akademia muzyczna katowice

i

Autor: Arkadiusz Merek Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach jest najstarszą uczelnią wyższą na Górnym Śląsku.Koncert inagurujący rozpoczęcie działalności Akademii odbył się we wrześniu 1929 roku.

Konkurs dla architektów członków SARP "Przyjazne przestrzenie UIA"

2013-09-04 17:32

Polski etap konkursu obejmuje trzy kategorie: przestrzenie publiczne, budynki użyteczności publicznej, budynki prywatne. Prace konkursowe można składać w ZG SARP do 20 października 2013 r.

akademia muzyczna katowice

i

Autor: Arkadiusz Merek Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach jest najstarszą uczelnią wyższą na Górnym Śląsku.Koncert inagurujący rozpoczęcie działalności Akademii odbył się we wrześniu 1929 roku.

Założeniem konkursu "Przyjazne przestrzenie UIA" jest wyróżnienie architektury która stara się służyć człowiekowi. "To znaczy, że dany budynek lub przestrzeń publiczną rozwiązano w taki sposób, aby przebywające w niej osoby nie tylko czuły się bezpiecznie i wygodnie, ale także odczuwały zadowolenie czy przyjemność z doświadczenia atmosfery tego miejsca. Chodzi jednym słowem o takie projekty w których autor najlepiej wykorzystał zarówno podstawowe zasady dostępności, jak i sztukę kształtowania przestrzeni poprzez najlepszą jej organizację, dobór skali, form, materiałów, kolorystyki i oświetlenia", wyjaśnia Krzysztof Chwalibóg, dyrektor programu UIA Region II „Architektura dla Wszystkich” .

W konkursie nagradzane są najlepsze zrealizowane projekty przestrzeni publicznej, budynków użyteczności publicznej i domów prywatnych.

W polskim etapie konkursu jury wybierze maks. 3 projekty w każdej kategorii konkursowej. Wybrane obiekty będą się ubiegać o medal Friendly Spaces of UIA na najbliższym kongresie UIA w 2014 roku w Durbanie.

"Uznanie pojęcia „Przyjaznej Przestrzeni” przez Międzynarodową Unię Architektów jako tytułu tej nagrody, która do tej pory była przyznawana tylko w skali II Regionu UIA, czyli Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej, Rosji i Bliskiego Wschodu, to istotny moment. Nagroda pozwoli pokazać przyjazny człowiekowi nurt architektury, do jakiego trzeba zaliczyć takie światowej klasy obiekty jak: Piramida Luwru, Dworzec TGV w Awinionie czy Centrum Kongresowe w Tokio", dodaje Krzysztof Chwalibóg.

Kto może uczestniczyć w konkursie?

Konkurs skierowany do architektów członków SARP, którzy przedstawią zrealizowane w ciągu ostatnich 5 lat projekty budynków i przestrzeni przyjaznych i powszechnie dostępnych. Obiekty można zgłaszać w trzech kategoriach: przestrzeni publicznych, budynków użyteczności publicznej, budynków prywatnych, do 20.10.2013 roku. Rozstrzygnięcie konkursu polskiego nastąpi do 20.11.2013 roku. Rozstrzygnięcie konkursu międzynarodowego odbędzie się na kongresie UIA 10.08.2014 roku.

Szczegóły dotyczące konkursu, wymagany zakres prezentacji, skład jury dostępne na stronie SARP.

Należy przypomnieć, że w dotychczasowym regionalnym konkursie nagrody uzyskali Tomasz Konior (Akademia Muzyczna w Katowicach, 2008 - Kongres UIA w Turynie) oraz Bolesław Stelmach (Centrum Szopenowskie w Żelazowej Woli, 2011 - Kongres UIA w Tokio).

Centrum Kongresowe, Tokio

i

Autor: materiały prasowe Centrum Kongresowe International Forum, Tokio. Architekt Rafael Vinoly