Fear of columns

Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.

Fear of columns

Barceloński pawilon projektu Miesa van der Rohe został wzniesiony z okazji wystawy światowej w 1929 roku i jest uznawany za jeden z ikonicznych przykładów architektury nowoczesnej. W konsekwentny sposób zrealizowano tu elementy takie jej cechy jak wolny plan, ściany pobawione funkcji nośnych czy swobodny przepływ przestrzeni. Dzisiejszy pawilon jest rekonstrukcją oryginału, rozebranego po zakończeniu wystawy w 1930 roku. Odbudowa trwała trzy lata, budynek otwarto ponownie w 1986 roku.

Z okazji nadchodzącej 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu, Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłasza konkurs na projekt odtworzenia ośmiu kolumn i dwóch cokołów, które górowały nad oryginalnym obiektem. Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Jury oceni zgodność prac z założeniami konkursu, jakość proponowanych rozwiązań, oryginalność koncepcji i techniczne możliwości realizacji.

Terminy:

29 lutego 2016 - termin nadsyłania zgłoszeń
10 marca 2016 - ogłoszenie wyników konkursu
1 czerwca 2016 - inauguracja realizacji

Szczegółowe informacje na stronie internetowej http://miesbcn.com/project/columns/

Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.
Polskie akcenty na krótkiej liście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe Pośród czterdziestu obiektów zakwalifikowanych do kolejnego etapu Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe dla współczesnej architektury znalazły się trzy obiekty z Polski. Ale to nie jedyne polskie akcenty na krótkiej liście ogłoszonej wczoraj przez Fundację im. Miesa van der Rohe.