierowej i licowej – Lidia Misiuna kierownik dz. marketingu, przedstawiciel firmy Röben - sponsora Kolekcji
- Marcin Flisikowski, przedstawiciel firmy Rehau - sponsora Kolekcji

DYSKUSJA - prowadzenie Tomasz Fudala

Dyskusja poświęcona będzie fenomenowi makiet architektonicznych. Modele służą komunikacji z klientem i innymi użytkownikami architektury. Informują, tłumaczą i przekonują. Mimo obecnej fascynacji cyberprzestrzenią, rzeczywistością rozszerzoną i zaletami druku 3D, świat architektury nie może się obyć bez fizycznych makiet i mock-up’ów. To modele z drewna, pleksi czy pianki nadal moderują dyskusję między zespołem projektantów i konstruktorami. Pomagają zbliżyć abstrakcję skomplikowanych rysunków technicznych do rzeczywistości. Pozwalają na ogląd całości przyszłego budynku: jego bryły, założeń funkcjonalnych, materiałów czy też powiązania z otoczeniem. Stanowią zapis metamorfoz koncepcji. Do tych wielorakich funkcji dochodzi jeszcze jedna ich rola: coraz częściej postrzegane są po prostu jako dzieła sztuki, znajdując swoje miejsce na wystawach i w muzealnych kolekcjach. Spotkanie będzie dotyczyło użycia modelu we współczesnej pracy architekta oraz zalet i wad tego tradycyjnego narzędzia w porównaniu do modelowania wirtualnego.

Uczestnicy:
Krzysztof Koszewski (WAPW)
Przemo Łukasik
(Medusa Group)
Maciej Miłobędzki
(JEMS)
Marek Piwowarski
(Urząd Miasta St. Warszawy)
Maja Ratyńska
Łukasz Zagała
(Medusa Group)

PROWADZENIE:
Tomasz Fudala - historyk i krytyk sztuki, kurator w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, gdzie od 2009 r. prowadzi festiwal projektowania miasta WARSZAWA W BUDOWIE. Autor artykułów w prasie i magazynach artystycznych („Artforum”, „Domus”, „Odra”, „Obieg”, „Sekcja”), a także katalogach wystaw (między innymi Anna Molska, Art in General, Nowy Jork 2009; 1:1. Monika Sosnowska, Pawilon Polski, LII Biennale Sztuki w Wenecji, 2007; Hege Lønne, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2008; Nowe zjawiska w sztuce polskiej, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Warszawa 2007).

Myślenie modelem. Spotkanie dyskusyjne w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
20 listopada (czwartek), godz. 18.00
Miejsce: audytorium Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3

 

Na spotkanie zapraszają:

Przełom / Architektura w Polsce po 1989 roku Od 17 września do 22 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się wystawa „PRZEŁOM. Architektura w Polsce po 1989 roku”. Zaprezentowana zostanie na niej unikatowa kolekcja makiet współczesnej polskiej architektury, przygotowana z okazji XX-lecia miesięcznika „Architektura-murator” dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
Architektura dla kultury. Wykład Minister Kultury prof. Małgorzaty Omilanowskiej Wykład Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzaty Omilanowskiej pt. "Architektura dla kultury", poświęcony siedzibom instytucji kultury w Polsce odbył się 11 grudnia 2014 w ramach wystawy "Kolekcja Architektury-murator dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie".
Wrocławski Solpol zabytkiem? Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia oraz Fundacja Transformator złożyły wniosek do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o przyznanie postmodernistycznemu domowi towarowemu Solpol statusu zabytku. Oficjalna procedura właśnie się rozpoczęła. Obiekt ma szansę stać się najmłodszym zabytkiem w Polsce.
Ewolucja Menisa. Wykład hiszpańskiego architekta Fernando Menisa 19 lutego w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się wykład Fernando Menisa, hiszpańskiego architekta, autora projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.
Kolekcja na 20 lat „Architektury-murator” Z okazji przypadającego w 2014 roku 20-lecia istnienia miesięcznika „Architektura-murator” redakcja zainicjowała powstanie kolekcji makiet obiektów, które wywarły największy wpływ na przestrzeń i myślenie o architekturze w Polsce po 1989 roku. Jeszcze do 4 stycznia modele można oglądać na wystawie w warszawskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tylko w ciągu ośmiu tygodni od otwarcia obejrzało ją 24 tysiące osób. Podsumowujemy dwa pierwsze miesiące trwania ekspozycji i wydarzenia towarzyszące.
Dokąd zmierza architektura? Relacja ze spotkania wokół Kolekcji "Architektury-murator" 11 grudnia w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbyło się ostatnie spotkanie wokół wystawy Kolekcja "Architektury-murator" pt. "Dokąd zmierza architektura?". Wykład wygłosiła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, dyskusję poprowadzili Ewa P. Porębska i Grzegorz Stiasny.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.