Architektura MuratorKonkursyBiurowiec "Za bramką" najlepszym budynkiem 2016 roku w Poznaniu

Biurowiec "Za bramką" najlepszym budynkiem 2016 roku w Poznaniu

Śródmiejska realizacja pracowni Ultra Architects zdobyła nagrodę Jana Baptysty Quadro za najlepszą poznańską realizację 2016 roku. Nowy budynek doceniono ze względu na interesującą bryłę oraz jego wkład w uporządkowanie przestrzeni miejskiej.

Biurowiec za Bramką w Poznaniu
Zwycięski budynek został wyróżniony między innymi za umiejętne stworzenie zielonego "zaułka" w istniejącej przestrzeni miejskiej; Fot. Skyflash/dzięki uprzejmości pracowni Ultra Architects

Nagroda Jana Baptysty Quadro, przyznawana od 1999 roku, to wyrożnienie prezydenta Poznania corocznie przyznawane budynkowi, który ma szczególne dokonania w zakresie architektury i kształtowania przestrzeni miasta.

Kapituła nagrody doceniła "Za bramką" za atrakcyjną formę architektoniczną, komplemetarność w zakresie łączenia wielu funkcji (biur, parkingu i lokali usługowych), oraz oryginalny sposób, w jakim budynek stworzył nową przestrzeń publiczną przy sąsiądującej z nim siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Projektując go kierowaliśmy się zasadą, żeby przede wszystkim nie szkodzić otoczeniu i rzeczywiście w taki sposób go tworzyliśmy. Od strony ulicy jest prosta fasada, natomiast od tyłu stworzony jest tak, aby wpuścić jak najwięcej światła. Myślę, że ta forma budowli, a także towarzysząca jej  zieleń to taki "nowy język architektury". Uzupełniamy teraz puste miejsca w miastach i musimy się wpasować tak, aby nie niszczyć istniejących już budowli - mówił o projekcie Marcin Kościuch, jeden z architektów Ultra Architects.

Biurowiec "Za bramką" został przez nas szczegółowo omówiony w październikowym numerze Architektury-murator.

Nagroda Quadro – najlepsze realizacje Poznania 2019 Nagroda Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro 2019 przyznana! W 21. edycji konkursu na najlepszą realizację minionego roku zwyciężyła pracownia NMS Architekci za projekt przebudowy oficyny w śródmieściu.
Najlepsza architektura Poznania – nagroda im. Jana Baptysty Quadro 2018 Biurowiec Bałtyk zdobył Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację 2017 roku. Budynek doceniono za nowoczesną formę wpisującą się w historyczny układ działek, stanowiącą przy okazji swego rodzaju dzieło sztuki.
Dom POZ_1 projektu pracowni PL.architekci Przystępując do projektowania domu dla sześcioosobowej rodziny, architekci stanęli przed dość typowym wyzwaniem. Starali się w maksymalnym stopniu wykorzystać atrakcyjną lokalizację działki, a jednocześnie odseparować obiekt od chaotycznej zabudowy w sąsiedztwie.