ECO-MIASTO 2017

Rozpoczyna się piąta edycja programu ECO-MIASTO popularyzującego ideę zrównoważonego rozwoju w polskich miastach. Na inicjatywę składają się konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz – od tego roku – ogólnopolska konferencja, która odbędzie się w Warszawie w listopadzie 2017 roku.

ECO-MIASTO 2017
Samochody elektryczne - jeden ze sposobów na poprawę środowiska w miastach; fot. serwis prasowy

Celem przedsięwzięcia jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie tych, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. W dotychczasowych edycjach konkursu ECO-MIASTO wzięło udział prawie sto miast. 34 z nich zostały nagrodzone lub wyróżnione. W tym roku konkurs rozpocznie się 10 lipca i potrwa do 16 października. Samorządy będą mogły zgłaszać projekty w sześciu kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, efektywność energetyczna budynków, systemy energetyczne oraz zieleń a powietrze. Zieleń a powietrze to nowa kategoria, dzięki której jury po raz pierwszy oceni zieleń miejską w kształtowaniu klimatu miasta.
Dzięki projektom takim jak ECO-MIASTO pokazujemy, że działania w ramach zrównoważonego rozwoju mogą przynosić wymierne korzyści i poprawiać jakość życia mieszkańców. Pokazujemy też, że polskie ośrodki miejskie mogą stać się przykładem dla innych w kwestii wdrażania dobrych praktyk. Szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się w przyszłym roku w Katowicach będzie okazją, aby omawiać te niezwykle ważne dla naszej przyszłości tematy w skali globalnej – wyjaśnia ideę projektu Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce. Tym razem do grona organizatorów ECO-MIASTA dołączyło obok Ambasady Francji w Polsce również Centrum UNEP/GRID-Warszawa realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska.
W każdej kategorii przyznane zostaną dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej www.eco-miasto.pl.
W ramach ECO-MIASTA odbędzie się też druga edycja projektu edukacyjnego Zakręceni w przestrzeni organizowanego przez Wspólnie - Fundację LafargeHolcim. Konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych rozpocznie się we wrześniu i potrwa do października. Nagrodą będą granty na realizację wybranych projektów i udział w warsztatach architektonicznych, podczas których dzieci będą mogły zaprojektować ekomiasto.

Tagi:
Największa farma akwaponiczna w Europie powstaje w Czechach W Brnie powstanie największa pionowa farma akwaponiczna w Europie. Będzie mogła wytwarzać ponad 2 tony warzyw dziennie i 320 ton ryb rocznie. Za realizację przedsięwzięcia odpowiada czeska firma Future Farming.
Warszawa stawia na fotowoltaikę Do końca 2030 roku wszystkie budynki w Warszawie należące do urzędu miasta i miejskich jednostek mają zostać wyposażone w panele fotowoltaiczne – zapowiada ratusz. Właśnie uruchamia szeroki program rozwoju fotowoltaiki.
Konkurs studencki: co wiesz o ekobudownictwie Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów do udziału w konkursie na temat ekobudownictwa.
Konkurs na projekt domu przyjaznego dla klimatu Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich zapraszają studentów i absolwentów wydziałów projektowych do udziału w konkursie na projekt ekologicznego domu jednorodzinnego.
Warszawski Standard Zielonego Budynku – ostatnie dni konsultacji społecznych To już ostatni moment na zabranie głosu w sprawie wytycznych dla Warszawskiego Standardu Zielonego Budynku. Uwagi można zgłaszać do 24 stycznia.
Victory Boogie Woogie: holenderski ekotunel Victory Boogie Woogie to najbardziej ekologiczny tunel w Europie. Tak przynajmniej twierdzą jego projektanci. Znajduje się na trasie Rotterdamsebaan, która połączyła w tym roku obwodnicę Hagi z autostradami A4 i A13.