Architektura MuratorKonkursyEkologia, architektura i literatura. Zgłoszenia

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia

Czym jest architektura zrównoważona? Takie pytanie stawiają organizatorzy konkursu na esej, w którym każdy może wyrazić własne zdanie w kwestii będącej obecnie jednym z najistotniejszych tematów architektonicznej debaty.

Ekologia, architektura i literatura. Zgłoszenia

Czy architektura zrównoważona to pawilony handlowe zasilane energią słoneczną? Konstrukcje z morskich kontenerów? Budynki modułowe? A może takie z samonaprawiającego się biobetonu? Dążenie do bardziej ekologicznych technologii i bardziej zrównoważonych metod budownictwa od dziesięcioleci są głównymi zagadnieniami architektury i projektowania. Powstało wiele inspirujących i innowacyjnych pomysłów, choć z początku mogły się one wydawać nieco dziwne. Architekci, start-upy, inwestorzy, przedsiębiorcy, firmy technologiczne i dizajnerzy są pionierami, ogarniającymi w sposób holistyczny te nowe idee. Czy masz coś do powiedzenia na temat architektury zrównoważonej? - pytają organizatorzy konkursu z portalu Bee Breeders. Prowadzony we współpracy z wydawnictwem Archhive Books, jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, a teksty laureatów zostaną opublikowane w przyszłym roku w książce What is Sustainable Architecture? Zwycięzcy otrzymają również nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 1000 EUR. I miejsce - 600 EUR, II miejsce - 300 EUR, III miejsce - 100 EUR.
Termin rejestracji: 11 listopada 2020 (wczesna rejestracja: 16 września 2020)
Opłaty rejestracyjne: od 20 do 30 EUR
Termin nadsyłania tekstów: 14 grudnia 2020
https://beebreeders.com/architecturecompetitions/sustainablearchitectureessay/

Ślad węglowy w cyklu życia budynku: spotkanie on-line Koło Zrównoważonej Architektury OW SARP i PLGBC zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Architektura Kryzysu Klimatycznego, tym razem poświęcone różnym fazom cyklu życia budynków. W dyskusji udział wezmą Małgorzata Dembowska, Agnieszka Kalinowska-Sołtys oraz Mateusza Płoszaj-Mazurek.
Voxel, czyli ekochata na czas kwarantanny Voxel to prototyp zaawansowanego ekologicznie budynku, który może stać się schronieniem na przykład podczas kwarantanny. W parku przyrodniczym Collserola zbudowali go studenci z barcelońskiej szkoły architektury IAAC.
Zielona Stolica Europy 2023: cztery polskie miasta walczą o tytuł Zielonej Stolicy Europy Warszawa, Kraków, Gdańsk i Rzeszów znalazły się wśród 16 miast zaproszonych do udziału w konkursie na Zieloną Stolicę Europy organizowanym przez Komisję Europejską. O tym, które z nich zdobędzie ten prestiżowy tytuł dowiemy się we wrześniu.
Zabytki Dolnego Śląska. Renowacja w stylu eko Po raz trzeci rozstrzygnięty został polsko-niemiecki konkurs Zabytek – nie zapomnij! Denkmal – denk mal dran! Ma on podkreślać znaczenie Dolnego Śląska jako europejskiej, wspólnej przestrzeni kulturowej oraz przyczyniać się do zrozumienia relacji między zrównoważonym rozwojem i dziedzictwem.
Ekoasfalt made in Poland Politechnika Gdańska i spółka LOTOS Asfalt podpisały umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie projektu „Ekologiczne asfalty”. Jego celem jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni, która przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń powietrza w polskich miastach.
Zielony Göteborg. Wirtualna podróż studyjna W odpowiedzi na ograniczenia związane z pandemią Göteborg zaprasza w wirtualną podróż studyjną po swoich innowacyjnych ekologicznych budynkach.