Architektura MuratorKonkursyDomy Grupy Wyszehradzkiej. Zgłoszenia

Domy Grupy Wyszehradzkiej. Zgłoszenia

V4 FAMILY HOUSES. Domy jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej to podróżująca wystawa organizowana przez Stowarzyszenie Architektów Węgierskich. Zgłoszenia mogą nadsyłać również polscy architekci.

Domy Grupy Wyszehradzkiej. Zgłoszenia
Dom w Świerklańcu projektu Jojko+Nawrocki Architekci zaprezentowany podczas V4 FAMILY HOUSES 2016, fot. Michał Jędrzejowski/serwis prasowy

W tej edycji wystawy każdy z krajów V4 wybiera cztery domy jednorodzinne ukończone w latach 2018 i 2019. Wyboru prezentowanych obiektów dokonują organizacje architektów poszczególnych państw. Domy na wystawie pokazują zarówno talent architekta, jak i moc sprawczą właściciela, nie tylko w kategoriach finansowych, lecz również z punktu widzenia kultury. A zatem możemy powiedzieć, że V4 FAMILY HOUSES to projekt zawierający w sobie sukces - architekta, ale i zwykłego odbiorcy. Poszukujemy korzeni (na przykład architektury ludowej czy wernakularnej) oraz odpowiedzi na ważne dziś pytania, takie jak zrównoważony rozwój i ochrona dziedzictwa – piszą organizatorzy ekspozycji. Stowarzyszenie Architektów Polskich bierze udział w przedsięwzięciu od jego pierwszej edycji, czyli od roku 2008, a kolejne odsłony wystawy można oglądać również w Polsce.
Termin nadsyłania zgłoszeń: 3 września 2019
www.sarp.warszawa.pl/wystawa-domy-jednorodzinne-w-krajach-grupy-wyszehradzkiej/

Barometr zdrowych domów 2021 Zapraszamy na premierę kolejnej edycji raportu Barometr zdrowych domów. W spotkaniu on-line udział wezmą m.in. Agnieszka Sosnowska, dyrektor Departamentu Ochrony Powietrza i Polityki Miejskiej w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Kamil Wyszkowski,  przedstawiciel UN Global Compact Network Poland.
V4 Family Houses 2020, czyli domy Grupy Wyszehradzkiej w nowej formule Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Kraków zaprasza na wernisaż wystawy „V4 Family Houses 2020”. Spotkanie w formule on-line już  13 kwietnia! „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.
Dom stodoła: nieustający trend w architekturze. Najpiękniejsze domy stodoły w Polsce Dom stodoła cieszy się nieustającą popularnością. Tak zwane modern barn przywołują marzenia o prostym życiu na wsi, blisko natury i tradycji, oferując jednocześnie nowoczesną i komfortową przestrzeń do mieszkania. Prezentujemy kilka przykładów zrealizowanych ostatnio w Polsce domów w stylu nowoczesnej stodoły.
Kulturalny dom na czas pandemii Specjalne wydanie Culture.pl poświęcone jest domom: od sztuki powstałej w mieszkaniach artystów, przez filmowe retrospekcje po przegląd pojawiających się najczęściej w polskim krajobrazie form budynków jednorodzinnych.
Domy Sąsiedzkie pod Warszawą projektu pracowni exexe Zespół czterech domów w zabudowie bliźniaczej to najnowszy projekt warszawskiej pracowni exexe prowadzonej przez Ligię Krajewską i Jakuba Pstrasia.
Dom Kereta na liście Iconic Houses Warszawski Dom Kereta został wpisany na światową listę, na której znajdują się najlepsze, warte zwiedzenia dwudziestowieczne i współczesne domy.