Architektura MuratorKonkursyKonkurs Fundacji Jacques'a Rougerie

Konkurs Fundacji Jacques'a Rougerie

Fundacja Jacques'a Rougerie ogłasza kolejną edycję konkursu, którego celem jest poszukiwanie innowacyjnych, architektonicznych rozwiązań dla problemów związanych m.in. z zanieczyszczeniem środowiska i globalnymi zmianami klimatycznymi. Termin rejestracji upływa 3 października 2016 roku.

Konkurs Fundacji Jacques'a Rougerie

Do udziału w konkursie zaproszeni są artyści, architekci, projektanci, urbaniści, inżynierowie i studenci. Jego celem jest poszukiwanie innowacyjnych, architektonicznych rozwiązań dla problemów niedalekiej przyszłości, związanych z m.in. z zanieczyszczeniem środowiska i podnoszeniem poziomu wód na świecie. Projekty powinny być zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniać zastosowanie innowacyjnych materiałów i technologii w zakresie oszczędzania energii, oszczędności zasobów naturalnych i recyklingu.

Konkurs organizowany jest co roku przez Fundację Jacquesa Rougerie, urodzonego w 1949 roku francuskiego architekta-wynalazcę, autora projektów podwodnych struktur, przeznaczonych do zamieszkania i użytkowania przez ludzi - domów, laboratoriów i muzeów. Choć dzis wydawać się mogą utopijne, stanowią odpowiedź na realne zagrożenia związane z zanieczyszczeniem środowiska i zmianami klimatycznymi. Do najbardziej znanych koncepcji Rougerie należy opracowany we współpracy z NASA projekt stacji podwodnej "Sea Orbiter", dzięki której będzie można pokonać dotychczasowe ograniczenia w badaniu oceanów.

Terminy:

31 marca - 3 października 2016 - rejestracja

Nagrody zostaną przyznane w trzech kategoriach:

Innowacje i architektura dla morza - € 10 000
Innowacje i architektura dla przestrzeni - € 10 000
Architektura i podnoszenie poziomu mórz - € 10 000

Szczegółowe informacje oraz regulamin dostępne na stronie internetowej konkursu.

Dwie realizacje z Polski na tzw. krótkiej liście EU Mies Award 2022 Fundacja Miesa van der Rohe wyłoniła 40 realizacji, które zawalczą o EU Mies Award 2022. Polskę reprezentują Park Pamięci w Oświęcimiu projektu NArchitekTURA i Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku MWArchitekci.
Dom Dzieci w Baghere: konkurs realizacyjny dla studentów i młodych architektów Rozpoczęło się przyjmowanie zgłoszeń do kolejnej edycji konkurs Kaira Looro. Tym razem zadaniem uczestników jest zaprojektowanie Domu Dzieci w gminie Baghere w południowym Senegalu. Jury pod przewodnictwem Kengo Kumy wybierze 30 projektów, z których najlepszy zostanie zrealizowany.
Środowiskowy Dom Samopomocy w Warszawie: wyniki konkursu Tuż przed świętami poznaliśmy wyniki konkursu na projekt Środowiskowego Domu Samopomocy na warszawskim Żoliborzu. Główną nagrodę zdobyła młoda pracownia EMA Studio.
Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej zwyciężyła w konkursie na instalację w Ogrodach Polsko-Niemieckich Pod koniec ubiegłego roku poznaliśmy wyniki konkursu na projekt instalacji artystycznej w Ogrodach Polsko-Niemieckich w Warszawie. Zwyciężyła Ksenia Makała, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej z propozycją rzeźbiarskiej kompozycji wykonanej z materiałów pochodzących z recyklingu.
Nowy Dom Poselski 2.0 – będzie konkurs architektoniczny Nowy Dom Poselski zrealizowany według projektu Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek i Andrzeja Kaliszewskiego czeka rozbiórka. Kancelaria Sejmu chce w jego miejscu postawić nowy i zapowiada konkurs architektoniczny.
Szkice Architektoniczne 2022: kolejna edycja konkursu Trwa kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Szkice Architektoniczne dla studentów i uczniów szkół średnich. Prace można nadsyłać do 3 stycznia 2022 roku.