Architektura MuratorKonkursyKonkurs architektoniczny dla młodych projektantów Europan 12: osiedle Za Żelazną Bramą

Konkurs architektoniczny dla młodych projektantów Europan 12: osiedle Za Żelazną Bramą

Rozpoczęła się 12 edycja konkursu architektonicznego dla młodych projektantów, Europan. Polska edycja dotyczy obszaru osiedla Za Żelazną Bramą w Warszawie

Europan 12: osiedle Za Żelazna Bramą w Warszawie
Europan 12: osiedle Za Żelazna Bramą w Warszawie

Już po raz dwunasty organizowany jest najbardziej znany europejski konkurs urbanistyczno - architektoniczny przeznaczony dla młodych projektantów, Europan. W konkursie brać mogą udział architekci i urbaniści, którzy nie ukończyli jeszcze 40 roku życia. Każdy z uczestników konkursu może przygotować projekt architektoniczny dla jednego obszaru, wybranego spośród kilkudziesięciu wskazanych w miastach Europy przez organizatora – federację państw tworzących Europan. Tegoroczna edycja konkursu architektoniczno – urbanistycznego Europan  odbywa się pod hasłem ADAPTABLE CITY – inserting the urban rhythms. Polska edycja organizowana jest przez warszawskie Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego i dotyczy obszaru osiedla Za Żelazną Bramą w Warszawie. Uczestnicy konkursu powinni znaleźć sposób na poprawienie życia mieszkańców osiedla, równocześnie odnajdując równowagę między przestrzeniami publicznymi a prywatnymi, między historyczną wartością przestrzeni, a nadanym jej nowym charakterem. 

Terminy: konkurs urbanistyczno - architektoniczny Europan 12
14 czerwca 2013 – rejestracja
17 maja 2013 –  termin zakończenia przyjmowania zapytań dotyczących terenów
31 maja 2013 –  termin udzielenia zbiorczych odpowiedzi na zapytania dotyczące terenów
14 czerwca 2013 – termin zakończenia przyjmowania zapytań dotyczących warunków konkursu - regulaminu
21 czerwca 2013 – termin udzielenia zbiorczych odpowiedzi na zapytania dotyczące warunków konkursu - regulaminu
28 czerwca 2013 – ostatni dzień składania i wysyłania prac
lipiec – październik  2013 – wstępna selekcja prac przez krajowe jury
listopad 2013 – europejska analiza porównawcza wybranych prac przez komisję,
4-5 listopada 2013 – Forum Miast i Jurorów
listopad 2013 – końcowa ocena prac przez krajowe jury konkursu
13 grudnia 2013 – rozstrzygnięcie konkursu Europan 12 i ogłoszenie wyników
maj 2014 – prezentacja wyników konkursu urbanistyczno – architektonicznego Europan 12 na forum międzynarodowym

Nagrody
I nagroda – 12 000 €
wyróżnienie – 6 000 €


Więcej informacji, regulamin konkursu Europan 12, szczegółowe zasady rejestracji, a także informacje o dotychczasowych edycjach dostępne są na stronie organizatora: www.europan.com.pl

Kolejny konkurs na oprawę pomnika Narutowicza w Warszawie Miasto st. Warszawa ogłosiło nowy konkurs na oprawę architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Gabriela Narutowicza. Poprzedni, w którym zwyciężyła koncepcja firmy Granity Skwara Group, został unieważniony.
Park Aktywności Rodzinnej w Wawrze: wyniki konkursu Plany realizacji Parku Aktywności Rodzinnej w Wawrze budzą kontrowersje. Czy słusznie? Władze miasta właśnie rozstrzygnęły konkurs na zagospodarowanie czterohektarowej polany w sąsiedztwie tzw. Lasku Wawerskiego.
Będzie nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie. Właśnie ogłoszono konkurs na jej projekt Nowa siedziba Muzeum Okręgowego w Lesznie powstać ma w wyniku adaptacji i rozbudowy tzw. Starej Octowni w samym centrum miasta. Poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich właśnie ogłosił konkurs na projekt obiektu.
Będzie konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego Projekt odbudowy Pałacu Saskiego zostanie wyłoniony w konkursie architektonicznym. Powołana w celu realizacji inwestycji spółka Pałac Saski planuje go ogłosić na początku 2023 roku.
W poszukiwaniu uczciwych konkursów: rozmowa z Robertem Majkutem Są konkursy, które służą tylko do finansowania biznesu organizatorów. Red Dot Design Award pokazał światu, że można tak działać. Wątpliwą sprawą jest tu już niezliczona liczba bardzo wąskich kategorii, skonstruowanych celowo tak, by niemal każdy uczestnik mógł zwyciężyć w jednej z nich.
Jedno z pierwszych osiedli Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych powstanie w Tczewie. Wyniki konkursu Pracownia BudCud wygrała konkurs na projekt budynku wielorodzinnego przy ul. Bałdowskiej w Tczewie. Będzie to jedna z pierwszych realizacji Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, które mają zastąpić funkcjonujące dotychczas Towarzystwa Budownictwa Społecznego.