warszawa2.10.2014 // 14.12.2014
slajd 1 slajd 3 slajd 4 slajd 5
zobacz listę obiektów

Ścieżka nad Wisłą w Warszawie

Ta niewielka interwencja diametralnie zmieniła charakter nadrzecznych terenów na prawym brzegu Wisły w Warszawie, przywracając je mieszkańcom, a jednocześnie nie szkodząc środowisku.

Makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie
Makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Ścieżka rekreacyjna nad WisłąWarszawa, Międzywale rzeki Wisły, prawy brzeg, dzielnica Praga Płd. i Praga Płn., odcinek między mostem Łazienkowskim a mostem Grota-Roweckiego
AutorzyInicjator: pełnomocnik ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły m.st. Warszawy architekt krajobrazu Marek Piwowarski Nadzór nad wykonaniem ścieżki: architekt krajobrazu Marek Piwowarski, pracownicy Zarządu Mienia m.st. Warszawy: Jarosław Matusiak i Renata Kuryłowicz
Generalny wykonawcaUsługi Budowlane Sprzętem Ciężkim Michał Smółka
InwestorMiasto Stołeczne Warszawa
Powierzchnia użytkowa30000.0 m²
Projekt2009
Data realizacji (początek)2010
Data realizacji (koniec)2011
Koszt inwestycjiok. 230 000 PLN

Półdzikie, nadrzeczne parki w miastach są na świecie coraz popularniejsze, powstają jednak poza dzielnicami centralnymi, gdzie wybrzeża są wybetonowane i zamienione w reprezentacyjne bulwary. Prawy brzeg warszawskiej Wisły jest pod tym względem wyjątkiem nie tylko w skali europejskiej. Wytyczenie tu 8-kilometrowego szlaku spacerowego, łączącego trzy miejskie plaże, jest więc przedsięwzięciem bez precedensu. To również doskonały przykład dla większości samorządów, że rewitalizacja przestrzeni publicznych nie musi polegać na kosztownych inwestycjach. W tym przypadku wystarczyło kilka ton piachu, którym wysypano nawierzchnię, i gałęzie, z których wypleciono niski płot zabezpieczający obrzeża. Powstała malownicza ścieżka wzdłuż rzeki, pozwalająca zarówno na bezpośredni kontakt z naturą, jak i podziwianie panoramy ścisłego centrum miasta po drugiej stronie. Zimą zamienia się w trasę biegową dla narciarzy.

Wykonawcy makiety - projekt i wykonanie: Maja Ratyńska, Konrad Zientara; współpraca techniczna: Leszek Sitek, Miłosz Sitek; aplikacja: Justyna Jansa; film i panoramy: Mateusz Wołoczko

Nagrody:

2014 Nominacja w konkursie City to City Barcelona FAD Award

2014 Nominacja w konkursie o Europejską Nagrodę dla Przestrzeni Publicznych

Makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie
Makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie
Makieta ścieżki nad Wisłą w Warszawie
Fot.: Marcin Czechowicz
Tagi:
Nagrody 25-lecia „Architektury-murator” [GALERIA] Z okazji 25-lecia redakcja miesięcznika „Architektura-murator” postanowiła uhonorować szczególne, przełomowe osiągnięcia w dziedzinie architektury.  To  twórcy, którzy stali się międzypokoleniowym wzorcem;  budynek, który przeszedł do historii, ale też niezrealizowany projekt – symbol.
Wybór jest zawsze arbitralny Jak powstawała kolekcja i jakie kryteria brano pod uwagę przy wyborze obiektów – Ewa P. Porębska
Dom handlowy VitkAc w Warszawie To budynek charakteryzujący się ponadczasową elegancją i dużą dozą pewności siebie, choć jego wyjątkowa lokalizacja wymagałaby od architekta pokory. Dobrze oddaje warsztat projektowy pracowni Stefana Kuryłowicza, który wyróżnia bezkompromisowość i odrzucenie dogmatów.
Nowe Muzeum Śląskie w Katowicach Umieszczenie pod ziemią głównych przestrzeni wystawowych tego minimalistycznego muzeum bywa odczytywane jako romantyczne nawiązanie do górniczych tradycji.
Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach Budynek to inteligentna architektoniczna gra z kontekstem, materią, przestrzenią i historią, niczym instrumentalna muzyka rozpisana na beton, drewno, szkło i czerwony piaskowiec. Zachwyca harmonią funkcji, formy i konstrukcji.
Wieżowiec Cosmopolitan w Warszawie Budynek wyznacza nową jakość w zabudowie ścisłego centrum, z dużą wrażliwością łącząc metropolitalne aspiracje Warszawy z jej historią, kulturą i tradycją.
20 lat architektury murator

Na stronie wykorzystano zdjęcia Marcina Czechowicza, Konrada Kalbarczyka, Jarosława Kąkola, Wojciecha Kryńskiego.