Fear of columns

Z okazji 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu Miesa van der Rohe w Barcelonie, fundacja jego imienia ogłasza konkurs architektoniczny na projekt tymczasowej rekonstrukcji najbliższego otoczenia oryginalnego pawilonu z 1929 roku.

Fear of columns

Barceloński pawilon projektu Miesa van der Rohe został wzniesiony z okazji wystawy światowej w 1929 roku i jest uznawany za jeden z ikonicznych przykładów architektury nowoczesnej. W konsekwentny sposób zrealizowano tu elementy takie jej cechy jak wolny plan, ściany pobawione funkcji nośnych czy swobodny przepływ przestrzeni. Dzisiejszy pawilon jest rekonstrukcją oryginału, rozebranego po zakończeniu wystawy w 1930 roku. Odbudowa trwała trzy lata, budynek otwarto ponownie w 1986 roku.

Z okazji nadchodzącej 30. rocznicy rekonstrukcji pawilonu, Fundacja im. Miesa van der Rohe ogłasza konkurs na projekt odtworzenia ośmiu kolumn i dwóch cokołów, które górowały nad oryginalnym obiektem. Konkurs jest otwarty dla wszystkich. Jury oceni zgodność prac z założeniami konkursu, jakość proponowanych rozwiązań, oryginalność koncepcji i techniczne możliwości realizacji.

Terminy:

29 lutego 2016 - termin nadsyłania zgłoszeń
10 marca 2016 - ogłoszenie wyników konkursu
1 czerwca 2016 - inauguracja realizacji

Szczegółowe informacje na stronie internetowej http://miesbcn.com/project/columns/

Neue Nationalgalerie w Berlinie – drugie życie architektonicznej ikony 22 sierpnia 2021 roku po trwającym pięć lat remoncie została otwarta berlińska Neue Nationalgalerie Miesa van der Rohe. Najważniejszą modernizację od czasów otwarcia gmachu w 1968 roku przeprowadzono według projektu brytyjskiego biura David Chipperfield Architects.
Iwan Baan: mistrz fotografii architektury [GALERIA] Iwan Baan to holenderski fotograf architektury, który rzucił wyzwanie długoletniej tradycji przedstawiania budynków jako wyizolowanych z kontekstu, ukazując również ich otoczenie i użytkowników. Z okazji spotkania z Holendrem, które w ramach konferencji Architektura i Media poprowadzi Ewa P. Porębska, prezentujemy wybór ikonicznych zdjęć autorstwa Iwana Baana publikowanych na łamach naszego miesięcznika.
Architektura i Media – druga ogólnoeuropejska konferencja poświęcona przyszłości mediów architektonicznych Już 11 maja kolejne ogólnoeuropejskie spotkanie poświęcone roli architektury w mediach i przyszłości branżowych magazynów i portali. W ramach konferencji redaktor naczelna „A-m” Ewa P. Porębska rozmawiać będzie z Iwanem Baanem, jednym z najbardziej znanych i najczęściej publikowanych fotografów architektury na świecie.
EU Mies Award Polska Po raz pierwszy w histori Fundacja Miesa van der Rohe współorganizuje wystawę, która jest poświęcona tylko jednemu krajowi. Na ekspozycji zobaczymy wszystkie polskie realizacje biorące udział w konkursie od 1996 roku.
Willa Wolfa w Gubinie W Niemczech toczy się debata na temat rekonstrukcji pierwszego, nowoczesnego budynku Miesa van der Rohe, jedynej realizacji architekta na terenie obecnej Polski – przytaczamy głosy zwolenników i przeciwników odbudowy obiektu.
Kto się boi kolumn? Wyniki międzynarodowego konkursu architektonicznego Rozstrzygnięto konkurs na projekt tymczasowej rekonstrukcji kolumn, które górowały nad słynnym pawilonem Miesa van der Rohe w Barcelonie w 1929 roku. Pierwszą nagrodę przyznano hiszpańskiemu architektowi, który wyraził jeden z najbardziej palących problemów współczesności, jednocześnie podkreślając tymczasowy charakter instalacji.